FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (27.04.2024)
Prime duble la ”U” Cluj! Ce promisiuni li s-au făcut jucătorilor lui Ioan Ovidiu Sabău
gigi becali
Elias Charalambous, mesaj special pentru Gigi Becali după titlul câștigat de FCSB
florin prunea
Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

U Cluj a obținut doar o remiză pe teren propriu în fața Universității Craiova, scor 1-1, în etapa a zecea din SuperLiga României.

Universitatea Craiova ocupă locul trei în ierarhia din SuperLiga României, cu 18 puncte, în timp ce U Cluj este doar pe locul 11, cu 11 puncte.

U Cluj - Universitatea Craiova 1-1. Dan Nistor a egalat pe final de meci

Prima ocazie mare de gol le-a aparținut oltenilor, când Houri a șutat în plasa laterală. Crețu a avut o execuție periculoasă în minutul 28, însă minge a ajuns în brațele lui Gorcea.

Scorul a fost deschis în minutul 31, după o respingere a lui Gorcea și un șut din prima al lui Bancu, care nu i-a dat nicio șansă portarului de la U Cluj.

Pe finalul primei reprize, Markovic putea dubla avantajul formației din Bănie, după ce a rămas față în față cu Gorcea, însă portarul ardelenilor a anticipat foarte bine intențiile atacantului.

Mitrea putea restabili egalitatea după pauză, din lovitură liberă, dar Popescu a intervenit salvator. Nistor a avut o execuție frumoasă în minutul 78 din interiorul careului, dar balonul a trecut puțin pe lângă poartă.

Ianis a irosit și el o șansă mare de gol, când a șutat în blocajul lui Laurențiu Popescu, după ce a rămas față în față cu portarul craiovenilor.

Vătăjelu a executat bine o lovitură liberă în minutul 84, însă Popescu a respins peste poartă.

Koljic a irosit o ocazie imensă de gol în minutul 89, iar Dan Nistor a restabilit egalitatea câteva minute mai târziu cu un șut bun din careu.

Pe final, Ivan a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

VIDEO Rezumatul partidei U Cluj - Universitatea Craiova 1-1

După nouă runde jucate, Universitatea Craiova se află pe poziția a treia în SuperLiga României cu 17 puncte acumulate, la cinci lungimi în spatele liderului FCSB.

De cealaltă parte, ardelenii ocupă locul 9, cu 10 puncte, și sunt la doar trei lungimi distanță de locurile care asigură play-off-ul.

Pentru olteni va fi primul meci fără Laurențiu Reghecampf, care a decis să plece din Bănie și să ia din nou drumul Arabiei Saudite. De ”Juveți” se va ocupa deocamdată Corneliu Papură.

"Ca de obicei, ne așteaptă un meci important. Vom avea un adversar cu jucători care au calitate individuală. Dacă sunt lăsați pot face diferența, mă refer la Mitriță, Bancu, Ivan. Analizând adversarul am văzut calitățile, cum vor juca, dar e important ca noi să jucăm la nivelul nostru. Și noi avem calitate și e foarte important să avem curaj.

Nu trebuie să ne fie teamă, să nu fim timizi. Jucătorii noștri au personalitate, au jucat la cel mai înalt nivel și cred că trebuie să ne considerăm o echipă importantă, care poate juca de la egal la egal cu oricine. Ei sunt o echipă bună de contraatac, o echipă care are ca obiectiv câștigarea campionatului.

Mă aștept la un meci în care noi trebuie să arătăm bine ca să îi punem în dificultate. Nu vreau să văd jucători frioși. Dacă îți lipsește curajul e greu să obții rezultate. Vreau să văd echipa așa cum am văzut-o la Arad. La analiză i-am lăsat pe cei care au jucat la Craiova să vorbească mai mult. Noi, staff-ul, am studiat adversarul, dar ei cunosc jocul, mentalitatea, strategia”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău la conferința de presă premergătoare partidei.

”U” Cluj - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, de la ora 21:30, pe Digi Sport 1. ECHPELE PROBABILE

U Cluj: 33. Gorcea - 77. Peteleu, 25. Masoero, 3. Mitrea, 5. Vătăjelu - 7. I. Stoica, 4. Doukoure, 98. G. Simion, 27. Chipciu - 94. Bic - 19. D. Popa

Rezerve: 23. Iliev, 6. A. Miron, 9. F. Ilie, 11. Tescan, 16. I. Filip, 17. Pițian, 18. Perianu, 26. Oancea, 59. Popadiuc

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Universitatea Craiova: 21. L. Popescu - 2. Vlădoiu, 34. R. Silva, 6. Screciu, 11. Bancu - 4. A. Crețu, 8. Mateiu l 37. Danciu, 14. Houri, 28. Mitriță - 20. Markovic

Rezerve: 1. Lazar, 3. Mendy, 9. A. Ivan, 12. Ndong, 19. Koljic, 23. Căpățână, 24. Roguljic, 35. D. Sala, 37. Kurtic

Antrenor: Cornel Papură

• 90+8 final
  • 90+5 cgr
    Cartonaş galben-roşu Universitatea Craiova

Ivan vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.