FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (22.12.2023)
Dinamo - FC Voluntari, LIVE VIDEO, 20:00, pe Digi Sport 1. ”Finală” pentru salvarea de la retrogradare
minge
Echipa etapei a 5-a din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + cine este antrenorul rundei
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16
Foto Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
LIVE Liga Digi Sport
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
1 - 1
CS Mioveni CS Mioveni
Vi 01.04.2022 17:30

U Craiova 1948 - CS Mioveni 1-1. Oltenii "smulg" un punct în inferioritate numerică! Huyghebaert a dat lovitura pe final

01.04.2022, 17:29

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

U Craiova 1948 și CS Mioveni s-au întâlnit în primul meci al etapei a 3-a a play-out-ului din Liga 1, pe stadionul ”Ion Oblemenco” din Bănie, scor 1-1.

Gazdele au început cum nu se putea mai rău meciul, după ce în minutul 8 căpitanul Diallo a fost eliminat pentru o intrare din postura de ultim apărător asupra lui Rusu.

U Craiova 1948 - CS Mioveni 1-1. Oltenii au reușit să obțină un punct în 10 oameni

Două minute mai târziu, arbitrul Istvan Kovacs a fost nevoit să întrerupă partida pentru aproximativ două-trei minute, deoarece fanii U Craiovei 1948 au avut scandări xenofobe la adresa lui.

Oaspeții puteau intra la cabine în avantaj, însă au ratat două ocazii mari. În minutul 38, Rusu a trimis peste bara transversală, în urma unei centrări perfect din partea lui Buziuc. Același Buziuc l-a servit patru minute mai târziu pe Trif, care, la rândul său, nu a putut fructifica ocazia.

După aproximativ o oră de joc, CS Mioveni a deschis scorul. Popa a respins greșit o centrare, iar Dumitriu a fost la locul potrivit și a marcat cu poarta goală.

Pe finalul partidei, oltenii au reușit să smulgă un punct. Huyghebaert a profitat și el de o neatenție a adversarilor și a trimis balonul în poartă.

După acest meci, CS Mioveni a urcat pe locul 12, primul care asigură participarea în Liga 1 și din sezonul următor. De partea cealaltă, U Craiova 1948 și-a păstrat poziția a unsprezecea în clasament.

VIDEO cu rezumatul meciului U Craiova 1948 - CS Mioveni 1-1:

U Craiova 1948 și CS Mioveni s-au întâlnit până acum în Liga 1 de două ori, iar oaspeții sunt în avantaj, cu o victorie, scor 1-0 pe teren propriu, și un egal, o-0, în deplasare.

Elevii lui Alexandru Pelici speră la prima victorie în deplasare, după o perioadă îndelungată de secetă. CS Mioveni nu a mai învins în deplasare din luna august a anului trecut, când reușea să câștige cu Dinamo în Ștefan cel Mare, scor 1-0.

În ultimul meci de pe teren propriu, cei de la U Craiova 1948 s-au impus contra celor de la Rapid București, scor 3-2, în ultima etapă a sezonului regulat.

Înaintea meciului direct, U Craiova 1948 ocupă locul 5 în clasament, cu 21 de puncte, în timp ce formația din Mioveni se situează pe poziția a 7-a, cu 18 puncte.

Nicolo Napoli, probleme de lot înaintea meciului cu CS Mioveni

”Un meci foarte dificil, jucăm cu o echipă care stă bine în teren, are antrenor bun şi se închide bine în faza defensivă şi are contraatac în viteză.

Vom încerca să facem un meci bun şi încercăm să câştigăm. Mai sunt multe meciuri de jucat, dar dacă vom câştiga sunt trei puncte foarte bune pentru clasament.

Pauza a făcut bine, că am lucrat mult cu baieţii, rezultate, drum lung, dar pentru mine echipa este foarte bine acum.

Am o singură problemă de lot. Nu cred că ne vom baza pe Bauza pentru acest meci, însă sper să reuşim să îl recuperăm pentru meciul cu Dinamo.

O victorie cu Mioveni nu înseamnă pentru noi neapărat salvarea de la retrogradare, ci doar câştigarea unui meci, iar apoi ne pregătim pentru meciul următor”, a declarat Nicolo Napoli, antrenorul lui U Craiova 1948, în cadrul unei conferințe de presă.

• 90+4 final
  • 88 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Huyghebaert profită de neatenția adversarilor și trimite balonul în poartă.