Video Ce onoare: Cristi Chivu a aprins torța olimpică la Jocurile Olimpice de iarnă! Cine l-a însoțit
articol scris de Digi Sport05.02.2026, 20:42
Cristi Chivu (45 de ani) a avut onoarea de a purta torța olimpică, cu ocazia startului Jocurilor Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina.
JO de iarnă 2026 SuperLiga: Rapid - Petrolul, vineri, 20:00, DGS 1
SuperLiga: FC Argeș - Hermannstadt, vineri, 17:00, DGS 1
Antrenorul român a făcut-o din postura de antrenor al lui Inter și a fost însoțit de prieteni și familie în timpul ceremoniei.
Cristi Chivu a purtat torța olimpică la Milano, cu ocazia Jocurilor Olimpice de iarnă
Chivu s-a îmbrăcat într-un echipament sportiv alb, cu însemnele competiției, și a aprins torța înconjurat de zeci de persoane.
Fostul căpitan al României a purtat torța într-o echipă cu fostele jucătoare de tenis Flavia Pennetta și Francesca Schiavone, precum și cu președintele Comitetului Olimpic Italian, Luciano Buonfiglio.
Traseul a început în fața bisericii Sant'Ambrogio și a continuat spre piața Duomo.
Citește și:
România participă și ea la Jocurile Olimpice de iarnă
În perioada 6-22 februarie, circa 2.900 de sportivi reprezentând peste 90 de comitete olimpice naționale vor concura în 116 probe pe gheață și pe zăpadă, la opt sporturi și, respectiv, 16 discipline sportive.
România va fi reprezentată la cea de-a XIV-a ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă Milano-Cortina d'Ampezzo de 29 de sportivi, potrivit Comitetului Olimpic și Sportiv Român. Însoțiți de echipele tehnice, 28 de sportivi titulari și o rezervă, care vor locui în șase sate olimpice, vor concura la nouă discipline sportive.
Cei șapte purtători de drapel ai României sunt: Julia Sauter (patinaj artistic) - Milano, Kata Mandel (snowboard) și Alexandru Ștefănescu (schi alpin) - Livigno, Daniela Toth (schi sărituri) și Paul Pepene (schi fond) - Predazzo, Raluca Strămăturaru (sanie) și Mihai Tentea (bob) - Cortina d'Ampezzo.
De-a lungul Jocurilor Olimpice de iarnă, România a cucerit o singură medalie, în anul 1968.
Această unică performanță a avut loc în Franța, la Grenoble, în anul 1968. Atunci, Ion Panţuru şi Nicolae Neagoe câştigau medalia de bronz la proba de bob 2.
Odată cu participarea de la Milano-Cortina, România va bifa a 23-a ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă. De la debutul competiției, țara noastră a lipsit doar de două ori, în 1924 și 1960.
Etichete: cristi chivu , jocurile olimpice de iarna , torta olimpica
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Un explorator român, Radu Frențiu a găsit cel mai lung șarpe sălbatic din lume, pe o insulă din...