BUCURESTI - SUPERLIGA - ETAPA 5 - RAPID BUCURESTI - PETROLUL PLOIESTI - 13 AUG 2023
Șucu s-a ținut de cuvânt! Merge alături de galerie la meciul cu Craiova: ”Echipa are nevoie de noi!”
sucu varga
Varga l-a vândut pe Krasniqi la Rapid cu 1.000.000€, deși avea ofertă de 5 ori mai mare! Acum, a tras concluziile
Romania v Colombia - International Friendly
Denis Drăguș are preț! Belgienii au anunțat câte milioane de euro vrea Standard Liege

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Liderul Farul Constanța a pierdut pe terenul celor de la U Cluj, în etapa a 29-a din Liga 1, cu scorul de 0-2.

În urma acestui rezultat, ardelenii urcă pe locul opt în clasament, cu 34 de puncte, în timp ce Farul rămâne doar la două puncte în fața celor de la CFR Cluj.

U Cluj – Farul Constanța 2-0. Constănțenii lui Hagi pierd trei puncte importante la Cluj

Ardelenii au avut o ocazie mare de a deschide scorul în minutul 8, când Oancea a centrat foarte bine în fața porții, însă Thiam nu a reușit să ajungă la finalizare.

În minutul 14, Thiam a șutat puternic la poarta constănțenilor, dar Aioani a avut o intervenție foarte bună și a reușit să respingă.

O altă ocazie mare a elevilor lui Sabău a venit în minutul 18, când Remacle a șutat din careu, însă elevii lui Hagi au rezolvat faza.

Câteva minute mai târziu, ”centralul” Cătălin Popa a dictat penalty după un henț comis în careu de Artean, însă Thiam nu a reușit să înscrie de la punctul cu var.

Totuși, în minutul 39, ardelenii au reușit să deschidă scorul, prin Bic, care a ajuns la balon după o respingere a lui Aioani. Pe finalul primei reprize, Aioani a intervenit salvator la încercarea lui Thiam.

După pauză, constănțenii au fost ceva mai periculoși și chiar i-au amenințat poarta lui Gorcea în câteva rânduri.

Cu toate acestea, ardelenii au punctat pentru a doua oară în minutul 58, după o pasă greșită a lui Mihai Popescu. Marcator a fost Remacle, care a preluat balonul și l-a învins pe Aioani cu un șut din careu.

VIDEO Rezumatul partidei U Cluj - Farul 2-0

Universitatea Cluj - Farul Constanța 2-0

”U” Cluj a avut un sezon de toamnă cu rezultate contrastante, dar de la venirea lui Ioan Ovidiu Sabău lucrurile s-au îmbunătățit. Echipa ardeleană nu a pierdut în ultimele patru jocuri, perioadă în care a înregistrat două remize, cu CS Mioveni și Chindia, și două victorii, în precedentele două etape, cu FC Botoșani și Hermannstadt.

Farul, de asemenea, traversează o formă foarte bună. În cele șapte meciuri jucate în 2023, echipa lui Gică Hagi are o înfrângere, cu CFR în primul meci al anului, o remiză, la Pitești, și cinci victorii, cu FCSB, Universitatea Craiova, Petrolul, UTA și Sepsi.

În turul sezonului regulat, Farul a învins-o pe ”U” Cluj pe teren propriu cu 2-0.

Gol Universitatea Cluj

Remacle profită de o pasă greșită expediată de Mihai Popescu, preia balonul, pătrunde în careu și îl învinge pe Aioani.

• 57 cg

Filip este avertizat.

• 56 oc
    Ocazie Farul

Louis Munteanu șutează de la marginea careului, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 50 oc

Alibec șutează din interiorul careului, însă este blocat de defensiva adversă.

Sali este înlocuit cu Mazilu.

Nedelcu este înlocuit cu Doukoure.

Borza este înlocuit cu Kiki.

• 45+1 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Remacle șutează din afara careului, însă balonul trece puțin pe lângă poarta constănțenilor.

• 45 oc

Thiam șutează de la marginea careului, însă Aioani intervine și respinge în afara terenului.

• 39 g

Gomes șutează la poarta lui Aioani, portarul constănțenilor respinge, dar Bic este primul care ajunge la balon și înscrie cu un șut în forță.

• 34 cg
    Cartonaş galben Farul

Louis Munteanu este avertizat.

• 33 s

Dan Nistor se accidentează și este înlocuit cu Filip.

• 25 rp
    Ratare penalty

Thiam șutează de la punctul cu var, dar Aioani intervine salvator. Jucătorul de la U Cluj ajunge la minge și trimite încă o dată la poartă, însă portarul constănțenilor are o nouă paradă.

• 22 p
    Penalty

Chipciu șutează din unghi, balonul este deviat de Borza și lovește bara porții lui Aioani. Balonul ajunge în posesia ardelenilor. Thiam centrează în careu, balonul este deviat și îl lovește în mână pe Artean. Cătălin Popa dictează penalty după ce merge la monitorul VAR.

• 18 oc

Chipciu îi pasează în față lui Bic, acesta centrează în careu pentru șutul lui Remacle. Aioani reușește să pareze, iar Mihai Popescu îndepărtează pericolul.

• 14 oc

Thiam șutează puternic de la marginea careului, însă Aioani are o intervenție excelentă și respinge.

• 9 oc

Thiam încearcă să îl lobeze pe Aioani, însă trimite peste poartă.

• 8 oc

Oancea avansează în flancul drept și centrează în careu, dar Thiam nu reușește să ajungă la finalizare.