Exclusiv Florin Prunea a văzut ce a declarat Costel Gâlcă și a spus lucrurilor pe nume
Dani Coman este așteptat să semneze: ”Va veni la noi!”
Exclusiv Ce urmează pentru Daniel Niculae, după ce a fost pus sub urmărire penală
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
Argeș Argeș
Sb 17.07.2021 22:30

Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0. Piteștenii au ratat ocazii enorme și au avut un gol anulat controversat

17.07.2021, 23:20

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

După ce a câștigat Supercupa României, Universitatea Craiova a debutat și în noul sezon din Liga 1, însă FC Argeș s-a dovedit o nucă tare. Oltenii au tras niște sperieturi mari, însă s-au impus greu, scor 1-0.

Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0. Piteștenii au ratat două ocazii imense în prima repriză

Meciul a început cu o super ocazie a piteștenilor, când noul transfer, Lupeta, a fost aproape de gol în secunda 9. Până la pauză, oltenii nu au creat nimic periculos la poarta lui Greab, însă au fost aproape din nou să ia gol de la același Lupeta, care s-a făcut de râs singur cu portarul.

Oltenii au înscris în minutul 55, prin Andrei Ivan, după centrarea perfectă a lui Cîmpanu.

Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0. Oaspeții au avut un gol anulat

Piteștenii au marcat apoi prin Lupeta, dar golul a fost anulat controversat, pe motiv de offside. Tot Lupeta a continuat să agasese defensiva oltenilor, care a gafat în minutul 79, însă portughezul nu a nimerit poarta.

Pe final, piteștenii au mai ratat două ocazii, prin Iștfan și Tofan, iar ultima șansă a meciului le-a aparținut oltenilor, când Cicâldău nu l-a putut învinge pe Greab în prelungiri.

VIDEO cu rezumatul meciului Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0:

Meciul Universitatea Craiova - FC Argeș va putea fi urmărit în direct pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, astăzi, de la ora 21:30.

Oltenii au început ”cu dreptul” noul sezon, câștigând Supercupa la penalty-uri, pe Arena Națională, în fața campioanei CFR Cluj, și se pregătesc de prima etapă a Ligii 1. Craiova va primi vizita celor de la FC Argeș.

Universitatea Craiova - FC Argeș, LIVE TEXT, ora 21:30, pe Digi Sport 1. Ouzounidis, duel cu Prepeliță în prima etapă din Liga 1

Este și ultimul ”test” pentru echipa lui Ouzounidis înainte de deplasarea în Albania, pentru meciul cu Laci, care se va disputa joi, 22 iulie, în cadrul turul doi al Conference League. În următoarea etapă din Liga 1, oltenii își vor măsura forțele cu FCSB, echipă care a remizat în prima etapă la Botoșani, scor 0-0.

„Totdeauna este loc de mai bine, dar suntem la început de sezon, am jucat numai un meci oficial şi este normal să nu fim la sută la sută, va veni şi vremea în care se vor vedea efectele cantonamentului. Va fi foarte greu pe trei fronturi, dar şi plăcut, fiindcă asta înseamnă că suntem în obiectiv pentru toate competiţiile.

Avem destule experienţe neplăcute din trecut cu aşa-zisele echipe mici, dar e clar că nu mai sunt echipe mici şi am avut destule surprize şi anul trecut.

Încă nu ne gândim la Europa, ci la meciul cu FC Argeş, este cel mai important, apoi vom avea timp să studiem adversarul din Conference League”, a declarat Mihai Bălașa, la conferința de presă premergătoare jocului cu piteștenii.

Argeș Argeș
  • 90+2 oc oc

Ocazie mare Craiova. După o combinație superbă dintre Bancu și Cicâldău, ultimul finalizează din apropiere, dar Greab intervine fantastic.

• 90 oc oc

Ocazie Argeș. Tofan trage de la distanță, dar pe lângă poartă.

• 87 oc oc

Ocazie Argeș. După o centrare în careu, mingea e respinsă până la Iștfan, care preia și șutează, dar Pigliacelli apără.