FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-RAPID BUCURESTI, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (30.03.2024)
Notele, după Universitatea Craiova - Rapid 2-1. Cel mai bun și cel mai slab, ambii de la gazde
rapid final7
Foto Imaginile care spun totul: cum a fost surprins Dan Șucu, după ce Rapid a pierdut la Craiova, deși a condus cu 1-0
hagi
”I-am mâncat pe toți, i-am bătut, i-am nimicit!”. Mesajul lui Gică Hagi, înainte de duelul cu FCSB
Etapa 6 Superliga: Rezumatele Etapei
Play-off / Play-out
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
3 - 1
Rapid Rapid
Du 16.04.2023 21:00

Universitatea Craiova - Rapid 3-1. Spectacol pe ”Ion Oblemenco”! Oltenii, la două puncte de FCSB

16.04.2023, 23:00

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

A fost spectacol total la partida dintre Universitatea Craiova și Rapid din etapa a patra a play-off-ului SuperLigii României, scor 3-1.

În clasamentul din play-off, Universitatea Craiova ocupă a patra poziție, cu 32 de puncte, la două lungimi în urma celor de la FCSB și la patru în fața Rapidului.

Universitatea Craiova - Rapid 3-1. Oltenii s-au dezlănțuit pe final de meci

Prima ocazie apartidei le-a aparținut oltenilor în minutul 11, când Baiaram a trimis puțin pe lângă poartă.

Giuleștenii au avut ghinion încă din startul partidei. Valentin Costache a fost eliminat în minutul 14, după ce a văzut și al doilea cartonaș galben, în urma unei intrări imprudente.

Ivan a șutat periculos în minutul 17, însă mingea a trecut pe lângă poartă, iar Zajkov l-a testat pe Moldovan cu o lovitură de cap, în minutul 27.

Giuleștenii au deschis scorul în minutul 31, prin Dugandzic, care a transformat penalty-ul obținut după un henț al lui Crețu.

Oltenii au cerut penalty în minutul 35, după ce au acuzat un henț al lui Sefer. Egalitatea a fost restabilită în minutul 38, prin Cîmpanu, care a înscris cu o execuție splendidă.

După pauză, oltenii au pus pericol la poarta lui Rapid prin Markovic, în minutul 52. Scorul putea deveni 2-1 în favoarea echipei lui Neagoe în minutul 61, însă Moldovan a avut o intervenție formidabilă la șutul lui Ndong. Portarul lui Rapid a intervenit salvator și la șutul lui Silva din fața porții.

Sefer putea înscrie în minutul 75, cu un șut de la distanță, însă oltenii au marcat pentru 2-1 în minutul 82, prin Markovic, care ajunge la o minge respinsă în careu de Moldovan și înscrie simplu.

Pe final, Universitatea Craiova a dat o nouă lovitură, în minutul 90+2, când Roguljic a marcat din centrul careului.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - Rapid 3-1

Universitatea Craiova - Rapid 3-1

Universitatea Craiova vine după eșecul cu Farul Constanța, 2-3, în timp ce Rapid a pierdut și ea, 0-2, la Sepsi.

Ambele formații au rămas astfel fără victorie în actuala ediție a play-off-ului și speră că la meciul din Bănie să schimbe acest lucru.

Ultima confruntare dintre Universitatea Craiova și Rapid, din sezonul regulat, s-a terminat la egalitate, 2-2, în Giulești.

Radu Petrescu este numele arbitrului delegat de CCA la meciul dintre Universitatea Craiova și Rapid.

La meciul de astăzi, Radu Petrescu va fi ajutat de asistenții Radu Ghinguleac și Mihai Marica, în timp ce rezervă va fi Valentin Porumbel.

În camera VAR  se vor afla Ovidiu Hațegan și Florin Vișan. Observatori de joc vor fi Adrian Comănescu și Romulus Gabor.

Situația înainte de Universitatea Craiova - Rapid

Înaintea meciului direct din play-off, Universitatea Craiova se află pe locul patru în clasament, cu 29 de puncte, în timp ce Rapid ocupă locul al cincilea, cu 28 de puncte.

Clasament play-off

Rapid Rapid
  • 90+6 final
  • 90+2 g
    Gol Universitatea Craiova

Ivan îi pasează în interior lui Roguljic, care înscrie cu un șut cu stângul din careu.

• 87 oc
    Ocazie Rapid

Dugandzic șutează cu stângul din interiorul careului, însă Popescu respinge.

• 86 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Koljic este înlocuit cu Badelj.

• 82 g

Ivan îi pasează în careu lui Crețu. Acesta șutează cu dreptul, însă Moldovan reușește să respingă. Markovic ajunge la balon și trimite în plasă.

• 75 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Sefer șutează puternic cu stângul din afara careului, dar mingea trece peste poartă.

• 74 s

Cîmpanu este înlocuit cu Roguljic.

• 70 cg
    Cartonaş galben Rapid

Moldovan este avertizat.

• 62 oc

Crețu pasează în fața porții, Silva trimite spre poartă, dar Moldovan are o nouă intervenție salvatoare.

• 61 oc

Ndong șutează din afara careului, dar Moldovan are o intervenție foarte bună și respinge în lateral.