altai
Dramatic! Cum s-a încheiat primul meci jucat de Al-Tai după plecarea lui Reghecampf
273859253_1112845386201310_6694059511194005723_n
"Chiar și Mutu îi spunea așa!" Anamaria Prodan scoate la iveală lucruri greu de digerat pentru Laurențiu Reghecampf
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
2 - 2
FCSB FCSB
Du 28.11.2021 20:15

Universitatea Craiova - FCSB 2-3. Toni Petrea câștigă duelul cu Laurențiu Reghecampf

28.11.2021, 22:10

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Derby-ul etapei cu numărul 17 din Liga 1 dintre Universitatea Craiova și FCSB s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 3-2, la finalul unui meci spectaculos.

Oltenii au început în forță duelul cu FCSB, iar prima ocazie importantă a fost chiar în primul minut al partidei.

Dan Nistor și-a încercat norocul cu un șut din afara careului, dar mijlocașul a alunecat în momentul execuției, iar balonul a trecut puțin pe lângă poarta lui Vlad.

Horațiu Feșnic a acordat lovitură de la unsprezece metri pentru Universitatea Craiova în minutul 12, după ce Iulian Cristea l-a doborât pe Koljic în interiorul careului. Andrei Ivan a fost cel care a transformat penalty-ul.

Avantajul oltenilor nu a durat mult, iar roș-albaștrii au egalat în minutul 17, prin Dumiter care a profitat de centrarea lui Iulian Cristea.

În minutul 29, Elvir Koljic a irosit o ocazie imensă atunci când a trimis cu capul peste poarta lui Andrei Vlad.

FCSB a trecut în avantaj în minutul 39. Florin Tănase a centrat foarte bine în interiorul careului, iar Șut a avut o atingere norocoasă și l-a învins pe Pigliacelli.

Egalitatea a fost din nou restabilită în minutul 57, când Dan Nistor i-a pasat foarte bine lui Cîmpanu care l-a executat pe Andrei Vlad.

Victoria roș-albaștrilor a venit după golul lui Andrei Cordea din prelungirile partidei. Budescu a pasat în interiorul careului, balonul a fost deviat și a ajuns la Cordea care a înscris un gol superb.

La finalul acestei partide, FCSB se pozționează pe locul doi în clasamentul Ligii 1, cu 37 de puncte, iar Universitatea Craiova, pe locul patru, cu 28 de puncte.

VIDEO Rezumatul partidei dintre Universitatea Craiova și FCSB

Inițial, jocul a fost reprogramat la 20:15 pentru ca suporterii să poată fi prezenți în tribună la toată prima repriză. Chiar în ziua partidei, însă, autoritățile au anunțat că ora 21:00 nu mai reprezintă limita pentru accesul publicului la activitățile sportive, astfel că meciul se va disputa cu spectatori pe toată durata sa.

La meci pot asista fanii vaccinați sau care au trecut în ultimele șase luni prin boală, în limita a 30% din capacitatea arenei.

Ce a remarcat Toni Petrea după primul meci de la revenirea la FCSB: ”Nu știu dacă în istoria recentă a echipei s-a mai reușit”

Toni Petrea a câștigat primul meci de la revenirea la FCSB3-1 cu FC Botoșani, însă nu a fost lipsit de emoții.

La conferința de presă premergătoare jocului cu Universitatea Craiova, programat duminică, de la 20:15, în direct la Digi Sport 1, Toni Petrea a recunoscut că a trăit partida cu Botoșani la intensitate maximă.

Ce a remarcat Toni Petrea după primul meci de la revenirea la FCSB

În același timp, antrenorul a ținut să evidențieze și revenirea reușită de jucătorii FCSB-ului, care au punctat de trei ori în mai puțin de 20 de minute pentru a învinge Botoșaniul.

N-aș vrea să mai trăiesc prea curând asemenea sentimente. A fost foarte intens. Eram conduși și nu știu dacă în istoria recentă a echipei s-a mai reușit revenirea de la 0-1 într-un timp atât de scurt, atât de târziu, și să câștigăm cu două goluri diferență.

Am trăit la intensitate maximă acel final de joc”, a recunoscut Toni Petrea.

Toni Petrea, duel în premieră cu Laurențiu Reghecampf

Meciul de la Craiova nu propune doar o încleștare între două dintre echipele importante ale Ligii 1, ci și un duel în premieră între Laurențiu Reghecampf și Toni Petrea, foști colaboratori.

Toni Petrea a făcut, până în urmă cu un an și jumătate, parte din staff-ul lui Laurențiu Reghecampf, inclusiv la FCSB.

Despărțirea s-a produs în iunie 2020, când cei doi erau la Al-Wasl, dar Toni Petrea a deci să plece, la FCSB, pentru a-și începe cariera de antrenor principal.

Universitatea Craiova - FCSB LIVE VIDEO, 20:15, la Digi Sport 1 | Echipele probabile

Roș-albaștrii nu pot alinia ce mai bună formulă. În afara accidentaților mai vechi, vicecampioana nu se poate baza nici pe Claudiu Keșeru (34 de ani). Atacantul se pare că s-a accidentat și a rămas la București pentru recuperare.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, V. Găman, Screciu, Bancu - D. Nistor, Fedele - Gustavo, Roguljic, A. Ivan - Koljic
Absenți: Mateiu, Conte, Houri (accidentați), Papp (în recuperare), A. Crețu (suspendat)
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Vinicius, Miron, Radunovic - Olaru, Șut, Fl. Tănase - Cordea, I. Stoica, Oct. Popescu
Absenți: Șerban, Perianu, Fl. Coman, Burlacu, Mamut, Keșeru (accidentați)
Antrenor: Toni Petrea

FCSB FCSB
  • 90+5 final
  • 90+1 g g
    Gol

Budescu îi pasează lui Andrei Cordea în interiorul careului care înscrie un gol superb.