CSM Bucharest v Buducnost BEMAX - EHF Champions League, Romania - 07 Jan 2024
Video CSM București se pregătește de ”meciul sezonului”! Adi Vasile a tras semnalul de alarmă înainte de partida cu Metz
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
FOTBAL:ANTRENAMENT UNIVERSITATEA CRAIOVA CU VICTOR PITURCA (3.09.2019)
Victor Pițurcă, verdict crunt despre noua vedetă a Universității Craiova: ”Nu se ocupă doar de fotbal”
LIVE Digi Sport Special

Video România - Muntenegru 34-35. ”Tricolorele” ratează calificarea în semifinalele EHF EURO 2022

15.11.2022, 20:38

România a pierdut dramatic partida contra Muntenegrului, scor 34-35, la Skopje, în Grupa Principală 2 a EHF EURO 2022.

profimedia-0737747428
Partida dintre România și Muntenegru de la EHF EURO 2022 / Foto: Profimedia
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

• Astfel, România nu mai are nicio șansă de calificare în semifinalele competiției, chiar dacă o va învinge pe Germania în partida programată miercuri, de la 16:30, Live Video pe Digi Sport 1.

România, "ciupită" de arbitraj în meciul cu Muntenegru, la Skopje

”Tricolorele” au făcut o primă repriză foarte bună, chiar dacă brigada de arbitri a greșit de multe ori în defavoarea României. La pauză, tabela arăta egalitate, 18-18. În a doua parte a înfruntării, elevele lui Florentin Pera nu au mai fost la fel de decisive, iar muntenegrencele au reușit să se desprindă și să țină de avantaj până la finalul meciului.

Cristina Neagu a fost din nou cea mai bună marcatoare a României, cu nouă goluri marcate, dar Dumanska a ieșit în evidență prin paradele sale. Din partea Muntenegrului, s-au remarcat Radicevic și Grbic, ambele cu câte opt reușite.

VIDEO Rezumatul meciului România - Muntenegru 34-35

În urma acestui eșec, România este pe ultimul loc în grupă, astfel că ”tricolorele” au pierdut orice șansă să ajungă în semifinală și au șanse minime pentru a lupta pentru locul cinci.

Primele două echipe clasate din fiecare grupă vor ajunge în ”Final 4”, iar echipele de pe locurile trei se vor duela pentru locul cinci.

clasament
Clasamentul Grupei Principale 2 de la EHF EURO 2022 / Foto: Captură Digi Sport

România - Muntenegru 34-35

Min. 60: România - Muntenegru 34-35. Final de meci!

Min. 56: România - Muntenegru 30-33. Jaukovic marchează, iar muntenegrencele se desprind la trei goluri.

Min. 51: România - Muntenegru 29-28. Bazaliu înscrie, iar ”Tricolorele” trec în avantaj.

Min. 44: România - Muntenegru 23-24. Bazaliu marchează și reduce din diferență.

Min. 36: România - Muntenegru 21-19. Seraficeanu o surprinde pe portarul muntenegrencelor în afara porții și înscrie.

Min. 32: România - Muntenegru 20-19. Cristina Neagu înscrie un gol superb.

Min. 31: România - Muntenegru 19-18: Buceschi înscrie în debutul reprizei secunde.

Min. 30: România - Muntenegru 18 - 18. E pauză! Brnovic marchează pe finalul reprizei.

Min. 25: România - Muntenegru 14-14. Dumanska are o intervenție bună la aruncarea lui Radicevic.

Min. 22: România - Muntenegru 14-12: Buceschi înscrie, iar România capătă un avantaj de două goluri.

Min. 18: România - Muntenegru 12-11. ”Tricolorele” trec în avantaj după reușita lui Seraficeanu.

Min. 13: România - Muntenegru 8-9.  ”Tricolorele” protestează după o decizie controversată luată de brigada de arbitri din Austria.

Min. 9: România - Muntenegru 6-6. Crina Pintea restabilește egalitatea după un contraatac foarte bun.

Min. 8. România - Muntenegru 4-6. Neagu marchează de la șapte metri.

Min. 3: România - Muntenegru 1-1. Cristina Neagu restabilește imediat egalitatea.

Min. 2: România - Muntenegru 0-1. Radicevic deschide scorul de la 7 metri.

Min. 1: Începe meciul!

Naţionala condusă de Florentin Pera (42 de ani) depinde doar de ea ca să se califice în semifinalele competiţiei. Însă nu e ca şi cum trebuie să se trezească dimineaţa la ora 5:00 ca să primească victoria. "Tricolorele" trebuie să învingă Muntenegru la partida care se va disputa în Macedonia de Nord.

Dar dacă învingem Muntenegru şi apoi trecem şi de Germania, cu care am terminat la egalitate, 29-29, în "amicalul" de acum două săptămâni, din Ungaria, atunci ne calificăm!

• România-Germania este programat miercuri, de la 16:30, Live Video pe Digi Sport 1. De asemenea, abonaţii RCS-RDS pot viziona partida pe aplicaţia Digi Sport şi pe siteul digisport.ro.

Florentin Pera anunţă ce trebuie să facă echipa ca să câştige meciul cu Muntenegru, Live Video de la ora 19:00, pe Digi Sport 1

Selecţionerul Florentin Pera este moderat înaintea meciului cu Muntenegru, dar optimist că va puttea obţine, alături de fete, o performanţă notabilă.

• La egalitate de puncte, primul criteriu de departajare este cel al meciurilor directe
  • Primele două clasate din Grupele Principale se califică în semifinale, iar formaţiile de pe locul trei vor juca pentru poziţiile 5-6

Am trăit la intensitate maximă meciul cu Spania (n.r 28-27, cu gol în ultima secundă), mai ales finalul care a fost de infarct. Mă bucur că fetele nu au cedat și au luptat până în ultima secundă, dovada fiind și golul foarte important marcat de Bazaliu.

Mă bucur că am debutat cu o victorie importantă obținută în fața unei echipe puternice. Sperăm că această victorie să ne dea încredere înaintea meciului cu Muntenegru.

Aceste zile de pauză ne-au dat posibilitatea să recuperăm jucătoarele având în vedere că ne-am confruntat cu o serie de probleme de lot, dar este adevărat că am lipsit din competiție câteva zile, iar acest lucru poate fi un dezavantaj pentru noi. Eram într-o formă bună, legând două victorii, poate ne-ar fi ajutat mai mult să jucăm la două zile. Vom vedea dacă această pauză a fost de bun augur sau a fost în defavoarea noastră.

Am încredere în potențialul echipei și vom aborda acest joc la victorie, așa cum am făcut-o și în meciul cu Spania. Presiunea e mai mare pe Muntenegru. Ele au venit cu maximum de puncte din grupă, au beneficiat de terenul propriu. Acum jucăm în Macedonia, dar și la meciul cu Franța au avut foarte mulți suporteri, au jucat ca acasă.

Și noi avem o presiune suplimentară, având în vedere că e o șansă mare pentru noi. Voi încerca să imprim fetelor mentalitatea de învingătoare, să creadă în ele, să joace cu aceeași dorință și cu gândul de a obține un rezultat pozitiv.

Muntenegru este o echipă puternică, are tot lotul la dispoziție. Are o apărare agresivă. Va trebui să găsim cele mai bune soluții în atac, să nu le dăm posibilitatea să își facă jocul foarte agresiv și să găsim culoarele de pătrundere. Va trebui să alergăm mai mult. În apărare, va trebui să fim compacți”, a transmis Florentin Pera pentru Digi Sport.

clasament-romania--handbal1
Clasamentul Grupei Principale II / Foto: flashscore.ro

Golul marcat de Bazaliu cu Spania a avut cea mai mare viteză de până acum la EHF Euro 2022

Victoria dramatică în fața Spaniei a menținut vii speranțele României la accederea în careul de ași al turneului.

Conform site-ului oficial al competiției, Bianca Bazaliu este jucătoarea care a aruncat cu cea mai mare viteză la poartă, la actuala ediție a Campionatului European. Românca este pe prima poziție în acest top, la egalitate cu slovena Ana Gros, 114,98 km/h. Următoarea în clasament este croata Tena Japundza, cu 114/01. Sorina Grozav este pe locul 12, cu 113 km/h, iar Lorena Ostase este a treia româncă din top, cu 110.99 km/h.

Video cu golul marcat de Bianca Bazaliu cu Spania

Etichete: video romania - muntenegru , ehf euro 2022 , clasament handbal , gol bianca bazaliu

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

gracie1
Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit
sabalenka
Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid
Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21

Lovitura primită de PSG și naționala Franței: Lucas Hernandez, OUT pentru restul sezonului și EURO 2024
Fotbalistul transferat cu 600.000€ de Gigi Becali la FCSB a făcut anunțul despre viitorul său: ”Asta îmi doresc”
FOTBAL:FCSB-PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (3.03.2024)
Dan Petrescu, criticat dur după ce a revenit la CFR: ”Nu mi-a plăcut niciodată”
FOTBAL:CHINDIA TARGOVISTE-CFR CLUJ, SUPERLIGA (07.08.2022)
Video Cristina Neagu sună adunarea înainte de duelul cu Metz din sferturile Ligii Campionilor: ”Să fim realiști!”
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-METZ HANDBALL, LIGA CAMPIONILOR (28.04.2024)
Video Skjern - Dinamo 34-38. Calificare de răsunet a ”Dulăilor” în Final Four-ul EHF European League
handbak
"Toată lumea săruta un bărbat de 80 de ani". Văduva lui Hugh Hefner, despre partea întunecată a traiului cu milionarul
Dan Șucu și Marius Șumudică au avut o întâlnire de o oră și 30 de minute! Prima reacție a patronului Rapidului
Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place
„Săptămâna Patimilor" se încheie incendiar: fotbalul nostru oferă trei meciuri tari, cu mize uriașe
VIDEO Povestea „Ratei", a autobuzului Roman Diesel 111 care a transportat România zeci de ani
Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță
Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10
Video CSM București - Metz 24-27. ”Tigroaicele” nu le-au făcut față franțuzoaicelor! Vor încerca ”remontada” în retur
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-TEAM ESBJERG, LIGA CAMPIONILOR (7.05.2023)

Cum să fierbi ouăle de Paște fără să le spargi. Metoda simplă pe care trebuie să o încerci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”