marius maldarasanu
Marius Măldărășanu a răbufnit: ”Nu trebuie să batem mereu cu 2 sau 3-0, nu suntem Manchester City”
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Video Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii câștigă categoric și urcă pe primul loc în play-out
patriche
Video Tensiuni la ”Arcul de Triumf”. Ce i-a așteptat pe jucătorii lui Dinamo, după 1-1 cu Voluntari: jandarmii au apărut imediat

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

FC Voluntari s-a impus la scor de neprezentare în fața celor de la Hermannstadt, 3-0, în etapa cu numărul 19 din Liga 1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 16, atunci când Cristi Costin a punctat din pasa lui Adam Nemec. La pauză, Marius Măldărășanu a făcut două schimbări, însă tot FC Voluntari a fost cea care a înscris, în minutul 73, prin Nemec.

10 minute mai târziu, ilfovenii au mai punctat o dată, prin Vitalie Damașcan, care a profitat de o aglomerație în careul advers și a trimis mingea în plasă.

În urma acestui rezultat, FC Volunari ocupă locul 9 în clasament și are 24 de puncte acumulate în 19 meciuri. De cealaltă parte, Hermannstadt este pe poziția a 8-a, iar sibienii rămân cu 27 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Voluntari - Hermannstadt 3-0

Voluntari-Hermannstadt 3-0

Trupa lui Marius Măldărăşanu (47 de ani) este una dintre cele mai puternice echipe la jocurile din deplasare.

Din păcate pentru sibieni, chiar şi meciurile programate pe teren propriu sunt disputate tot în deplasare pentru că echipa încă nu poate evolua pe stadionul din Sibiu. Arenă care tocmai a fost însă omologată şi urmează să găzduiască şi partide.

• De asemenea, abonaţii Digi Sport pot viziona partida Voluntari-Hermannstadt în aplicaţia Digi Sport şi pe siteul digisport.ro.

Hermannstadt-Farul, pe 10 decembrie, de la ora 19:00, în direct pe DGS 1, este primul meci programat la Sibiu pe stadionul reconstruit şi care are 12.363 de locuri. A costat 28,5 milioane de euro.

Hermannstadt are trei victorii, cinci rezultate de egalitate şi o înfrângere, cu U Cluj, la jocurile programate în deplasare, aşa că Voluntariul ştie la ce se poate aştepta.

Voluntari şi Hermannstadt s-au întâlnit de 12 ori în meci direct

Nu există un istoric prea lung cu meciuri disputate de cele două adversare de astăzi, însă în cele 12 echilibrul este oarecum neaşteptat.

Voluntariul a învins de patru ori, de cinci ori s-au impus sibienii, iar în restul de trei partide am avut rezultate de egalitate.

Totuşi, în meciurile disputate la Voluntari, echipa antrenată acum de Liviu Ciobotariu (51 de ani) a învins de patru ori, a pierdut o dată şi a fost un "egal". Primul joc direct a avut loc în 2018, când Hermannstadt a învins cu 4-0.

În turul campionatului, pe 8 august 2022, FC Hermannstadt - FC Voluntari s-a terminat 2-1. Baba Alhassan era în mare formă şi a reuşit o "dublă", iar Adam Nemec a înscris pentru oaspeţi.