BUCURESTI - SUPERLIGA - ETAPA 5 - RAPID BUCURESTI - PETROLUL PLOIESTI - 13 AUG 2023
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
Hermannstadt Hermannstadt
Vi 19.02.2021 20:30

Universitatea Craiova-Hermannstadt 1-0 | Cicâldău, gol superb! Sibienii, dublă ocazie pe final

19.02.2021, 22:00

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Universitatea Craiova a câștigat meciul din Bănie, contra celor de la Hermannstadt, scor 1-0, grație reușitei lui Alexandru Cicâldău, din lovitură liberă.

Oltenii au avut șansa de a se desprinde, dar nu au făcut-o, astfel că au tremurat pe final. Matricardi a fost aproape de golul egalizator, în minutele de prelungiri, spre disperarea lui Marinos Ouzounidis.

Sibienii au încercat să joace la fel cum au făcut și cu FCSB și au vrut măcar un punct din Bănie. Oltenii au forțat să înscrie repede, dar nu au reușit. A făcut-o Cicâldău, în minutul 33, atunci când juveții au beneficiat de o lovitură liberă, de la marginea careului mare.

Universitatea Craiova - Hermannstadt 1-0 | Matricardi le putea strica fiesta oltenilor

În minutul 63, oltenii puteau face 2-0 la o gafă a lui Figueiredo, dar portarul s-a revanșat printr-o paradă extraordinară în minutul 70 la lovitura de cap a lui Marius Constantin.

Bucuria oltenilor putea fi estompată total pe final, în prelungiri, atunci când Matricardi a fost aproape de golul egalizator. Pigliacelli a avut un reflex de zile mari, apoi tot el a mai respins o minge și punctele au intrat în contul echipei din Bănie, care l-a omagiat azi pe Constantin Brâncuși.

Înaintea meciului direct, Universitatea Craiova este pe locul trei în Liga 1, cu 44 de puncte, patru în spatele CFR-ului și a FCSB-ului, în timp ce Hermannstadt ocupă a 14-a poziție a ierarhiei, cu 22 de puncte.

LIVE VIDEO Universitatea Craiova - Hermannstadt, de la 20:30, la Digi Sport 1

Formația din Bănie dispută vineri al treilea meci cu Marinos Ouzounidis pe banca tehnică. În precedentele confruntări, Craiova s-a impus cu FC Botoșani, 1-0, în optimile Cupei, și a remizat la Clinceni, 0-0.

De partea cealaltă, Hermannstadt a câștigat etapa trecută, 1-0 cu FCSB la Mediaș, ajungând la trei jocuri consecutive fără înfrângere, după remizele cu Gaz Metan și UTA Arad.

În partida tur, Universitatea Craiova a învins Hermannstadt cu 1-0, datorită unui gol marcat de Nicușor Bancu în prima parte.

• 90+1 oc oc

DUBLĂ OCAZIE HERMANNSTADT! Matricardi a reluat din careu, Pigliacelli a respins de pe linia porții. Apoi, tot el s-a mai opus la al doilea șut periculos.