Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Sepsi Sepsi
2 - 2
FCSB FCSB
Du 16.05.2021 23:00

Sepsi - FCSB 2-2. Roș-albaștrii smulg in extremis o remiză, însă titlul este tot mai aproape de Cluj

17.05.2021, 00:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Sepsi a condus ostilitățile în partida cu FCSB, însă s-a văzut egalată în minutul 90+2, 2-2.

Sepsi a fost echipa mai hotărâtă în primele 45 de minute. După șutul pe lângă poartă al lui Păun, în minutul 20, Safranko a ratat o ocazie bună de a deschide scorul. Atacantul covăsnenilor a fost găsit nemarcat în interiorul careului de o centrare trimisă de Ninaj, însă slovacul a reluat defectuos.

Sepsi - FCSB 2-2. Un rezultat de egalitate cât o victorie pentru CFR Cluj

Ștefănescu a amenințat și el poarta lui Straton în minutul 29, dar goalkeeper-ul FCSB-ului a fost la post. Ovidiu Popescu a trimis primul șut pe poarta lui Sepsi în minutul 37, însă execuția nu i-a pus nicio problemă lui Niczuly.

După revenirea de la cabine, tot gazdele au fost mai periculoase. Vașvari a executat excelent o lovitură liberă, iar Straton a respins spectaculos din vinclu. În minutul 69, Petrila l-a "executat" cu sânge rece pe portarul roș-albaștrilor și a deblocat tabela.

Două minute mai târziu, Dumiter a profitat de o neatenție a lui Radunovic și a dublat avantajul gazdelor. Vașvari l-a mai întins o dată pe Straton în minutul 79, dar duelul a fost din nou câștigat de portar. În minutul 81, Buziuc a redus din diferență, după o pasă de geniu a lui Octavian Popescu.

În al doilea minut de prelungire, Florin Tănase a reușit să înscrie golul egalizator și a ajuns la cota 24 în acest sezon. Sepsi a scăpat printre degete victoria, dar a urcat pe poziția a treia, depășind-o pe Universitatea Craiova.

După acest rezultat de egalitate smuls in extremis, FCSB se află la trei puncte în urma lui CFR Cluj, iar un succes al ardelenilor la Botoșani în runda următoare le-ar asigura al patrulea titlu consecutiv, indiferent de rezultatul din ultima etapă.

VIDEO Rezumat Sepsi - FCSB 2-2

__________________________________________________________________________________

Sepsi - FCSB, care se va juca diseară, de la ora 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, are o miză uriașă pentru ambele formații.

Gruparea din Sfântu Gheorghe are șanse de a devansa Craiova în clasament, în timp ce pentru FCSB doar victoria o poate menține cu șanse mari în lupta pentru cununa cu lauri.

Oficialii covăsnenilor pare că au lucrat la toate aspectele înaintea acestui meci. Se pare că fiecare jucător are promisă o primă de 5.000 de euro pentru un succes, mai ales că FCSB nu mai este aceeași forță din prima parte a sezonului regulat.

Roș-albaștrii simt acum presiunea exercitată de CFR Cluj, prin victoria de la Craiova, dar și ei sunt ambiționați de șansa mare pe care o au de a-și trece în palmares un prim tilu de campioni din cariera lor.

Sepsi - FCSB LIVE VIDEO, 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Sepsi: Niczuly - Aganovic, Ninaj, B. Mitrea, Ștefănescu - Eder, Fofana, N. Păun - Dumiter, Safranko, Petrila

Absenți: I. Fulop, Gal-Andrezly, Dimitrov, Achahbar (accidentați), Rapp, Bouhenna, Nouvier, Fl. Ștefan, Deligiannidis (contracte reziliate)
Antrenor: Leo Grozavu

FCSB: Straton -  V. Crețu, Haruț, I. Cristea, Radunovic - Oaidă, Ov. Popescu, Olaru - Moruțan, Fl. Tănase, Oct. Popescu

Absenți: Panțâru, A. Miron, R. Ion, Fl. Coman, Șut (accidentați), Soiledis (contract reziliat)
Antrenor: Anton Petrea

Arbitru: Marcel Bârsan (Bucureşti)
Asistenți: Valentin Avram (Bucureşti) și Daniel Mitruţi (Craiova)

Sepsi Sepsi
FCSB FCSB
  • 90+4 final

Final. Sepsi - FCSB 2-2.

• 90+2 g g

GOL FCSB. Florin Tănase este angajat în adâncime de Moruțan și nu-l iartă pe Niczuly. Șut aproape perfect la rădăcina barei.

• 89 s s

Aganovic este schimbat cu Kovacs.

• 87 cg cg

Cartonaș galben Golofca.

• 84 s s

Schimbare post pe post. Iese Fofana, intră Tincu.

• 81 g g

GOL FCSB. Buziuc fructifică o pasă splendidă a lui Octavian Popescu și reduce din diferență.

• 79 oc oc

Ocazie Sepsi. Vașvari îl pune din nou la încercare pe Straton, iar portarul roș-albaștrilor are din nou o intervenție foarte bună.

• 75 s s

Niță îi ia locul lui Oaidă.

• 74 cg cg

Florin Tănase are o intrare din spate și este avertizat.

• 71 g g

GOL Sepsi. Dumiter profită de o eroare a lui Radunovic și dublează avantajul gazdelor. Jucătorul lui Sepsi blochează o degajare a fundașului lateral de la FCSB, iar mingea poposește în plasă.

• 69 g g

GOL Sepsi. Golofca îl servește pe Petrila, iar tânărul jucător de atac al covăsnenilor îl execută pe Straton cu un șut la colțul lung din interiorul careului.

• 63 s s

Păun este schimbat cu Petrila.

• 63 s s

Iese Safranko, intră Golofca.

• 56 cg cg

Păun îl faultează pe Olaru și este avertizat.

• 55 oc oc

Ocazie Sepsi. Cătălin Straton reușește parada meciului și își menține poarta intactă. Portarul FCSB-ului scoate din vinclu o lovitură liberă executată magistral de Vașvari.

• 49 s s

Ovidiu Popescu, accidentat, este înlocuit cu Perianu.

Gonzalez îi lasă locul lui Purece în repriza a doua.

Începe actul secund.

Pauză.

• 43 cg cg

Moruțan este primul jucător al oaspeților care vede cartonașul galben.

• 42 fm fm

Gazdele solicită acordarea unei lovituri de pedeapsă în urma unui duel între Cristea și Dumiter.

• 39 cg cg

Eder Gonzalez este primul avertizat al jocului. Mijlocașul lui Sepsi vede cartonașul galben în urma unui fault asupra lui Octavian Popescu.

• 37 fm fm

Ovidiu Popescu semnează primul șut pe poartă al celor de la FCSB. Niczuly reține cu siguranță.

• 30 s s

Nedelcu nu rezistă decât jumătate de oră pe teren și îi lasă locul lui Buziuc.

• 29 oc oc

Ocazie Sepsi. Execuția în forță a lui Ștefănescu este deviată și îi dă emoții lui Straton.

• 19 oc oc

Ocazie Sepsi. Centrarea lui Ninaj îl găsește nemarcat pe Safranko, dar lovitura de cap a slovacului este defectuaosă.

• 17 oc oc

Ocazie Sepsi. Nicolae Păun își ia inima în dinți și încearcă poarta de la mare distanță. Șutul său trece pe lângă buturile lui Straton.

• 14 fm fm

Olimpiu Moruțan a executat pe poartă o lovitură de colț, dar goalkeeper-ul gazdelor a fost atent și a îndepărtat pericolul.