Ousmane Dembele a spus unde va merge Kylian Mbappe și toată lumea a început să râdă
23.05.2022, Fussball, Kylian Mbappe, erklaert Verbleib bei PSG, Paris, Prinzenpark Bild: v. li. Nasser Al-Khelaifi (Prae
Scandal uriaș între Kylian Mbappe și Nasser Al-Khelaifi! "Pereții se zguduiau"
Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City
Stirile Digi Sport

Video România - Kazahstan 2-2 (12 -11 d.l.d). ”Tricolorii” sunt campioni mondiali la minifotbal, după o finală dramatică

04.11.2023, 19:15

România a devenit în premieră campioană mondială la minifotbal, după ce a trecut în finala din Emiratele Arabe Unite de Kazahstan. A fost 2-2 după 60 de minute de joc și 12-11 la loviturile de departajare.

ro
România, campioană mondială la minifotbal / Foto: Captură Digi Sport
  • Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Kazahii au început mai bine meciul, cu câteva minute de posesie, dar fără să amenințe poarta adversă.

Din minutul 6, ”Tricolorii” au început să-și impună jocul și au avut o primă ocazie, prin Andrei Balea, care a șutat, în ciuda poziției excelente, mult peste poartă.

Trei minute mai târziu, același Andrei Balea a șutat puternic, dar mingea a fost respinsă în corner.

Minutul 12 a adus prima mare ocazie a meciului, semnată de Nemișanu, care a șutat pe lângă din poziție excelentă. România a continuat să atace și a avut două ocazii importante în decurs de două minute, prinm Mocanu, minutul 16, și Balea, minutul 18.

Kazahstan a deschis scorul cu România la prima acțiune periculoasă

În minutul 25, ultimul al primei reprize, Kazahstan a deschis scorul, la prima acțiune mai periculoasă avută la poarta adversă. Ghinionistul de serviciu a fost Mircea Ungur, care a încercat să respingă o centrare, dar și-a trimis mingea în propria poartă.

În partea secundă, ”Tricolorii” au acuzat șocul primirii golului și au jucat mult mai slab decât în prima parte.

Kazahii au dominat, au avut ocazii importante și au mai marcat o dată, în minutul 37, când Tarzhanov a profitat de o mare eroare a lui Covaci și a înscris.

România a trimis meciul în prelungiri cu un gol marcat la ultima fază

”Tricolorii” au dat semne de revenire în finalul jocului și au avut o șansă mare prin Nemițanu, în minutul 46. Două minute mai târziu, România a transformat o lovitură de pedeapsă, prin Balogh, și a sperat că mai poate da o lovitură pentru a trimite meciul în prelungiri.

Ceea ce s-a și întâmplat, pentru că același Balogh a șutat senzațional și a trimis meciul în prelungiri, cu un gol la ultima fază.

În cele 10 minute de timp suplimentar, au lipsit ocaziile și s-a trecut la loviturile de la 7 metri, unde dramatismul a domnit.

Au fost nu mai puțin de 30 de lovituri de departajare executată, iar ultima, cea a marii victorii, i-a aparținut lui Bogdan Covaci, care a marcat pentru 12-11 și a făcut-o pe România campioană mondială.

România - Kazahstan 2-2, 12-11 la loviturile de departajare, în finala Campionatului Mondial de minifotbal

Lovituri de la 7 metri:

România - Kazahstan 12 - 11: GOOOOOOOOOOOOOL! COVACI TRANSFORMĂ! ROMÂNIA ESTE CAMPIOANĂ MONDIALĂ!

România - Kazahstan 11 - 11: Apără Nițu! România e din nou la un șut de titlul mondial.

România - Kazahstan 11 - 11: Dumitrașcu ratează și el. Egalitatea persistă.

România - Kazahstan 11 - 11: Execuție penibilă a lui Diykanbaev, mult pe lângă poartă.

România - Kazahstan 11-11: Nemițanu transformă și restabilește egalitatea.

România - Kazahstan 10-11: Rushinas transformă fără emoții, cu un șut sub bară.

România - Kazahstan 10-10: Popa ratează și el.

România - Kazahstan 10-10: Mironov RATEAZĂ! Șutul kazahului a lovit bara transversală.

România - Kazahstan 10-10: Chirică înscrie.

România - Kazahstan 9-10: Mun marchează.

România - Kazahstan 9-9: Nițu marchează fără emoții.

România - Kazahstan 8-9: Tarzhanov punctează.

România - Kazahstan 8-8: Portarul Neașca înscrie.

România - Kazahstan 7-8: Seitzhan marchează.

România - Kazahstan 7-7: Balea înscrie.

România - Kazahstan 6-7: Zhushnov transformă.

România - Kazahstan 6-6: Ferik transformă cu mari emoții. Mingea intră în poartă după ce lovește bara.

România - Kazahstan 5-6: Arshkenov transformă cu o execuție pe centru.

România - Kazahstan 5-5: Bourceanu transformă cu emoții.

România - Kazahstan 4-5: Zhussupov marchează.

România - Kazahstan 4-4: Mocanu șutează excelent și egalează.

România - Kazahstan 3-4: Kislitsyn transformă fără emoții.

România - Kazahstan 3-3: Ratează și România! Mircea Ungur șutează pe lângă poartă.

România - Kazahstan 3-3: APĂRĂ NIȚU Portarul român respinge execuția lui Yegizbayev.

România - Kazahstan 3-3: Pop transformă superb.

România - Kazahstan 2-3: Portarul Togabayev transformă.

România - Kazahstan 2-2: Șumălan transformă fără emoții.

România - Kazahstan 1-2: Kazahii înscriu.

România - Kazahstan 1-1: Balogh marchează cu un șut puternic, pe centrul porții.

România - Kazahstan 0-1: Grigoryev transformă prima lovitură de la 7 metri.

Min. 60: Fluier final în prelungiri, după 10 minute fără ocazii. Campioana mondială se decide la loviturile de la 7 metri.

Min. 50+2: Final în timpul regulamentar! Urmează prelungiri, pentru desemnarea campioanei mondiale.

Min. 50+2: INCREDIBIL! GOL ROMÂNIA! România egalează la ultima fază a timpului regulamentar! Balogh egalează cu un șut imparabil!

Min. 49: GOL ROMÂNIA! Balogh transformă fără emoții penalty-ul.

Min. 48! Penalty pentru România, acordat după intervenția VAR.

Min. 46: România are o șansă mare de a reduce din diferență, dar Nemițanu șutează direct în portar, din centrul careului.

Min. 42: Ocazie mare Kazahstan. Nițu a greșit și Mun și-a încercat norocul de la distanță, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Min. 37: Gol Kazahstan! După o eroare uriașă în apărarea României, cu mingea pierdută de Kovaci, Tarzhanov înscrie.

Min. 33: România, aproape de gol! Balea șutează puternic și mingea este deviată puțin peste poartă.

Min. 30: Kazahii continuă să fie mai activi și mai au o ocazie prin Kislitsyn, care trimite pe lângă poartă.

Min. 27: Kazahstanul iese mai bine de la cabine și are o primă șansă, prin Biryukov, care șutează pe lângă poartă.

Min. 26: Începe repriza a doua.

Min. 25: Final de primă repriză. România - Kazahstan 0-1, după autogolul lui Mircea Ungur.

• 13-1 a fost raportul șuturilor spre poartă în prima repriză, în favoarea României. Dintre cele 13 șuturi, 4 au fost pe poartă.

Min. 25: NU! La prima acțiune periculoasă la poarta noastră, kazahii deschid scorul, după un autogol al lui Ungur. Fotbalistul român încearcă o respingere după o centrare venită din partea stângă, dar își trimite mingea în propria poartă.

Min. 18: România are o lovitură liberă periculoasă, dar șutul lui Balea este respins de portarul kazah Rushinas.

Min. 16: România continuă atacurile! După o acțiune superbă, Mocanu șutează puternic, dar mingea trece puțin alături.

Min. 12: Ce ocazie! Nemițanu primește mingea într-o poziție ideală, în mijlocul careului advers, dar nu găsește ținta.

Min. 9: România mai are o ocazie, dar șutul aceluiași Balea este respins în corner.

Min. 6: Prima ocazie a meciului este a României! Andrei Balea șutează din poziție bună, dar mingea trece mult peste poartă.

Min. 1: Începe marele meci! ”Tricolorii” sunt față în față cu istoria! Dacă înving, devin în premieră campioni mondiali.

România - Kazahstan, finala Campionatului Mondial de minifotbal

România s-a calificat în premieră în finala competiţiei după ce a trecut, vineri, în semifinale, de Ungaria cu scorul de 3-0 (1-0). Kazahstanul, campioană europeană în 2016, a învins în cealaltă semifinală formaţia Azerbaidjanului, deţinătoarea titlului european, cu scorul de 3-2.

În 2018, România a învins Kazahstanul cu 3-1 la loviturile de departajare în semifinalele EMF EURO. Tricolorii au învins Kazahstanul cu 3-2 şi în 2017, în faza grupelor Campionatului European.

România, care a jucat a treia sa semifinală mondială consecutivă, are două medalii de bronz la Cupa Mondială din trei participări, în SUA (2015) şi Australia (2019). Trofeul de campioană mondială este singurul titlu major care lipseşte din vitrina naţionalei, încununată în trecut de şase ori campioană europeană (2010-2015) şi vicecampioană la ultimele două ediţii ale EMF EURO (2018 şi 2022).

Deţinătoarea trofeului este Mexic, care a învins România în semifinale, după prelungiri, la precedenta ediţie, iar apoi, Brazilia, în finală.

VIDEO Ultimul gol al României din meciul cu Ungaria

LOT ROMÂNIA LA WMF WORLD CUP 2023

Portari:

Ionuț Neacșa – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
Dragoș Nițu – 28 ani (Reggio Liriada Brașov)
Laszlo Klein – 47 ani (Nova Vita Târgu Mureș)

Jucători:

Vasile Pop – 32 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
Mircea Popa – 35 ani (Juventus Sibiu)
Andrei Balea – 30 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
Mircea Ungur – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
Andrei Nemițanu – 30 ani (Glissando Timișoara)
Vlad Mocanu – 24 ani (Premier Iași)
Bogdan Covaci – 34 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
Andrei Ferik – 25 ani (Bad Boys Oradea)
Saron Chirică – 30 ani (Old Boys București)
Marius Balogh – 23 ani (Bad Boys Oradea)
Andrei Șumălan – 29 ani (Bad Boys Oradea)
Gabriel Dumitrașcu – 23 ani (Chedra TAX Ploiești)
Alex Borceanu - 38 ani (Ajax Dulcisimo Galați)

Staff:

Virgil Bejenaru – antrenor
Laszlo Klein – antrenor secund
Dan Ștefan Cojocaru – manager

Etichete: romania kazahstan , romania minifotbal , campionatul mondial minifotbal , finala mondial minifotbal

BBC: „Nu a fost un eșec. A fost trădare!” Un comandant ucrainean povestește cum rușii au invadat Harkovul trecând granița nestingheriți

În ultimele zile, forțele ruse au ocupat în jur de 100 de kilometri de teritoriu ucrainean din...

amp
Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza

”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu
Collage Maker-22-Mar-2023-07-04-PM-3494
Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!
Radu Dragusin la meciul amical de fotbal dintre Romania si Irlanda de Nord, desfasurat pe Arena Nationala, vineri 22 mar
Cristi Tănase nu a stat pe gânduri, după ce soția a obținut ordin de restricție împotriva sa pentru 12 luni
tanase-sotie
Laurențiu Reghecampf a sunat-o pe Anamaria Prodan. Ce au decis cei doi. ”N-are sens”
prodan reghe
ianis_inteviu
Video Spaniolii l-au chemat pe Ianis Hagi la flash-interviu, după Real Madrid - Alaves! Reacția "Prințului"

Video Exclusiv Ilie Dumitrescu l-a văzut pe Radu Drăgușin cu Manchester City și a dat verdictul
ILIE
Cel mai bun cu Real Madrid! Nota lui Ianis Hagi, după ce a încercat să dea golul carierei pe Bernabeu
Real Madrid v Deportivo Alaves, La Liga 2023-2024, date 36. Football, Santiago Bernabeu Stadium, Madrid, Spain - 14 May 2024
Dan Șucu a decis: Neil Lennon, noul antrenor al Rapidului!
rapida
De nicăieri! Anunț făcut în direct: "Ne-am înțeles cu Jose Mourinho!"
Ajax v Manchester United - UEFA Europa League Final
O fostă spioană rusă, despre strategiile neortodoxe adoptate pentru a-și manipula țintele: "Mi-am sacrificat corpul pentru misiuni"
CFR Cluj dă lovitura în mercato: negociază cu Brighton transferul lui Adrian Mazilu!
Edi Iordănescu a decis pentru EURO 2024! Câți fotbaliști neconvocați în preliminarii ia și cine e pe lista de urgență?
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Bebe Rexha, într-o zi obișnuită, fără machiaj de scenă. A ieșit la plimbare cu simpaticul ei cățel, pe străzile din Los Angeles
Ce se schimbă la CNP-urile românilor
Cine a fost marele golgheter român care a apărat și poarta Ungariei? Moare la doar 52 de ani
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Cea mai proastă veste pentru Simona Halep. Ce s-a decis la Roland-Garros
Foto Surpriză la antrenamentul ”Generației de Aur”: artista care s-a pregătit alături de Gică Popescu & Co
loredana groza generatia de aur (9)

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”