Final de meci la Giurgiu. Astra și Celtic termină la egalitate, 1-1.
    Laban vede roșu direct după o intrare extrem de dură asupra lui Matthews
  • 92 | Cartonaşe Galbene
    Bukari este avertizat
  • 84 | Ocazii
    GOL ANULAT CELTIC! Griffiths înscrie cu un șut din 7 metri dar reușita sa este anulată de central pentru un fault în atac al atacantului lui Celtic.
  • 83 | Ocazii
    Silviu Lung jr o salvează din nou pe Astra. Oros ratează o aluneacare, Griffiths profită și rămâne singur cu Lung. Jucătorul lui Celtic driblează în lateral și încearcă șutul dar portarul giurgiuvenilor se întinde și respinge
  • 80 | Schimbări
    Modificare la Celtic. Wakaso îi lasă locul în teren lui Matthews
    Ultima modificare la Astra. Takayuki intră în locul lui Yahaya
  • 79 | Goluri
    GOOOOOL ASTRA! William De Amorim restabilește egalitatea! Florescu este angajat în suprafața de pedeapsă a oaspeților, controlează excelent o minge și scoate aproape de colțul careului de 16 metri la De Amorim. Jucătorul intrat după pauză șutează din prima și mingea se duce în vinclul porții lui Gordon
  • 77 | Ocazii
    Bară Celtic! Silviu Lung jr are o intervenție bună și resăpinge în bară șutul trimis de Muglew de la peste 25 de metri și deviat ușor de Ben Youssef
  • 75 | Ocazii
    Celtic pleacă pe contraatac după ocazia lui Pliatsikas iar nou intratul Griffiths ajunge în poziție de finalizare. Șutul acestuia din 8 metri este blocat excelent de către Oros
    Pliatsikas ia o acțiune pe cont propriu în flancul drept al ofensivei gazdelor, driblează un adversar, intră în careșu și șutează puternic către colțul lung, din unghi. Gordon este atent și respinge
  • 72 | Schimbări
    Scepovic îi lasă locul în teren lui Griffiths
  • 66 | Cartonaşe Galbene
    Brown vede și el cartonașul galben
    Yahaya este avertizat
  • 62 | Schimbări
    A doua modificare în echipa lui Protasov. Budescu îi lasă locul în teren lui Florescu
  • 61 | Ocazii
    Budescu îl vede ieșit pe Gordon și încearcă să-l surprindă cu un șut de la peste 30 de metri. Mingea trimisă de decarul giugriuvenilor nu prinde însă cadrul porții scoțiene
  • 57 | Faze meci
    Crește presiunea Astrei la poarta scoțienilor. Bukary finalizează însă cu un șut slab, reținut cu ușurință de goalkeeperul lui Celtic
  • 51 | Faze meci
    Pliatsikas șutează din prima din afara careului de 16 metri dar mingea nu prinde spațiul porții apărate de Gordon
  • 49 | Ocazii
    Budescu trimite mult peste poarta oaspeților o minge șutată de la 11 metri
  • 47 | Ocazii
    Oaspeții sunt aproape să-și dubleze avantajul în startul reprizei. Scepovic finalizează cu un șut care nu prinde cadrul porții lui Silviu Lung după o pasă cu călcâiul a lui Johansen
    A început repriza secundă a disputei de la Giurgiu
    Prima modificare a partidei. De Amorim intră pe teren în locul lui Joaozinho înainte de startul reprizei secunde
    Final de primă repriză la Giurgiu. Celtic a intrat în avantaj la cabine după golul marcat de Johansen în minutul 31
  • 45 | Ocazii
    Mulgreu trimite o torpilă de la aproape 25 de metri. Silviu Lung respinge în lateral cu dificultate
  • 44 | Ocazii
    Bukary scapă spre poarta scoțienilor dar cade inexplicabil în careu după un duel cu un fundaș al oaspeților și cere penalty. Centralul dictează lovitură liberă pentru Celtic. Atacantul Astre a căzut cu mâna pe minge
  • 43 | Faze meci
    Wakaso trimite un șut de la 25 de metri însă mingea este reținută fără probleme de Lung jr
  • 36 | Cartonaşe Galbene
    Ben Youssef vede primul cartonaș galben al meciului pentru un fault la mijlocul terenului
  • 31 | Goluri
    GOOOOL CELTIC! Johansen deschide scorul! Mulgrew execută o lovitură liberă de la 18 metri, zidul giurgiuvenilor respinge iar mingea ajunge la Johansen. Jucătorul scoțienilor nu stă pe gânduri și șutează puternic din prima. Balonul este deviat ușor de Enache și se duce în vinclul porții lui Silviu Lung jr
  • 27 | Ocazii
    Ocazie importantă Astra! Yahaya ia o acțiune pe cont propriu și finalizează cu un șut puternic de la 16 metri respins cu dificultate în corner de portarul scoțienilor
  • 17 | Ocazii
    Încă o ocazie la poarta echipei antrenate de Oleg Protasov. Johansen a fost servit excelent în mijlocul careului de 16 metri al Astrei și a șutat din prima către vinclul porții giurgiuvene. Silviu Lung jr a avut însă un reflex bun și a respins în lateral iar defensiva Astrei a îndepărtat pericolul
  • 16 | Faze meci
    O primă paradă a lui Silviu Lung. Goalkeeperul Astrei a respins de sub bară o minge trimisă înșelător din corner de Mulgrew
  • 8 | Ocazii
    Primul atac periculos al Astrei la poarta scoțienilor. Joaozinho a centrat din flancul stâng al ofensivei giurgiuvene, Bukary a încercat să prelungească pentru Enache însă ambii fotbaliști ai gazdelor au ratat întâlnirea cu balonul
    Deși partida a stat sub semnul incertitudinii din cauza ceții de la Giurgiu, meciul dintre Astra și Celtic a început, în cele din urmă, la ora prognozată. Vizibilitatea este în continuare redusă, dar arbitrul Serhiy Boiko a decis că întâlnirea poate avea loc.

VIDEO Astra - Celtic 1-1. Primul punct în grupele UEL pentru giurgiuveni

Astra a remizat cu Celtic, scor 1-1, ÎN DIRECT la Digi Sport și a obținut primul punct în grupa D din UEFA Europa League.

Ceața a pus în pericol disputarea meciului, însa cele două echipe au intrat pe teren la ora stabilită. Celtic a avut prima ocazie. Omul care le-a dat gol giurgiuvenilor la Glasgow, Johansen, l-a testat pe Silviu Lung jr în minutul 17.

Astra a replicat prin Yahaya în minutul 27, însă tot Celtic a deschis scorul, la fel ca și în meciul din Scoția. Acelaşi Johansen a punctat cinci minute mai târziu și i-a ridicat în picioare pe cei aproximativ 1000 de fani scoțieni din tribunele arenei de la Giurgiu. Aceștia au venit la Giurgiu pentru a aniversa 127 de ani de la înființarea clubului.

Intrat pe teren în locul lui Joaozinho înainte de startul reprizei secunde, William de Amorim a egalat în minutul 80. Jucătorul Astrei a marcat primul său gol în Europa. Celtic putea să plece cu toate cele 3 puncte de la Giurgiu. Scoțienii au trimis din nou mingea în plasa porții lui Lung jr în minutul 84, însa arbitrul a anulat reușita lui Griffiths pentru un fault în atac.

Partida s-a terminat la egalitate, 1-1, însă Ronny Deila a fost de părere la finalul meciului că echipa sa merita să plece cu toate cele 3 puncte de la Giurgiu. "Am jucat foarte bine şi meritam să câştigăm, însă ei au reuşit un gol superb şi n-a mai fost nimic de făcut" a declarat tehnicianul lui Celtic.

Astra a rămas în zece oameni în prelungiri. Laban a vazut roșu direct după intrare dură la Mathews și și-a încheiat deja aventura europeana. Astra a obținut primul punct, după trei înfrangeri consecutive în grupa D. Echipa din Giurgiu nu mai are însă șanse la calificare. "Rezultatul acesta ne-a scos din lupta pentru primăvara europeană, însă nu am meritat mai mult" a declarat la final Oleg Protasov.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...

bocciu

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

MEDIA: Liga Digi Sport, ora 15:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (9.12.2023)

FOTBAL: FC Voluntari - FC Hermannstadt, 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

FOTBAL: Sepsi - CFR Cluj, 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• profimedia-0772399711

BASCHET: Real Madrid - Steaua Roșie Belgrad, 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 4

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano