Italienii au văzut ce a făcut Cristi Chivu și n-au stat pe gânduri: ”Inter a fost în stare de șoc”
articol scris de Digi Sport24.01.2026, 00:00
Cristi Chivu (44 de ani) a uimit prin decizia luată în prima repriză a meciului dintre Inter și nou-promovata Pisa, din etapa a 22-a din Serie A.
Serie A SuperLiga: Universitatea Craiova - Botoșani, sâmbătă, 20:00, DGS 1
SuperLiga: ”U” Cluj - Slobozia, sâmbătă, 17:00, DGS 1
Cu Marius Marin titular la Milano, Pisa a deschis scorul după 11 minute, prin Stefano Moreo. Același atacant de 32 de ani a punctat pentru 2-0 în minutul 23. Astfel, Chivu n-a mai așteptat pauză să facă prima schimbare.
Italienii au numit decizia lui Cristi Chivu drept una șocantă
Cel ”sacrificat” a fost Luis Henrique, devenit titular în flancul drept la Inter după accidentarea lui Denzel Dumfries. Luis Henrique a fost înlocuit de Cristi Chivu după doar 34 de minute, cu Federico Dimarco.
Presa din Italia nu a trecut cu vederea mișcarea făcută de antrenorul român și Tuttomercatoweb a titrat ”Inter șochează, Chivu îl scoate imediat pe Luis Henrique în minutul 34, intră Dimarco”.
Apoi, italienii au continuat ”Inter a fost în stare de șoc. Condusă cu 0-2 de Pisa, Chivu a făcut o mișcare îndrăzneață: Luis Henrique iese în minutul 34, în uralele publicului, iar Dimarco intră în locul său”.
Inter a întors scorul până la pauză
La patru minute de la schimbare, Inter a redus din diferență, prin Piotr Zielinski, care a transformat o lovitură de la 11 metri. După alte două minute, Lautaro Martinez a egalat din pasa nou-intratului Federico Dimarco.
Inter a reușit să dea și golul trei până la pauză, prin Pio Esposito, și a intrat în avantaj la cabine.
Etichete: inter , cristi chivu , pisa , luis henrique
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Apar noi detalii cutremurătoare despre crima din Cenei, județul Timiș, unde un băiat de 15 ani a...