rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"

• 90+2 | OcaziiGetafe
    Încă o șansă mare de gol pentru gazde! Rayo respinge din nou de pe linia porții, prin Nacho, la o fază asemănătoare cu cea precedentă
  • 90+1 | OcaziiGetafe
    Paradă excelentă a lui Ruben! Portarul oaspeților a respins slab o centrare din corner, dar s-a revanșat, respingând șutul lui Gavilan
  • 88 | OcaziiGetafe
    Ocazie pentru Getafe! Gazdele sunt din nou aproape de gol, la o fază încâlcită în careu, după un corner de pe dreapta, dar apărătorii lui Rayo resping chiar din fața liniei porții
  • 80 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Gavilan
  • 80 | OcaziiGetafe
    Încă o șansă mare de gol pentru Rayo! Adrian pleacă pe contraatac, cu mingea la picior din propriul teren, pătrunde în careu și șutează, dar Moya respinge excelent în corner
  • 78 | OcaziiGetafe
    Același Bangoura pătrunde în careu pe dreapta și trimite către poartă, dar portarul Moya prinde cu siguranță
    Încă o șansă de gol pentru oaspeți! Getafe are emoții la un corner, dar reușește să respingă din șase metri. Mingea revine în careu la Bangoura, care șutează puternic, dar pe direcția portarului Moya, care prinde cu siguranță
  • 75 | OcaziiGetafe
    Ocazie pentru Rayo! Embarba primește o pasă peste apărarea lui Getafe, intră în careu și trage în cros, dar alături de poartă
  • 74 | Schimbări
    Ultima schimbare la Getafe: iese Pedro Leon și intră Gavilan
  • 73 | Schimbări
    Încă o schimbare la Rayo: iese Bueno și intră Adrian
    Modificare și la oaspeți: iese Nery Castillo și intră Embarba
  • 67 | Schimbări
    O nouă schimbare pentru Getafe: iese Lafita și intră Colunga, care va juca în tandem cu Marica în atac
  • 65 | OcaziiGetafe
    Încă o șansă de gol pentru gazde! Ciprian Marica reia puternic cu capul o centrare venită de pe stânga, dar trimite din nou pe direcția portarului, iar Ruben prinde cu siguranță. Bună ocazie pentru Getafe
  • 62 | Schimbări
    Schimbare la Getafe: iese Valera și intră Castro
  • 61 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Pedro Leon
  • 58 | OcaziiGetafe
    Ocazie pentru Getafe! Marica șutează cu stângul, din afara careului, dar pe jos și pe direcția lui Ruben, care prinde fără probleme
  • 53 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Escudero
  • 52 | OcaziiGetafe
    Pedro Leon centrează periculos de pe dreapta, dar Lafita nu ajunge la mingea trimisă în șase metri
  • 49 | OcaziiGetafe
    Ocazie pentru Getafe! Borja șutează de la distanță, dar mingea ocolește cu puțin bara porții apărate de Ruben
    A început repriza secundă a meciului dintre Getafe și Rayo. Oaspeții conduc cu 1-0, după golul reușit de Bueno în minutul 29
    Pauză pe "Coliseum Alfonso Perez", acolo unde gazdele de la Getafe sunt conduse de Rayo Vallecano cu 1-0
  • 39 | OcaziiGetafe
    Șansă de gol pentru Rayo! Bueno a fost la un pas să realizeze dubla, dar Moya i-a ieșit în întâmpinare și l-a blocat. Nu a putut profita de o greșeală a lui Escudero. Faza a continuat, dar apărarea oaspeților l-a blocat în 6 metri pe Nery Castillo
  • 35 | OcaziiGetafe
    Ocazie imensă pentru Getafe! Lisandro Lopez șutează direct în portar, din câțiva metri, după o minge deviată după o fază fixă. Ruben respinge în față, dar apărătorii lui Rayo rezolvă faza și trimit în corner
  • 29 | Goluri
    GOOOOL Rayo Vallecano! Bueno deschide scorul pentru oaspeți, cu o reluare din șase metri, la o centrare de pe stânga
  • 18 | OcaziiGetafe
    Ocazie pentru Rayo! Bueno a reluat spectaculos, pe spate, o centrare venită de pe stânga, dar portarul Moya a fost atent și a prins de la colțul scurt
  • 16 | Faze meciGetafe
    Marica iese puțin "șifonat" după un contact cu portarul Ruben, care l-a lovit în săritură, când încerca să boxeze mingea în 6 metri. Românul iese la margine pentru îngrijiri, dar poate continua meciul
  • 10 | Faze meciGetafe
    Arbitrul Clos Gomez acordă penalty pentru un henț comis în careu de Lisandro Lopez, dar revine asupra deciziei, după intervenția arbitrului de margine. Reluările arată că fundașul lui Getafe a fost lovit în față de minge
  • 9 | Faze meciGetafe
    Pedro Leon trimite direct pe poartă dintr-un corner de pe stânga, dar Ruben este atent și boxează de sub bară
  • 7 | Faze meciGetafe
    Portarul oaspeților, Ruben, prinde cu siguranță un șut slab, trimis de la mare distanță
  • 4 | OcaziiGetafe
    Sarabia avansează cu mingea la picior și șutează de la aproximativ 20 de metri, zonă centrală, dar nu prinde spațiul porții
    Fluier de început al meciului dintre Getafe și Rayo Vallecano, din etapa a 19-a din La Liga, ultima a turului. Ceața este destul de densă pe "Coliseum Alfonso Perez", dar s-a ridicat în ultimele zeci de minute. Dacă rămânea la fel, s-ar fi pus problema amânării primei partide a zilei din La Liga.

VIDEO Getafe - Rayo 0-1. Echipa lui Marica are înfrângeri pe linie în 2014

Getafe a ajuns la a treia înfrângere consecutivă în La Liga și în 2014, după 0-1 pe teren propriu în fața lui Rayo Vallecano.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Bueno, în minutul 29.

Getafe a avut posesia, dar oaspeții au fost mai incisivi, în prima repriză. Puteau primi un penalty în minutul 16, când decizia centralului Clos Gomez a fost întoarsă de tușier, care a văzut că Lisandro Lopez a fost lovit de minge în față, nu în mână. Bueno și-a intrat în rol și a amenințat prima dată cu o execuție pe spate (18), apoi a deschis scorul, cu o reluare din șase metri la o centrare de pe stânga. Getafe putea egala după o fază fixă, dar Lisandro Lopez a șutat direct în portar din apropiere (35). Același Bueno a fost blocat de Moya (39), la ultima ocazie a reprizei.

Getafe a început periculos mitanul secund, iar Borja a șutat alături la patru minute de la reluare. Marica l-a încercat și el pe Ruben, cu un șut din afara careului. Intrările lui Embarba și Adrian au dinamizat atacul oaspeților. Primul a trimis alături, cu un șut din colțul careului (75), apoi Bangoura l-a încercat de două ori într-un minut pe Moya (78). Goalkeeper-ul gazdelor și-a salvat echipa de la primirea celui de-al doilea gol, din situațe de unu la unu cu Adrian (80). Pe final, Rayo a respins de două ori de pe linia porții (88, 90+2), iar Ruben a respins in extremis un șut al lui Gavilan (90+1), când la Getafe loviturile libere din jumătatea adversă de teren erau executate de portar.

Marica, activ în atac

Românul Ciprian Marica, titular la Getafe, s-a zbătut în atac, dar în mare parte în van. Și-a trecut în cont două ocazii, ambele în repriza secundă, dar de fiecare dată a trimis pe direcția portarului. În minutul 16 a ieșit puțin "șifonat" dintr-un duel cu portarul Ruben, dar și-a revenit și a terminat meciul pe teren.

Video Scandal uriaș după Real Madrid...

Real Madrid v FC Bayern München: Semi-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Alegerea făcută de UEFA, după ce Real...