FOTBAL:CORVINUL HUNEDOARA-OTELUL GALATI, FINALA CUPEI ROMANIEI BETANO (15.05.2024)
Primele declarații ale lui Dorinel Munteanu, după ce Oțelul a pierdut finala Cupa României
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (24.07.2023)
Nu a mai rezistat presiunii! Ce a făcut Dorinel Munteanu în timpul executării loviturilor de departajare
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
Exclusiv Surpriză! Jucătorul de la FCSB văzut în lotul României la EURO 2024
Sepsi Sepsi
1 - 1
Otelul Galati Otelul Galati
Lu 07.08.2023 18:30

Sepsi - Oțelul 1-1. Covăsnenii egalează pe final și rămân neînvinși în noul sezon

07.08.2023, 20:30

• Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Sepsi și Oțelul s-au înfruntat în etapa a patra a SuperLigii, iar rezultatul înregistrat a fost unul de egalitate, scor 1-1.

În urma remizei de pe teren propriu cu cei de la Oțelul, Sepsi rămâne neînvinsă în noul sezon de SuperLiga.

Sepsi - Oțelul 1-1, în etapa a patra a SuperLigii

Meciul dintre cele două formații aproape că a început de la scorul de 0-1. Pop a punctat în minutul 5, după ce a profitat de eroarea în apărare a lui Ninaj.

Același Pop a mai ratat două situații în prima parte a meciului, în timp ce Gaitan a fost și el aproape de 2-0, în minutul 39.

În prima parte a jocului, cei de la Sepsi au semnat două situații prin ”veteranul” Mario Rondon.

În startul reprizei secunde, Ninaj și Gaitan au ratat două ocazii într-un minut. Intrat în locul lui Varga în teren, în partea a doua a meciului, Pavol Safranko a restabilit egalitatea în minutul 84, după ce a profitat de o respingere a celor de la Oțelul.

Tănasă putea da lovitura în minutul 90+2, dar șutul său a lovit bara laterală a porții apărate de Niczuly.

În urma rezultatului din această rundă, Sepsi se află pe locul doi în campionat, cu opt puncte, în timp ce Oțelul se află pe poziția a 12-a, cu trei puncte.

VIDEO Rezumat Sepsi - Oțelul 1-1

Știrea inițială

Sepsi - Oțelul Galați, Live Video, ACUM, Digi Sport 1. Cele două echipe se întâlnesc pentru prima dată într-un meci oficial

Nou promovata Oțelul Galați se va deplasa la Sf. Gheorghe pentru meciul cu Sepsi. Un joc în care trupa lui Liviu Ciobotariu (52 de ani) pornește drept favorită clară.

Una dintre reprezentantele României în cupele europene, Sepsi își va afla astăzi adversara din turul 3 al Conference League, iar diseară va disputa cu Oțelul, ultimul înaintea disputei în Europa.

După cum se știe, jocurile echipelor Farul, FCSB și Sepsi din etapa a 5-a au fost amânate de LPF.

Ascensiunea celor de la Sepsi pe prima scenă a fotbalului de la noi a început în 2017, când a avut loc promovarea, iar de atunci echipa a cucerit după Cupe ale României și două Supercupe.

Oțelul a luat titlul de campioană în 2011, tot cu Dorinel Munteanu (55 de ani) pe bancă, după care a început declinul. În 2015 echipa a retrogradat în Liga a 2-a, iar un an mai târziu avea să intre în faliment.

• Liviu Ciobotariu are 234 de meciuri ca antrenor în SuperLigă
  • Dorinel Munteanu are 225 de meciuri adunate ca antrenor în SuperLigă

Sepsi vine după o serie extraordinară în acest start de sezon, fără niciun gol primit în Supercupă, în trei jocuri din SuperLigă și în două din Conference League.

De partea cealaltă, Oțelul are două rezultate de egalitate în trei jocuri, ceea ce poate fi numit un start decent, câtă vreme a jucat cu UTA, Universitatea Craiova și FCSB.

Sepsi Sepsi
  • 90+5 fr2

Se încheie meciul de la Sfântu Gheroghe.

• 90+2 oc
    Ocazie Otelul Galati

Tănasă trimite în bara laterală, după ce scapă de fundașii celor de la Sepsi.

• 90
    Info

Se acordă cinci minute de prelungire.

• 84 g
    Gol Sepsi

Pavol Safranko înscrie din zona punctului de la 11 metri, după ce a profitat de o respingere a celor de la Oțelul.