Echipa etapei a 10-a din play-off-ul SuperLigii. Formația care are 5 jucători în ”primul 11” ideal
dioszegi
Laszlo Dioszegi a răbufnit la finalul sezonului, după ce Sepsi a ratat Europa: ”Au fost greșeli de arbitraj. Ne doare”
Screenshot 2024-05-20 210742
Live Video&Text Dinamo - Csikszereda 2-0, ACUM pe DGS 1. ”Câinii” își dublează avantajul după o fază excelentă
LIVE Baraj Superliga: Dinamo-Csikszereda
Mentinere/Promovare
Sepsi Sepsi
3 - 2
Rapid Rapid
Vi 10.05.2024 20:30

Sepsi - Rapid 3-2. Giuleștenii vor încheia play-off-ul pe ultimul loc!

10.05.2024, 22:30

• Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o pe Rapid București, scor 3-2, într-un meci din cadrul etapei a 9-a din play-off-ul SuperLigii.

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații RCS-RDS au putut urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

Sepsi - Rapid 3-2. Covăsnenii, la un punct distanță de Farul Constanța. Giuleștenii vor termina play-off-ul pe ultimul loc

A fost o primă repriză ”nebună” la Dfântu Gheorghe. Claudiu Petrila a deschis scorul, în minutul 17, dar Gabriel Deljuh a întors rezultatul cu o ”dublă”, în minutele 21 și 39. Inisk Alimi a stabilit scorul pauzei, 3-1, în minutul 45+1.

În repriza a doua, Rapid a ratat șansa de a reveni în joc. Albion Rrahmani a ratat penalty, în minutul 54. După doar 10 minute. Borisav Burmaz a reușit a doua reușită a giuleștenilor și a stabilit scorul final.

În urma acestui rezultat, Sepsi este pe locul 5, cu 34 de puncte, la un punct în spatele Farului Constanța. De partea cealaltă, Rapid ocupă locul 6, cu 29 de puncte, și va încheia play-off-ul pe ultimul loc.

Rezumatul meciului:

Înaintea acestei partide, Sepsi și Rapid vin după două rezultate diferite înregistrate în campionat. Dacă covăsnenii au câștigat categoric, în deplasare, în fața Farului Constanța, scor 4-1, giuleștenii au ”cedat” pe terenul celor de la CFR Cluj, scor 2-3.

Însă, situația giuleștenilor din play-off este una dezastruoasă. Concret, ”alb-vișinii” au reușit să obțină doar un singur punct din cele 8 etape ”scurse” până acum din play-off, în urma remizei 2-2 cu FCSB (etapa a 6-a din play-off).

În prezent, cele două formații ocupă ultimele două poziții din play-off: Sepsi (locul 5, cu 31 de puncte) și Rapid (locul 6, cu 29 de puncte).

În meciul tur al play-off-ului dintre Rapid și Sepsi, disputat în Giulești, covăsnenii s-au impus cu 1-0, în urma golului reușit de Gabriel Debeljuh în prelungiri. În urma acestui rezultat, tehnicianul Cristiano Bergodi (59 de ani) a fost demis de pe banca tehnică a giuleștenilor.

De altfel, în cele 3 dueluri jucate în actuala stagiune între Sepsi și Rapid, giuleștenii nu au reușit să obțină nicio victorie: au fost două remize, scor 0-0, și victoria din play-off a lui Sepsi, scor 1-0.

Echipe probabile

Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu - Rența, Kallaku, Alimi, K. Varga - Ștefănescu, Safranko, Matei

Rezerve: Moldovan, Gedo, Aganovic, R. Varga, Kecskes, Batzula, Debeljuh

Antrenor: Bernd Storck

Rapid: Ungureanu - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Emmers, Oaidă, Papeau - Krasniqi, Rrahmani, Petrila

Rezerve: Drăghia, Onea, Bădeascu, Hasani, Funsho, Cristea, Kait, Cîrjan, Burmaz, El Sawy

Fază meci

Sepsi a marcat prin Aganovic, dar golul a fost anulat după intervenția VAR pentru fault în atac.

• 89 oc
    Ocazie

Rapid are o ocazie prin Funsho, însă Niczuly nu are emoții.