Patronul din SuperLiga care vrea 7 fotbaliști de la FCU Craiova: ”Vai, vai, vai!”
ZWOLLE, 26-01-2024, MAC3PARK stadion, football, Dutch Eredivisie, season 2023 / 2024, Match between PEC Zwolle - Vitesse
Adrian Mazilu, la un pas de revenirea în SuperLiga! Au început negocierile cu Brighton
Foto Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 3
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Du 22.10.2023 18:00

Universitatea Craiova - Petrolul 1-3. Duel incendiar în Bănie! ”Lupii” au făcut spectacol

22.10.2023, 20:00

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Petrolul a făcut spectacol în Bănie și a învins-o cu scorul de 3-1 pe Universitatea Craiova, în etapa cu numărul 13 din SuperLiga României.

Universitatea Craiova - Petrolul 1-3. ”Lupii” s-au distrat în Bănie

”Lupii Galbeni” au început mai bine partida și Musi puteau marca în minutul 4. Oltenii au dat replica în minutul 7, la o lovitură liberă executată de Mitriță. Raul Silva a trimis periculos cu capul câteva minute mai târziu.

Mitriță a mai irosit o ocazie în minutul 24, iar Doua a avut și el o ratare importantă în minutul 40.

Markovic a șutat de la marginea careului în prelungiri, însă mingea a trimis puțin pe lângă poartă.

După pauză, ploieștenii au deschis scorul în minutul 57, prin Musi, care apărut foarte bine la o centrare a lui Dumitriu. Prahovenii au irosit o șansă imensă în minutul 69, când Meijers a scăpat singur spre poartă.

Grozav a dublat avantajul Petrolului în minutul 70, cu o execuție superbă, dar Kurtic a redus din diferență în minutul 74, când a transformat penalty-ul obținut de Crețu.

Totuși, ploieștenii au închis tabela în prelungiri, prin Huja.

Universitatea Craiova - Petrolul 1-3

Înaintea acestei partide, ambele echipe au un moral bun. Universitatea Craiova ocupă locul 4 în clasament și are 22 de puncte acumulate în 12 meciuri jucate. Oltenii nu au mai pierdut de la începutul lunii septembrie, atunci când cedau clar pe terenul FCSB-ului, scor 0-3.

De cealaltă parte, Petrolul se situează pe poziția cu numărul 7, iar trupa din Ploiești are 16 puncte acumulate în 12 meciuri. Formația pregătită de Florin Pîrvu are și ea 4 meciuri fără eșec, astfel că vine în Bănie pentru o victorie, care i-ar duce pe "Lupi" pe un loc de play-off.

Dragoș Bon anunță că Universitatea Craiova se va lupta pentru titlu

Universitatea Craiova a marcat 19 goluri în 12 etape, dar Dragoș Bon este nemulțumit. Antrenorul speră ca elevii săi să aibă "apetit de gol" pe Ion Oblemenco.

De asemenea, tehnicianul a transmis că Universitatea Craiova se va lupta pentru titlu în acest sezon, chiar dacă oltenii nu sunt printre favoriți în opinia multor oameni din fotbalul românesc.

"Știu că suporterii noștri se așteptau să câștigăm fiecare partidă, cu toții ne dorim lucrul acesta. În jurul Universității Craiova s-a creat o imagine care nu este corectă cu ceea ce se întâmplă în clasament. Cu toții ne dorim să acumulăm puncte și să fim în fruntea clasamentului.

Rar am câștigat la Voluntari, am ratat un penalty a fost o șansă. Dar de la a spune că Universitatea Craiova este la pământ și Rapid este pe val când suntem la egalitate de puncte mi se pare deplasat. Obiectivul nostru este să ne luptăm pentru titlu, sper ca și rezultatele să concretizeze lupta pentru titlu.

Este problema celorlalți dacă nu ne iau în calcul, sunt asumate și sper ca jocul nostru să dea speranțe suporterilor. Am încercat să reglăm tot ce am depistat că nu sunt la standardele pe care le dorim, sper ca lucrul acesta să dea roade și în jocul pe care urmează să îl jucăm să avem apetit de gol și să înscriem cât mai multe", a declarat Dargoș Bon, în cadrul conferinței de presă.