Screenshot 2024-01-21 173239
Reacția lui Bogdan Andone, după ce FC Botoșani a fost egalată de Hermannstadt în prelungiri în superioritate numerică
iftime 8
Valeriu Iftime, în culmea fericirii după ce FC Botoșani a umilit-o pe FCU Craiova: ”E talismanul nostru”
dinamo
Live Video&Text FCU Craiova - Dinamo 0-0, ACUM, Digi Sport 1. ”Câinii” au șansa să salte pe loc de salvare!

FC Botosani FC Botosani
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    FINAL DE MECI LA CRAIOVA! CSU se impune cu 2-1, după ce a revenit în inferiorite numerică de la 0-1, şi urcă pe primul loc în play-out.
  • 90+1 | OcaziiCS Universitatea Craiova
    Oaspeţii puteau smulge un punct în prelungiri, dar bara s-a opus la execuţia spectaculoasă a lui Cabrera, care a trimis din foarfecă.
  • 90 | Goluri
    GOOOOOL, 2-1 Craiova! Intrat pe teren de puţin timp, Herghelegiu a marcat după o pasă primită de la Zlatinski şi  aduce o victorie puţin probabilă pentru CSU, care a evoluat mai mult de o repriză în inferioritate numerică şi a fost condusă cu 1-0.
  • 85 | OcaziiCS Universitatea Craiova
    Şansă uriaşă pentru oaspeţi! După o lovitură liberă, Ngadeu a trimis excelent cu capul, Straton a respins în faţă, iar pe urmărire, Popovici, aflat într-o evidentă poziţie de offside, a trimis incredibil peste poartă, din 2 metri.
  • 84 | Cartonaşe Galbene
    Kay este şi el avertizat, după un fault asupra lui Casado.
  • 84 | Schimbări
    Ultima modificare la CSU. Herghelegiu a intrat în locul lui Andrei Ivan.
  • 80 | Schimbări
    Schimbare la gazde. Madson, care părea uşor accidentat, a fost înlocuit de Kay.
  • 78 | Schimbări
    O nouă modificare la FC Botoşani. Bordeianu a intrat în locul lui Matulevicius.
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Madson a primit cartonaşul galben, după o intrare periculoasă asupra lui Cabrera.
  • 72 | Schimbări
    Schimbare şi la CSU. A ieşit Măzărache şi a intrat Băluţă.
  • 69 | Schimbări
    O nouă modificare la oaspeţi. Dan Roman a intrat în locul lui Fulop.
  • 66 | OcaziiCS Universitatea Craiova
    A fost rândul oaspeţilor să fie periculoşi. Cabrera a pătruns din nou foarte bine şi a tras cu piciorul stâng, dar Straton a respins. În aceeaşi fază, Fulop a tras din voleu, din interiorul careului, însă peste poartă.
  • 60 | OcaziiCS Universitatea Craiova
    Chiar dacă au un om mai puţin, craiovenii continuă să joace mai bine şi să fie mai periculoşi. Iliev a avut din nou de lucru la şutul bun al lui Nuno Rocha. Gazdele s-au ales, însă, doar cu un corner.
  • 59 | Cartonaşe Galbene
    Cucu este şi el avertizat, după un fault comis asupra lui Măzărache.
  • 55 | Schimbări
    Schimbare la oaspeţi. Popovici a intrat în locul lui Carralero.
  • 54 | Goluri
    GOOOL Craiova! Gazdele reuşeşsc să egaleze, în ciuda inferiorităţii numerică, prin Acka, care a tras bine din interiorul careului, după o pasă primită de la Nuno Rocha.
  • 51 | OcaziiCS Universitatea Craiova
    Oltenii au avut şansa de a egala, prin Zlatinski, al cărui şut cu piciorul stâng de la aproximativ 25 de metri a fost respins cu dificultate de Iliev.
  • 47 | OcaziiCS Universitatea Craiova
    Oaspeţii au fost aproape de a-şi dubla avantajul, la o dublă ocazie. Mai întâi, Cabrera a tras de la marginea careului, după o acţiune personală, iar Straton a respins în faţă. Mingea a juns la Matulevicius, care, din doar câţiva metri, a tras în portarul Craiovei.
  • 46 | Start prima repriza
    Pauză la Craiova, acolo unde CS Universitatea e condusă de FC Botoșani cu 0-1.
  • 39 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Eliminare la Craiova! Silviu Izvoranu cade în careul advers după o pătrundere pe stânga și după ce a căutat contactul cu Ngadeu. Arbitrul Istvan Kovacs a considerat că jucătorul Craiovei a simulat și i-a arătat al doilea cartonaș galben, eliminându-l de pe teren.
  • 37 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Silviu Izvoranu, pentru o lovitură dată unui adversar în săritură.
  • 34 | Faze meciCS Universitatea Craiova
    Șut de la distanță trimis de Madson, care însă nu prinde poarta oaspeților.
  • 31 | Goluri
    GOOOOL Botoșani! Ngadeu deschide scorul cu o lovitură de cap din mijlocul careului, la capătul unei centrări trimise de Fulop dintr-o lovitură liberă de pe stânga. Căpitanul botoșănenilor a profitat și de o ieșire geșit dintre buturi a portarului Straton, care nu a mai ajuns la minge.
  • 28 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Ngadeu, după un fault din spate comis asupra lui Măzărache, în jumătatea de teren a Craiovei.
  • 24 | Faze meciCS Universitatea Craiova
    Atac periculos al Craiovei, cu Nuno Rocha deschis în dreapta careului de Ivan, dar centrarea trimisă în 6 metri de golgheterul alb-albaștrilor nu a găsit niciun coechipier care să o trimită în poartă. Faza a continuat, dar apărătorii botoșăneni au reușit să îl împiedice pe Zlatinski să șuteze din afara careului.
  • 20 | Faze meci
    Destul de mulți nervi în această primă parte a meciului, în care ocaziile întârzie să apară. Jocul e destul de fragmentat și se desfășoară mai mult la mijlocul terenului.
  • 16 | Cartonaşe Galbene
    Miron încasează primul cartonaș galben al meciului, pentru un contact cu Măzărache, care a căzut și a exagerat căzătura de lângă adversarul care stătea pe loc.
  • 11 | Faze meci
    Măzărache și Miron sunt implicați într-o fază petrecută la poarta botoșănenilor, în urma căreia apărătorul oaspeților îi solicită arbitrului să ia măsuri împotriva adversarului care l-a lovit cu gheata în umăr, după ce au căzut amândoi. Arbitrul Centralul Istvan Kovacs trece faza cu vederea și jocul se reia cu aut de poartă, după ce are o discuție cu ambii jucători.
  • 6 | Faze meciCS Universitatea Craiova
    Oltenii au o lovitură liberă de pe dreapta, în urma căreia mingea ajunge la Măzărache, al dărui șut e blocat de Ngadeu. Balonul îi revine atacantului Craiovei, care de această dată trimite alături de poartă.
  • 4 | Faze meci
    Început destul de echilibrat la Craiova, fără șanse de gol la vreuna dintre cele două porți. Botoșănenii au ajuns în careul gazdelor, dar portarul Straton a prins fără probleme centrarea trimisă de pe stânga.
    Fluier de start al meciului dintre CS Universitatea Craiova și FC Botoșani, ultimul din etapa a 4-a a play-out-ului din Liga 1.
Cristi PustaiFC Botosani

CSU Craiova - FC Botoșani 2-1. Oltenii câştigă în inferioritate numerică şi devin lideri în play-out

CSU Craiova a reuşit o revenire de senzaţie cu FC Botoşani. Conduşi la pauză şi aflaţi în inferioritate numerică, oltenii au întors scorul şi s-au impus cu 2-1. În urma acestui rezultat, echipa lui Daniel Mogoşanu a urcat pe primul loc în play-out.

Oltenii s-au văzut conduşi în minutul 31, când Ngadeu a profitat de ieşirea greşită a lui Straton şi a marcat.

Gazdele au rămas şi cu un om în minus până în pauză. Izvoranu a văzut de două ori cartonaşul galben, în doar două minute, şi a fost eliminat.

Jucătorii lui Pustai au încercat să profite de omul în plus şi, în debutul părţii secunde, Straton i-a blocat în aceeaşi fază pe Cabrera şi pe Matulevicius.

Deşi în inferioritate numerică, Craiova a reuşit să egaleze în minutul 54, prin Acka. La scurt timp a urmat ocazia lui Nuno Rocha, al cărui şut a fost blocat de Iliev.

În replică, echipa lui Pustai a trecut pe lângă gol la dubla ocazie a lui Ngadeu şi Popovici, acesta din urmă, trimiţând peste poartă din doi metri şi dintr-o poziţie evidentă de offside.

Gazdele au dat lovitura în minutul 90, prin Herghelegiu, care a înscris primul său gol din acest sezon, după o pasă primită de la Zlatinski. În prelungiri, FC Botoşanu putea egala, dar Cabrera a trimis în bară, din foarfecă.

S-a terminat 2-1 pentru CSU Craiova, a treia victorie din patru etape de play-out, iar echipa lui Mogoşanu este pe primul loc.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

Ce a spus Gică Hagi despre Constantin...