FOTBAL:FC VOLUNTARI-UTA ARAD, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (8.04.2023)
Florin Pîrvu o putea antrena pe FC Voluntari mai devreme. ”Atunci am avut primele discuții”
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
U Craiova 1948 U Craiova 1948
0 - 2
Voluntari Voluntari
Du 05.12.2021 16:00

U Craiova 1948 - FC Voluntari 0-2. Ilfovenii, victorie după două goluri în 4 minute. Tamaș, prima reușită din acest sezon

05.12.2021, 16:45

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Partida dintre U Craiova 1948 și FC Voluntari s-a jucat astăzi, iar ilfovenii au reușit să mai bifeze încă o victorie în Liga 1, 2-0.

Oaspeții au trimis primul semnal de alarmă după primele patru minute, dar lovitura de cap a lui Nemec nu a prins cadrul porții. Gazdele au replicat 20 de minute mai târziu, prin altă lovitură de cap, a lui Diallo, la fel de inexactă.

În a doua repriză, după câteva ocazii la ambele porți, FC Voluntari a reușit să modifice tabela de scor în minutul 77. Tamaș a primit o centrare din partea lui Rață la un corner, iar fostul internațional român a trimis perfect cu capul, pentru a marca primul său gol din această ediție de campionat.

Ilfovenii au profitat rapid de moralul scăzut al craiovenilor și au dublat avantajul patru minute mai târziu. Gheorghe a profitat de o neatenție a unui adversar și l-a învins fără drept de apel pe Popa.

U Craiova 1948 - FC Voluntari 0-2. Echipa lui Liviu Ciobotariu este pe podiumul Ligii 1

În urma acestui rezultat, FC Voluntari se clasează pe podiumul Ligii 1. Echipa pregătită de Liviu Ciobotariu este pe locul 3, cu 32 de puncte după primele 18 etape.

De partea cealaltă, U Craiova rămâne pe ultimele locuri ale primului eșalon. Formația din Bănie este pe locul 14, cu doar 15 puncte adunate.

VIDEO cu rezumatul meciului U Craiova 1948 - FC Voluntari 0-2

U Craiova 1948 - FC Voluntari LIVE VIDEO, ora 16:00, la Digi Sport 1 | Totul sau nimic pentru olteni

Revenirea lui Eugen Trică la Craiova este așteptată să aibă un impact poztiv, iar meciul cu FC Voluntari este o ocazie bună pentru asta.

După 17 etape, U Craiova 1948 are doar 15 puncte și se află pe locul 14, care la finalul sezonului ar însemna un baraj pentru rămânerea în Liga 1.

Oltenii vin după egalul cu Dinamo, 0-0, partida pe care bucureștenii au dominat-o.

U Craiova 1948 - FC Voluntari LIVE VIDEO, ora 16:00, la Digi Sport 1 | Oaspeții speră la playoff

Trupa lui Liviu Ciobotariu este una dintre surprizele plăcute ale campionatului, iar rezultatele de până acum ar putea să însemna calificarea în playoff.

Ilfovenii vin după calificarea în semifinalele Cupei României și în Liga 1 se clasează pe locul 4, cu 29 de puncte, la doar un punct peste locul 7, ocupat de FC Botoșani.

Ultima partidă din Liga 1 jucată de FC Voluntari s-a terminat 1-1, pe terenul celor de la FC Botoșani, meci care putea să fie câștigat chiar aproape de final, când Marcelo Lopes a avut o ocazie foarte bună de a marca.