FINAL DE MECI! PANDURII SE ÎNTOARCE CU UN PUNCT DIN PORTUGALIA
    Partida va fi prelungită cu trei minute
  • 87 | Cartonaşe Galbene
    Anunciacao a intrat extrem de dur la Momcilovic, iar centralul i-a arătat cartonașul galben mijlocașului lusitan
  • 81 | Schimbări
    Ultima schimbare a meciului: iese autorul golului portughezilor, Rui Miguel, iar în locul său intră S. Oliveira
  • 80 | OcaziiPacos Ferreira
    OCAZIE MARE PANDURII! Buleică a tras de la 18 metri, la colțul scurt, portarul lui Pacos salvează în ultimul moment
  • 79 | OcaziiPacos Ferreira
    Distefano a tras frumos din lovitură liberă, peste zid, de la peste 20 de metri, Filipe a respins în corner
  • 76 | Cartonaşe Galbene
    Tiago Valente vede primul cartonaș galben al meciului pentru un fault la nou-intratul Alex Dos Santos
  • 74 | Schimbări
    Schimbare în lotul lusitanilor: Ruben Ribeiro îi ia locul lui Manuel Jose
  • 73 | Schimbări
    Ultima modificare făcută de gorjeni: Matulevisius îi lasă locul lui Alex Dos Santos
  • 67 | Schimbări
    Pustai mai face o schimbare: C. Cristea îi ia locul lui Ciucur
  • 65 | OcaziiPacos Ferreira
    Anunciacao a tras de la peste 20 de metri, mingea a luat o traiectorie ciudată, iar Mingote a respins printr-un reflex de zile mari
  • 56 | Faze meciPacos Ferreira
    Bebe s-a grăbit și a tras din unghi direct în brațele lui Mingote, chiar dacă avea o poziție excelentă
  • 49 | Goluri
    Gol PACOS! Rui Miguel a combinat excelent cu Seri, iar apoi a înscris printr-un șut pe jos, de la 9 metri de poarta lui Mingote
    S-a dat startul reprizei secunde
    FINALUL PRIMEI REPRIZE! PANDURII CONDUCE CU 1-0 PE TERENUL LUI PACOS
  • 38 | OcaziiPacos Ferreira
    Momcilovic a centrat perfect, Breeveld a venit lansat din spate, a lovit mingea cu capul din 8 metri, dar a trimis de puțin pe lângă bară.
  • 26 | OcaziiPacos Ferreira
    Rui Miguel trage defectuos din poziție excelentă, de la 14 metri, din poziție centrală. Mingea a trecut mult peste transversală
  • 19 | OcaziiPacos Ferreira
    Bebe trage din unghi, de la 8 metri, mingea trece de puțin peste transversala lui Mingote
  • 11 | OcaziiPacos Ferreira
    Pacos are și ea prima ocazie: șutul lui Caetano la colțul scurt, din interiorul careului, trece la o palmă de stâlpul din dreapta lui Mingote.
  • 10 | OcaziiPacos Ferreira
    Matulevicius a profitat de eroarea lui Filipe, a scăpat spre poarta lui Pacos, dar un fundaș advers, repliat imediat, a reușit să îl încurce pe lituanian
  • 6 | Goluri
    GOOOL PANDURII! Momcilovic deschide scorul printr-un șut sub bară, la colțul scurt, din interiorul careului mic.
  • 5 | Faze meciPacos Ferreira
    Ciucur își încearcă șutul din afara careului, dar un fundaș advers respinge în corner

VIDEO Pacos - Pandurii 1-1. Neînvinși în deplasare

Pandurii a reuşit primul punct în grupa E din Europa League. Formaţia antrenată de Cristian Pustai a remizat pe terenul lui Pacos de Ferreira, 1-1, şi rămâne neînvinsă în deplasare la prima participare în competițiile europene.

Calificați în grupele Europa League cu o victorie în deplasarea de la Braga, Pandurii lui Pustai au făcut din nou un meci bun pe pământ portughez, în fața celor de la Pacos Ferreira.

Gorjenii au avut un start excelent de partidă. Momcilovic a deschis scorul în minutul 5, după un șut sub bară din 5 metri de poarta adversă.

Apoi, Matulevicius a avut şansa golului doi la degajarea greşită a lui Filipe, dar nu a izbutit să trimită în poartă.

Caetano le-a dat emoţii românilor în minutul 11, pentru ca peste patru minute Mingote să respingă şutul fostului ceferist Manuel Jose.  Breeveld a avut șansa desprinderii, dar reluarea sa cu capul a trecut puțin pe lângă bară (minutul 38).

Debutul părţii secunde a aparţinut de această dată portughezilor. Fostul jucător al Astrei, Rui Miguel, a reuşit un un-doi de efect cu Seri şi l-a învins pe Mingote, la patru minute după pauză.

Pandurii a avut patru minute în care a forţat victoria. Erico a reluat pe lângă poartă cu o lovitură de cap, apoi şuturile lui Distefano şi Buleică au fost respinse în corner de Filipe.

Scor final 1-1, iar gorjenii vor disputa cel de-al treilea meci din Europa League pe terenul Fiorentinei, în data de 24 octombrie. Italienii au învins cu 2-1 pe terenul lui Dnepr și sunt liderii grupei cu punctaj maxim. Duelul cu trupa viola va fi ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, digisport.ro și m.digisport.ro

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...