Un antrenor român a fost special la Londra să îl vadă pe Drăgușin, dar a avut parte de o surpriză
Denis Drăguș are preț! Belgienii au anunțat câte milioane de euro vrea Standard Liege

Rapid - CS Mioveni 1-1. Remiză spectaculoasă în ”Derby della Miovina”

27.11.2021, 22:25

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Meciul Rapid - CS Mioveni, din runda a 17-a a Ligii 1, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, la finalul unui meci extrem de spectaculos.

Prima ocazie importantă le-a aparținut celor de la CS Mioveni, în minutul 11, atunci când Blănaru a centrat în careu, balonul a fost respins, Buziuc a fost aproape să ajungă la balon și să șuteze la poartă, dar Grigore a intervenit la timp.

Patru minute mai târziu, CS Mioveni a reușit să deschidă scorul prin Buziuc. Acesta a înscris un gol superb în poarta lui Moldovan atunci când a șutat din afara careului, iar balonul a intrat în plasă după ce a lovit mai întâi bara.

Bogdan Rusu a șutat foarte bine la poarta giuleștenilor în minutul 25, însă balonul a fost deviat și a ieșit în afara terenului.

În minutul 37, Oancea a avansat în flancul drept și a șutat periculos la colțul scurt, dar Moldovan a reușit să respingă balonul.

După pauză, Marzouk a încercat să înscrie din interiorul careului cu o execuție spectaculoasă, dar Moldovan a intervenit la timp.

Golul egalizator a venit în minutul 57, atunci când Belu Iordache a centrat foarte bine, iar Hlistei a finalizat cu capul.

Sanoh putea aduce victoria Mioveniului în ultimele minute ale partidei, când a scăpat singur cu Moldovan, dar elevul lui Pelici a ezitat și a preferat să îi paseze lui Rusu care a șutat însă a fost blocat de defensiva giuleșteană.

Este al 8-lea duel oficial dintre cele două formații în ultimii doi ani. Rapid a câștigat trei dintre precedentele întâlniri, CS Mioveni s-a impus de două ori, iar două jocuri s-au încheiat la egalitate. În plus, au mai existat și două meciuri amicale, în care giuleștenii și argeșenii și-au împărțit victoriile.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - CS Mioveni 1-1

Rapid - CS Mioveni 1-1. ”Derby della Miovina”, episodul 8, în ultimii doi ani

Trupa lui Mihai Iosif este neînvinsă în ultimele șase etape, perioadă în care a obținut două succese și patru remize. Rapid ocupă un nesperat loc cinci în ierarhia Ligii 1, cu 27 de puncte, și are nevoie de victorie pentru a se menține pe o poziție de play-off.

De partea cealaltă, în runda trecută, CS Mioveni a întrerupt o serie de nouă jocuri în care nu a cunoscut gustul victoriei, grație meciului câștigat în fața celor de la Gaz Metan, 1-0. Formația pregătită de Alexandru Pelici este pe 12, cu 16 puncte.

• Golgheterii celor două combatante sunt Adrian Bălăn la Rapid, respectiv Bogdan Rusu la CS Mioveni, ambii cu câte șase reușite.

Ocazie Mioveni

Sanoh scapă singur cu Moldovan, însă jucătorul de la Mioveni ezită să șuteze și preferă să îi paseze lui Rusu al cărui șut este blocat.

• 87 cg cg
    Cartonaş galben Rapid

Belu Iordache este sancționat.

• 85 s s
    Schimbare Mioveni

Șerbănică este introdus în locul lui Burnea.

• 85 s s

Veres este introdus în locul lui Panait.

• 85 s s

Toma este introdus în locul lui Dumitriu.

• 75 s s
    Schimbare Rapid

Pănoiu este introdus în locul lui Ilie.

• 72 oc oc

Sanoh pătrunde în careu și centrează pentru Rădescu, dar Albu intervine la timp.

• 71 s s

Rădescu este introdus în locul lui Blănaru.

• 59 s s

Sanoh este introdus în locul lui Buziuc.

• 57 g g
    Gol

Belu Iordache centrează foarte bine, iar Hlistei finalizează cu capul.

• 56 oc oc
    Ocazie Rapid

Marzouk încearcă să înscrie din interiorul careului cu o execuție spectaculoasă, pe spate.