Video ”Mircea’s on fire”. Rednic nu s-a mai abținut și a ”îngenuncheat” în fața jucătorilor de la UTA
Fotbalistii rapidisti Razvan Constantin Oaida, Sebastian Andrei Borza, Paul Alexandru Iacob,Phillipe Razvan Onea, Alexan
A fost ”Calul Troian”? Un ex-FCSB-ist, cel mai slab jucător al Rapidului din play-off
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
”60 de milioane de căutări. E un brand în toată lumea”. Clubul din SuperLiga care a dat lovitura
Fotbal Club
UTA Arad UTA Arad
1 - 0
FCSB FCSB
Du 01.08.2021 23:00

UTA - FCSB 1-1. Remiză dureroasă pentru trupa lui Laszlo Balint. Roș-albaștrii au egalat în ultimele minute ale partidei

01.08.2021, 23:45

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Meciul UTA - FCSB, din cadrul etapei a treia a Ligii 1, s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1, la finalul unei partide în care elevii lui Laszlo Balint s-au aflat în avantaj pe toată durata ei.

Prima ocazie a partidei aparține celor de la UTA, în minutul 3. Ubbink a trimis de la distanță, dar Straton a intervenit și a păstrat scorul neschimbat. Vukcevic a avut o ocazie bună, în minutul 16, când a tras de la distanță, dar balonul a trecut peste poartă.

UTA Arad - FCSB 1-1. Remiză dureroasă pentru trupa lui Laszlo Balint

Arădenii au deschis scorul în minutul 20, când la finalul unei faze superbe create de jucătorii celor de la UTA, Ubbink a tras cu stângul de la marginea careului și l-a învins pe Straton.

Scorul putea fi 2-0 în minutul 23. Shlyakov l-a lansat pe Dangubic, dar portarul roș-albaștrilor a intervenit la timp. Straton a trimis către Cristea, iar fundașul de la FCSB a fost aproape de a comite o gafă de proporții. Cristea a vrut să returneze balonul către portar dar nu a observat că unul dintre adversari este în apropierea goalkeeper-ului. Totuși, Straton a gestionat bine faza, iar arădenii nu au mărit avantajul.

Prima ocazie imensă a FCSB-ului a fost în minutul 37 când Olimpiu Moruțan a executat o lovitură de la colțul terenului. Denis Haruț a reluat cu capul, dar balonul a lovit plasa laterală. Roș-albaștrii au avut o nouă ocazie, în minutul 49, când Florinel Coman a șutat puternic la poarta lui Iacob, dar portarul a avut o paradă superbă.

Iacob a mai avut o paradă, în minutul 59, la șutul lui Tănase de la marginea careului.

Batha a avut o ocazie importantă, în minutul 72, prin Erico da Silva, când acesta a ajuns la balonul trimis de Batha de la colțul terenului, a tras din prima, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Straton.

Golul egalizator a venit în minutul 90, când Ianis Stoica a fost inspirat și a șutat de la marginea careului, învingându-l pe Iacob.

VIDEO Rezumatul partidei UTA - FCSB 1-1

UTA - FCSB, ora 22:00, Digi Sport 1. UTA încă nu a reușit să dea gol cu FCSB

După primele două etape în Liga 1, UTA și FCSB se află la egalitate de puncte, ambele reușind câte un egal și o victorie. În cazul în care meciul nu se va termina cu un rezultat de egalitate, una dintre cele două echipe se va apropia la două puncte de campioana CFR Cluj, formație care a început perfect startul campionatului, având maximum de puncte din trei meciuri.

UTA va primi vizita roș-albaștrilor pe Stadionul Francisc von Neuman. Arădenii s-au înghesuit să cumpere bilete, iar clubul a vândut 6.000 în doar două ore, pentru ca mai apoi să suplimenteze încă 2.500 de tichete.

În cele două confruntări directe de când UTA a revenit în primul eșalon al fotbalului românesc, FCSB s-a impus de fiecare dată (3-0, 1-0), arădenii nereușind să înscrie un singur gol în poarta roș-albastră.

UTA - FCSB, ora 22:00, Digi Sport 1. Dinu Todoran, pus în gardă de UTA

Meciul cu UTA este primul jucat de FCSB după înfângerea rușinoasă suferită în preliminariile Conference League, acolo unde a fost eliminată în turul al doilea de către Șahtior Karagandy. Dinu Todoran a recunoscut că formația lui Laszlo Balint are calitatea necesară pentru a pune probleme și că atmosfera din grupul pe care îl antrenează este puternic afectată de înfrângerea cu trupa din Kazakhstan.

Întâlnim o echipă UTA foarte bine organizată, care e foarte periculoasă când recuperează mingea. Trebuie să vedem cum stăm fizic, dar mai ales mental, pentru că suntem toți supărați”, a recunoscut Dinu Todoran.

UTA - FCSB, ora 22:00, Digi Sport 1. Dinu Todoran nu știe dacă Andrei Vlad va juca sau nu cu UTA

Situația mai multor jucători de la FCSB este incertă după eșecul cu Șahtior Karagandy. Patronul echipei, Gigi Becali, a anunțat că va renunța la mai mulți jucători, unul dintre aceștia fiind Andrei Vlad, portar despre care latifundiarul din Pipera a spus că deja l-a vândut la Universitatea Craiova.

O să am o discuție cu Gigi Becali, cu MM, vedem ce decizie luăm pentru meciul următor. Am avut o discuție cu Vlad, voi mai avea discuții, dar nu am vorbit despre plecarea lui”, a spus acum Dinu Todoran la conferință.

UTA - FCSB, ora 22:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

UTA: Iacob - Șiliakov, Erico, Medjimorec, Vukcevici - Roger, Miculescu, Passaglia, Batha - Hora, Ubbink

Antrenor: Laszlo Balint

FCSB: Straton - Șerban, Cristea, Al. Crețu, Haruț - Oaidă, Ov. Popescu, Moruțan - Oct. Popescu, Cordea, Tănase

• 90 g g

Gool FCSB! Ianis Stoica șutează de la marginea careului și restabilește egalitatea pe final de partidă.

• 89 s s

Schimbare la UTA! Bustea este introdus în locul lui Ubbink.

• 74 s s

Schimbare la FCSB! Stoica este introdus în locul lui Octavian Popescu.

• 72 oc oc

Ocazie UTA! Batha execută o repunere de la colțul terenului, Erico da Silva trimite din prima, dar mingea trece pe lângă poartă.

• 69 s s

Schimbare la UTA! Hora este introdus în locul lui Dangubic.

• 66 cg cg

Dangubic vede cartonașul galben după o intrare dură asupra lui Darius Olaru.

• 59 oc oc

Ocazie FCSB! Tănase șutează bine de la marginea careului, dar Iacob parează tentativa căpitanului roș-albaștrilor.

• 56 s s

Schimbare la UTA! Vorobjovas este introdus în locul lui Passaglia.

• 56 s s

Schimbare la UTA! Roger este introdus în locul lui Antal.

• 49 oc oc

Ocazie FCSB! După o acțiune superbă a roș-albaștrilor, Florinel Coman șutează puternic la poarta lui Iacob, dar parada superbă a goalkeeper-ului ține scorul neschimbat.

Schimbare la FCSB! Ovidiu Popescu este înlocuit cu Florinel Coman.

A început repriza a doua!

Finalul primei reprize!

• 37 oc oc

Ocazie imensă pentru FCSB! Olimpiu Moruțan execută lovitura de la colț, Denis Haruț reia cu capul, dar balonul lovește plasa laterală.

• 34 s s

Schimbare la FCSB! Olaru este introdus în locul lui Oaidă.

• 34 s s

Schimbare la FCSB! Crețu este introdus în locul lui Cristea.

• 34 s s

Schimbare la FCSB! Cordea îl înlocuiește pe Dumiter.

• 33 cg cg

Moruțan vede cartonașul galben.

• 23 oc oc

Ocazie UTA Arad! Shlyakov îl lansează pe Dangubic, dar Straton intervine la timp. Goalkeeper trimite către Cristea. Fundașul încearcă să trimită înapoi către Straton, dar nu observă unul dintre jucătorii arădenilor aflat în apropierea portarului.

• 20 g g

Gool UTA Arad! După o fază superbă creată de arădeni, Ubbink deschide scorul cu un șut cu piciorul stâng trimis de la marginea careului.

• 16 oc

Ocazie UTA! Vukcevic șutează de la distanță, dar balonul trece peste poarta lui Straton.

• 3 oc oc

Ocazie pentru UTA! Ubbink își încearcă norocul cu un șut din afara careului, dar Straton intervine.