Turin, Italy, 17th March 2024. Juventus fans prior to kick off in the Serie A match at Allianz Stadium, Turin. Picture c
”Iminent”! Juventus, la doar un pas să realizeze primul transfer al verii
(SP)GERMANY LEVERKUSEN FOOTBALL GERMAN CUP LEVERKUSEN VS DUSSELDORF
Gata! S-a bătut recordul în Europa: Bayer Leverkusen, 43 de meciuri la rând fără înfrângere
Victor Angelescu și Dan Șucu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv Șucu și Angelescu i-au decis soarta lui Bergodi la Rapid. Ce vrea italianul

• 120 |
    FINAL! Juventus a cucerit Cupa Italiei, după 20 de ani!
  • 109 | Cartonaşe Galbene
    Candreva e avertizat.
  • 106 | Schimbări
    Iese de Vrij și intră Keita.
  • 97 | Cartonaşe Galbene
    Matri e avertizat pentru că și-a scos tricoul după gol.
  • 97 | Goluri
    GOOOOOOL JUVENTUS! GOOOOOOOL MATRI! Tevez intră în careu, șutul său e blocat, mingea rămâne la 14 metri, Matri o preia și șutează, Berisha nu mai poate face nimic! Juventus - Lazio 2-1!
  • 94 | Ocazii
    DJORDJEVIC! DE DOUĂ ORI BARĂ! Atacantul lui Lazio primește mingea la 20 de metri de poartă, face doi pași și șutează cu efect. Balonul se duce în bara din stânga lui Storari, se plimbă prin fața porții și lovește și cealaltă bară, fiind apoi degajat.
  • 91 |
    A început prima repriză de prelungiri.
    FINAL! Vom avea prelungiri. Juventus și Lazio sunt la egalitate, 1-1, după primele 90 de minute ale finalei Cupei Italiei.
  • 90+2 | Ocazii
    Tevez a șutat periculos, dar mingea s-a dus peste transversala porții lui Berisha.
  • 87 | Ocazii
    Matri marchează pentru Juventus, dar golul e anulat pentru off side. O decizie la limită a arbitrului asistent.
  • 84 | Schimbări
    Iese Llorente, intră Matri.
  • 84 | Ocazii
    Djordjevic scapă singur în careul lui Juventus, Storari nu iese, dar atacantul abia intrat la Lazio reia extremd e slab și portarul torinezilor prinde.
  • 69 | Faze meci
    Probleme pentru Ștefan Radu, care acuză o accidentare la piciorul stâng. Românul s-a întins pe gazon și a făcut semne spre margine că trebuie înlocuit.
  • 64 | Cartonaşe Galbene
    Bonucci e și el avertizat.
  • 60 | Cartonaşe Galbene
    Evra e avertizat pentru un fault la mijlocul terenului.
    A început repriza secundă.
    PAUZĂ
  • 40 | Ocazii
    Evra pătrunde pe stânga în careu, centrează excelent în fața porții, dar Tevez greșește execuția și trimite mult afară.
  • 32 | Ocazii
    OCAZIE LAZIO! Mingea e respinsă prea scurt de defensiva lui Juventus și Parolo șutează din prima, din vole, de la 25 de metri, de puțin pe lângă poarta lui Storari.
  • 27 | Ocazii
    Contră rapidă a lui Lazio, cu Felipe Andreson scoțând din joc trei adversari, pasă pentru Cataldi, care șutează însă slab dintr-o poziție excelentă, Storari reușind să rețină fără probleme.
  • 25 | Ocazii
    Felipe Andreson șutează de la marginea careului, dar trimite peste poarta lui Storari.
  • 18 | Cartonaşe Galbene
    Parolo a primit primul avertisment al meciului.
  • 11 | Goluri
    GOOOOOOL JUVENTUS! GOOOOOL CHIELLINI! Pirlo a centrat din lovitură liberă de pe dreapta, Evra a retrimis cu capul în centru careului, de unde Chiellini a reluat în plasă. Juventus - Lazio 1-1.
  • 4 | Goluri
    GOOOOOL LAZIO! GOOOOOOL ȘTEFAN RADU! Românul, căpitan pentru Lazio, a deschis scorul cu o lovitură perfectă de cap, din careu, la o lovitură liberă de pe partea dreaptă! Juventus - Lazio 0-1!
Stefano PioliLazio

VIDEO Juventus - Lazio 2-1. Cupa Italiei este, după 20 de ani, la Torino! Max Allegri a reușit eventul!

Ce performanță pentru Massimiliano Allegri! Campioana Juventus a cucerit Cupa Italiei după o așteptare de 20 de ani, la capătul finalei de pe stadionul Olimpico, din Roma.

Cu banderola de căpitan pe braţ, fundașul Ştefan Radu a adus-o pe Lazio în avantaj după doar patru minute, dar a fost degeaba pentru echipa lui Stefano Pioli. Piemontezii au reacționat în minutul 11, atunci când Giorgio Chiellini a egalat, tot dintr-o fază fixă.

Parolo le-a dat emoții torinezilor în minutul 32, cu un șut alături. Intrat în locul lui Klose, Djordjevic a ajuns față-n față cu Storari, dar nu a reușit să îl învingă pe veteranul de 38 de ani (84). Sârbul a avut apoi un ghinion teribil în prima repriză a prelungirilor, când mingea a lovit ambii stâlpi ai porții (94).

Pe fondul dominării din ce în ce mai pronunțate, favorita a mai înscris o dată. La cealaltă poartă, rezerva Alessandro Matri a înscris cu un șut plasat și a adus astfel trofeul la Torino.

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...