Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
Rapid Rapid
1 - 1
Dinamo Dinamo
Sb 26.02.2022 20:30

Rapid - Dinamo 1-1. Derby incendiar pe Arena Națională! Giuleștenii, nicio șansă la play-off

26.02.2022, 22:32

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Derby-ul etapei cu numărul 28 din Liga 1, dintre Rapid și Dinamo, de pe Arena Națională, a fost unul incendiar și s-a încheiat cu o remiză extrem de spectaculoasă, scor 1-1.

În clasamentul din Liga 1, Rapid ocupă locul 9, cu 37 de puncte, în timp ce Dinamo se află pe locul 14, cu un total de 17 puncte.

Dinamo a avut prima ocazie mare a partidei. Ivanovski i-a pasat în lateral lui Bordușanu, care, în loc să îi paseze înapoi jucătorului macedonean, a preferat să finalizeze de la distanță, imprecis.

Giuleștenii au replicat în minutul 14, prin Vojtus care a avansat în flancul drept și a finalizat la rândul său cu un șut imprecis.

”Câinii” au deschis scorul în minutul 20, când, după o eroare a lui Dandea, balonul a ajuns la Cosmin Matei care a reușit să îl învingă cu ușurință pe Horațiu Moldovan.

Avantajul alb-roșilor nu a durat mult pentru că giuleștenii au restabilit egalitatea în minutul 23, când Săpunaru i-a pasat lui Vojtus în fața porții, iar jucătorul slovac a îndeplinit o simplă formalitate.

În minutul 32, jucătorii lui Dinamo au cerut penalty după o intervenție dură a lui Horațiu Moldovan asupra lui Patriche, însă Istvan Kovacs a dat fault în atac.

După pauză, partida a fost întreruptă câteva minute din cauza spectacolului pirotehnic pus la cale de galeria Rapidului. În cea de-a doua repriză, ”câinii” au fost mai agresivi. În minutul 55, Torje a scăpat singur cu Moldovan, dar portarul giuleștenilor a reușit să degajeze.

Giuleștenii puteau trece în avantaj în minutul 65, la șutul lui Romario Moise care a fost cât pe ce să îl păcălească pe Figueiredo.

Finalul partidei a fost incendiar, cu ocazii spectaculoase la ambele porți. Grădinaru i-a pasat în minutul 76 lui Bani, acesta a întors pentru Matei care a șutat mult peste poartă.

Marzouk a șutat din prima cu stângul în minutul 79, dar balonul a trecut pe lângă poarta ”câinilor”.

În minutul 88, Jonathan Rodriguez a șutat de la marginea careului, dar Horațiu Moldovan a avut o intervenție de excepție și a reținut balonul lângă stâlpul din stânga.

Ultima ocazie uriașă le-a aparținut giuleștenilor în prelungiri, când Stahl i-a pasat în fața porții unde aștepta Marzouk, dar de Moura a reușit să blocheze foarte bine.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - Dinamo 1-1

Mihai Iosif, antrenorul celor de la Rapid a susţinut prima conferinţă de presă pe noul stadion din Giuleşti, înaintea meciului cu Dinamo. De altfel, rapidiștii au efectuat și un prim antrenament acolo.

"Întâlnim Dinamo, probabil în cea mai bună formă a ei în campionat, dar eu şi jucătorii vom da totul pentru victorie. Vom evolua cu un om în plus, suporterul rapidist.

S-au întărit, sunt în cea mai bună formă a campionatului. E un meci special că jucăm cu Dinamo, Iosif n-a murit, suntem mai vii ca niciodată, doar că jucăm un derby.

Problema mea e doar meciul de mâine. Sunt aici. La câteva sute de kilometri de noi bat alizee, sunt lucruri mai importante.", a declarat Mihai Iosif, în cadrul unei conferinţe de presă.

"Ai noştri ştim că sunt senzaţionali (n.r. suporterii), ai lor sunt deosebiţi, sper cei din teren să se ridice la aşteptări. Eu nu mă războiesc cu nimeni, mă gândesc la meciul de mâine. Mă bucur de fiecare moment aparte", a mai precizat Mihai Iosif.

Rapid-Dinamo LIVE VIDEO 20:30, Digi Sport 1 | Flavius Stoican: ”E greu de spus un număr de puncte pe care am vrea să îl obţinem”

Flavius Stoican consideră că echipa sa porneşte cu şansa a doua în meciurile pe care le mai are de disputat din sezonul regulat al Ligii 1.

”Trebuie să integrăm cât mai rapid jucătorii noi, pentru că sunt jucători buni. Avem nevoie de ei pe teren, nu trebuie să rămână doar la stadiul de vorbe încrederea pe care eu o am în ei. Sunt convins că o vor face, pentru că sunt jucători de echipă, nu sunt individualişti.

E greu de spus un număr de puncte pe care am vrea să îl obţinem, ţinând cont de adversarii pe care îi întâlnim. Cu siguranţă sunt meciuri deschise oricărui rezultat. Chiar dacă ei au prima şansă, nu există un câştigător dinainte.

Sunt situaţii în care pot să răstorni calculul hârtiei, contează cum intrăm noi pe teren", a spus antrenorul dinamovist.

Rapid-Dinamo LIVE VIDEO 20:30, Digi Sport 1 | Echipele probabile

Rapid: H. Moldovan - Săpunaru, Dandea, Dr. Grigore - Belu, Kait, R. Ilie, Al. Ioniță II, J. Morais - Marzouk, Ad. Bălan

Rezerve: Drăghia - Sefer, Carnat, Goge, Pănoiu, Alami, Acuna, Stahl, Vojtus
Antrenor: Mihai Iosif

Dinamo: Figueiredo - Moura, Patriche, Ehmann, A. Radu - Răuță, J. Rodriguez - Torje, Carp, C. Matei - Ivanovski

Rezerve: Fara - Jovanovici, St. Filip, Pierret, Grădinaru, Borcea, Bani, Morar, Buleică

Ocazie Rapid

Stahl pasează în fața porții unde aștepta Marzouk, dar de Moura reușește să blocheze foarte bine.

• 88 oc
    Ocazie Dinamo

Jonathan Rodriguez șutează de la marginea careului, dar Horațiu Moldovan are o paradă fantastică și reține balonul.

• 79 oc

Marzouk șutează din prima cu stângul, dar balonul trece pe lângă poarta lui Figueiredo.

• 76 oc

Grădinaru trimite o diagonală către Bani. acesta îi lasă balonul lui Matei care șutează peste poartă.

• 75 s
    Schimbare Dinamo

Bani este introdus în locul lui Bordușanu.

• 74 s

Rodriguez este introdus în locul lui Răuță.

• 70 s
    Schimbare Rapid

Sefer este înlocuit cu Stahl.

• 70 s

Bălan este introdus în locul lui Vojtus.

• 69 s

Grădinaru este introdus în locul lui Torje.

• 69 s

Moura este introdus în locul lui Buleică.

• 67 cg
    Cartonaş galben Rapid

Grigore este avertizat.

• 65 oc

Romario Moise șutează de la distanță, dar Figueriredo reușește să rețină.