WhatsApp Image 2024-05-13 at 11.47.28
Ce a declarat Edgar Ie în L'Equipe, după ce s-a spus că și-a trimis fratele geamăn în locul lui la Dinamo
Ciprian Marica
Ciprian Marica a răbufnit, după Farul - Universitatea Craiova 3-3: ”Nu au calitatea necesară”
Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Live Video&Score Tottenham - Man. City 0-1, ACUM pe Digi Sport 1. Erling Haaland deschide scorul. Drăgușin e titular
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
Dinamo Dinamo
Du 12.11.2023 16:00

Universitatea Craiova - Dinamo 1-0. Ivaylo Petev obține victoria la debutul său pe banca oltenilor

12.11.2023, 18:00

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Universitatea Craiova a învins-o pe Dinamo București, pe stadionul "Ion Oblemenco", scor 1-0, într-un meci din cadrul etapei a 16-a a SuperLigii, prima din returul sezonului regulat.

Acesta a fost primul meci al lui Ivaylo Petev (48 de ani) pe banca tehnică a grupării din Bănie.

Universitatea Craiova - Dinamo 1-0

Unicul gol al partidei a fost reușit de Marian Danciu (minutul 5), din centrarea trimisă de Nicușor Bancu în centrul careului de 16 metri al ”alb-roșilor”.

În prima parte a primei reprize, oltenii și-au creat mai multe situații la poarta apărată de Adnan Golubovic, însă portarul bosniac al lui Dinamo a ținut poarta intactă. De altfel, Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 5 prin golul marcat de Marian Danciu.

În partea a doua a primului act, ”alb-roșii” au forțat golul egalizator și au fost aproape să marcheze la dubla-ocazie a lui Hakim Abdallah și Lamine Ghezali, însă șuturile celor doi jucători ”alb-roșii” au fost parate de Laurențiu Popescu.

În repriza secundă, oaspeții au marcat golul egalizator prin Goncalo Gregorio, însă reușita portughezului a fost anulată pentru un henț făcut în prealabil, la aceeași fază, de Hakim Abdallah.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova se află pe locul al 4-lea în SuperLigă, cu 26 de puncte acumulate după primele 16 meciuri. De cealaltă parte, Dinamo ocupă poziția a 15-a (penultima din clasament), cu 10 puncte obținute după 16 meciuri.

VIDEO Rezumat Universitatea Craiova - Dinamo 1-0

Ivaylo Petev le "aprinde" speranțele fanilor olteni

Antrenorul Universității Craiova, Ivaylo Petev, a declarat, într-o conferinţă de presă premergătoare meciului cu Dinamo, că este încrezător în debutul său şi că speră să fie omul care va aduce din nou titlul de campioană în Bănie.

"E foarte greu să rezolvi multe lucruri într-un timp atât de scurt. Pentru mine e foarte important ca jucătorii să respecte ceea ce le-am transmis. Eu sunt foarte mulţumit de ceea ce am văzut până în acest moment. Craiova este un nume foarte mare, toţi lucrăm pentru Craiova şi fiecare dintre noi trebuie să dea maximum. Sunt sigur că muncind împreună vor urma zile bune. Avem jucători foarte buni şi trebuie să muncească să devină din ce în ce mai buni.

Sper să fiu eu omul care aduce titlul la Craiova din nou. Avem jucători foarte buni, fiecare va primi şansa de a juca şi vor avea şansa să demonstreze motivul pentru care se afla aici. Tot ceea ce am văzut la Craiova este pozitiv, este foarte important să fim în concentraţi şi să avem un meci foarte bun duminică.

Indiferent de locul pe care se află una dintre echipe, un derby este derby. Din punct de vedere al infrastructurii, Craiova are totul, avem şi suporterii care ard pentru această echipă. Pentru un club profesionist nu ai nevoie de nimic altceva", a declarat Petev.