Patronul din SuperLiga care vrea 7 fotbaliști de la FCU Craiova: ”Vai, vai, vai!”
ZWOLLE, 26-01-2024, MAC3PARK stadion, football, Dutch Eredivisie, season 2023 / 2024, Match between PEC Zwolle - Vitesse
Adrian Mazilu, la un pas de revenirea în SuperLiga! Au început negocierile cu Brighton
Tennis: US OPEN
Simona Halep, prima reacție după ce a abandonat în primul tur de la Trophee Clarins
LIVE Fotbal Club
Sepsi Sepsi
6 - 0
Poli Iasi Poli Iasi
Vi 19.01.2024 17:00

Sepsi - Poli Iași 6-0. Game, set și meci! Covăsnenii au făcut spectacol în primul meci al anului 2024 din SuperLiga

19.01.2024, 19:04

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus, pe teren propriu, în fața celor de la Poli Iași, scor 6-0, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 22 din SuperLiga.

Golurile din această partidă au fost marcate de Florin Ilie (minutul 19 - autogol), Cosmin Matei (minutul 36 - penalty), Nicolae Păun (minutul 42), Sherif Kallaku (minutul 63), Marius Ștefănescu (minutul 85) și Mihai Bălașa (minutul 88 - penalty).

Sepsi - Poli Iași 6-0

Sepsi a deschis scorul în această partidă în minutul 19, după ce Marius Ștefănescu, atacantul covăsnenilor, a pătruns în careul advers, a șutat, iar mingea a fost deviată de Florin Ilie (fundașul lui Poli Iași) în proprie poartă. Ulterior, tot gazdele au fost cele care au presat și au reușit să ducă scorul la 2-0 prin Cosmin Matei, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 36, după un henț comis în careu de Mădălin Martac.

Până la finalul primei reprize, covăsnenii au mai punctat o dată pe tabelă prin Nicolae Păun, care a marcat din apropierea porții după o greșeală colectivă a defensivei Politehnicii Iași.

Covăsnenii nu s-au oprit nici în actul secund, iar aceștia au reușit să se distanțeze la 4 goluri diferență, după ce Sherif Kallaku a marcat în minutul 63, la câteva secunde după ce a fost introdus pe teren de tehnicianul Bernd Storck.

În finalul partidei, gazdele au mai înscris de două ori, prin Marius Ștefănescu, în minutul 85, care a trimis balonul în poarta apărată de Silviu Lung după o acțiune pe contraatac, și prin Mihai Bălașa, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 88 (obținută Ștefănescu, care a fost faultat în careu de Rachid Bouhenna).

În urma acestui rezultat, Sepsi se află pe locul al 5-lea în SuperLigă, cu 33 de puncte acumulate după 22 de runde, în timp ce Poli Iași ocupă poziția a 14-a, cu 23 de puncte obținute după 22 de meciuri de campionat.

VIDEO Rezumat Sepsi Sfântu Gheorghe - Poli Iași, scor 6-0

În meciul tur, Poli Iași s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la Sepsi, grație unui gol marcat de Luis Phelipe, actualul jucător al celor de la FCSB.

VIDEO cu rezumatul meciului tur dintre Sepsi și Poli Iași

Programul etapei 22 din SuperLiga. Toate meciurile vor fi în direct la Digi Sport

Gol Sepsi

Bălașa transformă lovitura de la 11 metri.

• 87 p
    Penalty

Bouhenna îl faultează în careu pe Ștefănescu, iar arbitrul acordă penalty pentru Sepsi.

• 84 g
    Gol Sepsi

Ștefănescu scapă pe contraatac, se îndreaptă spre buturile adverse și șutează din apropierea careului direct în poarta lui Lung.