LONDON, ENGLAND - MARCH 16: Radu Dragusin of Tottenham Hotspur during the Premier League match between Fulham FC and Tot
Video Tottenham - Burnley 2-1. Radu Drăgușin a jucat în ultimele 15 minute | Fulham - Manchester City 0-4
Manchester City Training Session And Press Conference
A reușit o dublă și l-a dat pe Pep Guardiola ”pe spate”: ”Cea mai bună extremă de pe planetă!”
Alex Chipciu, reacție de șase cuvinte după ce Gigi Becali a anunțat că îl vrea la FCSB

Video Manchester City - Sevilla 1-1(5-4 d.l.d.). ”Cetățenii” câștigă Supercupa Europei

17.08.2023, 00:08

Manchester City este Supercampioana Europei, după ce s-a impus cu scorul de 1-1 (5-4 d.l.d.) în fața Sevillei.

profimedia-0797711689
Manchester City a câștigat Supercupa Europei / Foto: Profimedia
  • La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

Pentru trupa pregătită de Pep Guardiola este al treilea trofeu european.

Manchester City este Supercampioana Europei

Prima șansă de gol le-a aparținut ”Cetățenilor” în al șaselea minut al partidei, când Palmer a șutat din afara careului, însă Bono a reușit să rețină balonul fără mari probleme.

Portarul spaniolilor a avut intervenții spectaculoase și la încercarea cu capul a lui Ake, dar și la șutul lui Grealish din minutul 17.

Sevilla a deschis scorul în minutul 25, când En-Nesyri s-a înălțat la centrarea lui Acuna și a trimis perfect cu capul.

Rodri putea restabili egalitatea în minutul 37, cu capul, dar mingea a aterizat pe plasa porții lui Bono.

Spaniolii au fost mai periculoși în debutul reprizei secunde, iar En-Nesyri putea face ”dubla” după o pasă superbă a lui Ocampos.

Golul egalizator a venit în minutul 63, când Rodri a centrat perfect pentru finalizarea cu capul a lui Palmer.

Spaniolii au fost aproape să treacă din nou în avantaj două minute mai târziu, dar, singur cu portarul, En-Nesyri nu a reușit să îl învingă pe Ederson.

Cele două formații nu au mai reușit să înscrie până la finalul timpului regulamentar, iar meciul a mers direct la loviturile de departajare, unde City s-a impus după ce Gudelj a nimerit bara transversală.

VIDEO Rezumatul partidei Manchester City - Sevilla 1-1 (5-4 d.l.d.)

Supercupa Europei | Manchester City - Sevilla 1-1 (5-4 d.l.d.)

Manchester City – Sevilla 5-4. Gudelj ratează!

Manchester City – Sevilla 5-4 Walker înscrie!

Manchester City – Sevilla 4-4. Montiel înscrie!

Manchester City – Sevilla 4-3. Grealish înscrie!

Manchester City – Sevilla 3-3. Rakitic înscrie!

Manchester City – Sevilla 3-2. Kovacic înscrie!

Manchester City – Sevilla 2-2 Rafa Mir înscrie!

Manchester City – Sevilla 2-1 Alvarez înscrie!

Manchester City – Sevilla 1-1 Ocampos înscrie!

Manchester City – Sevilla 1-0 Haaland înscrie!

Min. 90: Meciul se decide la loviturile de departajare!

Min. 79: Ocazie Manchester City! Haaland șutează din careu în  blocajul unui fundaș advers. Faza continuă, iar Walker centrează în fața porții, însă Bono respinge

Min. 69: Ocazie Manchester City! Palmer recuperează un balon la marginea careului advers, fentează și șutează cu stângul, dar Bono respinge.

Min. 65: Ocazie Sevilla! Ocampos îl lasă singur cu portarul pe En-Nesyri, dar acesta nu reușește să îl învingă pe Ederson.

Min. 63: Goool Manchester City! ”Cetățenii” restabilesc egalitatea după o centrare a lui Rodri și o finalizare cu capul a lui Palmer.

Min. 57: Ocazie Sevilla! Ocampos centrează din partea stângă, dar En-Nesyri nu reușește să ajungă la finalizarea cu capul.

Min. 50: Ocazie Sevilla! Ocampos avansează spectaculos în flancul stâng, trece de Kyle Walker și pasează în centrul careului pentru En-Nesyri, care șutează cu stângul chiar pe direcția lui Ederson.

Min. 37: Ocazie Manchester City! Grealish centrează de la colțul terenului, Rodri trimite cu capul, dar balonul ajunge pe plasa porții lui Bono.

Min. 30: Ocazie Sevilla! Torres pasează în interiorul careului, iar Lamela trimite din prima cu stângul puțin pe lângă poartă.

Min. 25: Goool Sevilla! Acuna centrează în interiorul careului din partea stângă, iar En-Nesyri trimite perfect cu capul lângă bară.

Min. 17: Ocazie Manchester City! Grealish primește balonul în partea stângă, își așează mingea pentru șutul cu dreptul, dar Bono respinge în lateral.

Min. 8: Ocazie Manchester City! Palmer centrează în careu, Ake vine lansat și trimite cu capul, dar Bono are o intervenție salvatoare.

Min. 6: Ocazie Manchester City! Palmer șutează cu stângul din afara careului, dar balonul ajunge în siguranță în brațele lui Bono.

Min. 1: Începe meciul!

Manchester City: Ederson – Walker, Akanji, Gvardiol, Ake – Kovacic, Foden, Rodri – Palmer, Haaland, Grealish

Rezerve: Ortega, Carson, Ruben Dias, Phillips, Stones, Laporte, Alvarez, Sergio Gomez, Perrone, Bobb, Lewis, McAtee

Sevilla: Bounou – Jesus Navas, Bade, Gudelj, Acuna – Jordan, Rakitic – Ocampos, Oliver Torres, Lamela – En-Nesyri

Rezerve: Dmitrovic, Gattoni, Pedrosa, Montiel, Suso, Rafa Mir, Corona, Sow, Gomez, Juanlu, Kike Salas, Bueno

Elevii lui Pep Guardiola au început cu o victorie clară în noul sezon din Premier League, scor 3-0 pe terenul celor de la Burnley. Cu toate acestea, în primul meci oficial din actuala stagiune, Manchester City a cedat în fața celor de la Arsenal, scor 1-2, într-un meci din Community Shield.

Sevilla a început cu un eșec în noul sezon și a pierdut cu scorul de 1-2 în fața celor de la Valencia.

Duelul din această seară va avea loc în Grecia, pe stadionul Georgios Karaiskatis, care are o capacitate de 33.334 de locuri.

Manchester City - Sevilla Live Video, 22:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Gvardiol, Ake - Rodri, Kovacic, Foden - Alvarez, Haaland, Grealish

Sevilla: Bonnou - Navas, Bade, Gudelj, Acuna - Fernando, Rakitic - Ocampos, Suso, Lamela - En-Nesyri

Etichete: manchester city , supercupa europei , sevilla

BBC: „Nu a fost un eșec. A fost trădare!” Un comandant ucrainean povestește cum rușii au invadat Harkovul trecând granița nestingheriți

În ultimele zile, forțele ruse au ocupat în jur de 100 de kilometri de teritoriu ucrainean din...

amp
Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza

”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu
Collage Maker-22-Mar-2023-07-04-PM-3494
E gata: primul transfer al FCSB-ului! Ce salariu va primi jucătorul
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (12.02.2024)
Ce nu s-a văzut la TV! Gigi Becali și-a aruncat telefonul în direct și la scurt timp a rămas fără șapca de 450 € | VIRAL
gigi
"Coșmar! Nu putea fi mai rău pentru Simona Halep!" Presa din SUA, reacție tranșantă
simo

Exclusiv ”Porecla lui este `Jador`”. Fotbalistul din SuperLigă cu renume de cuceritor, care este ”cu două clase peste Tavi Popescu”
jador
8.300.000€ vrea Gigi Becali: trei echipe din Franța sunt interesate de fotbalistul adus cu 600.000€ la început de sezon
Oficial Raphael Varane, OUT de la Manchester United!
SOCCER: JUL 22 Soccer Champions Tour - Manchester United vs Arsenal
Sergio Ramos e așteptat să semneze: negocieri avansate cu o echipă care nu există!
Sevilla FC v Granada CF - LaLiga EA Sports
Ange Postecoglou, consternat de fanii lui Tottenham înaintea duelului cu Manchester City: ”Nu voi înțelege niciodată”
profimedia-0872008694
Ce a descoperit o fată despre iubitul ei, imediat ce l-a părăsit. "Am realizat că toți prietenii lui și familia știau și mi-au ascuns"
De ce îl vrea Gigi Becali pe Chipciu la FCSB? Schimbare radicală de strategie pentru Champions League
Nicolae Dică, varianta principală pentru a-i lua locul lui Gică Hagi la Farul Constanța, dacă ”Regele” acceptă oferta!
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Bebe Rexha, într-o zi obișnuită, fără machiaj de scenă. A ieșit la plimbare cu simpaticul ei cățel, pe străzile din Los Angeles
Ce se schimbă la CNP-urile românilor
Cine sunt românii care au salarii între 6.000 și 10.000 de lei? Uneori nu ai nevoie de facultate
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
WTA Roma: cum s-a terminat disputa dintre Danielle Collins și Irina Begu, după ce românca a salvat cinci mingi de meci
Concluzia categorică a lui Pep Guardiola, înaintea duelului cu Tottenham, echipa lui Radu Drăgușin: ”Este evident”
13.02.2024, Fussball UEFA Champions League 2023/2024, Achtelfinale, FC Kopenhagen - Manchester City , im Parken-Stadion

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”