Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Video Ioan Andone nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume, după Dinamo - Voluntari 1-1: ”E un mercenar”
Ce concluzie a tras Gică Hagi, după 1-4 cu Sepsi: ”Gol pe centru ca la copii”. Precizarea făcută de ”Rege”
LIVE Digi Sport Special
FC Botosani FC Botosani
2 - 1
Dinamo Dinamo
Ma 23.04.2024 19:30

FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri

23.04.2024, 21:40

• SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

FC Botoșani a reușit să o învingă pe Dinamo, scor 2-1, în cadrul etapei a șasea din play-out-ul SuperLigii României

Botoșani a început perfect partida, iar după o centrare perfectă în careu a lui Lopez, Gabriel de Moura și-a înscris în propria poartă.

FC Botoșani - Dinamo 2-1

Dinamo putea să egaleze încă din minutul 29, dar Hakim Abdallah a ratat o lovitură de la 11 metri. Totuși, ”Câinii” au reușit să facă 1-1, după ce Astrit Slemani l-a lobat pe Ducan.

Prima repriză s-a terminat cu faultul ”criminal” al lui Abdallah la Benzar, care a lăsat-o pe Dinamo în 10 oameni.

A doua repriză a fost lipsită de mari ocazii, însă în minutul 90+1, Mailat a reușit să aducă victoria Botoșaniului.

VIDEO cu rezumatul partidei

Clasamentul din Play-Out

Chiar dacă Botoșaniul este considerat un teren infernal pentru oaspeți, Dinamo s-a prezentat bine la aceste dispute. De altfel, în prima parte a campionatului, Dinamo a câștigat 6 puncte dintre cele 12 de la finalul sezonului regulat, cu echipa din Moldova, 1-0 pe teren propriu și 2-0 în deplasare.

• În total sunt 25 de jocuri directe între Botoșani și Dinamo și fiecare dintre echipe a învins de câte 10 ori, iar 5 meciuri au fost egale. La Botoșani, din 13 întâlniri, Dinamo a câștigat 4 și a remizat de două ori.

Dacă ar câștiga, Botoșaniul ar urca peste Dinamo și le-ar egala la puncte pe Voluntari și pe Poli Iași, ceea ce la startul play-out-ului părea ceva de necrezut.

Un nou meci important, suntem obișnuiți. Practic toate meciurile noastre au fost la fel pentru noi în această primăvară. Întâlnim  o echipă bună, o echipă cu calitate foarte bună, o echipă care este, să spun, într-o situație similară cu noi, dar trebuie să ajungem la ora jocului concentrați, motivați, proaspeți, din punct de vedere fizic și mental, și e clar că trebuie să facem totul pentru a câștiga jocul.

Vreau să le mulțumesc suporterilor care au făcut deplasarea la Sibiu și ne-au susținut. Îmi pare rău că nu i-am făcut fericiți, ca să ne întoarcem cu victorie, dar până la urmă și punctul pe care l-am luat e un plus. Vreau să le mulțumesc din suflet și să-i rog să fie și mâine (n.r. marți seară) în număr cât mai mare alături de noi, pentru că avem nevoie foarte mare să-i simțim în spatele echipei, să-i simțim alături de noi și sunt convins că împreună vom reuși”, a mai spus Andone, citat de botosaninews.

Dinamo este în insolvență, dar conducerea a găsit varianta să le dea prime jucătorilor la fiecare meci din acest final de sezon

Este un meci foarte, foarte important! Trebuie să fim puternici și să fim norocoși! Sper să câștigăm. Un egal ar ține tensiunea foarte mare. Cu cât mai repede ieșim din această zonă, cu atât mai bine. Nu există o cădere fizică, nu de asta luăm gol pe final”, a declarat Andrei Nicolescu la playsport.

Dinamo este în insolvență din anul 2021, dar conducătorii clubului au găsit soluții să-și recompenseze financiar jucătorii. ”Am făcut un algoritm, l-am și discutat cu jucătorii. Este o motivație suplimentară, dar nu cred că va conta pentru jucători, cred că alta este motivația pentru ei și pentru cei din club”, a mai spus Nicolescu.

Dinamo are o problemă în zona defensivă, după ce fundașul Edgar Ie s-a accidentat. Internaționalul din Giuneea Bisau a fost rezervă în partidele cu Poli Iași și Oțelul, dar la Craiova nu a făcut deplasarea. Kopic a spus că problema lui este foarte serioasă.

„Toată echipa e pregătită, am avut recuperare bună, doar Edgar este indisponibil, e o accidentare mai gravă, nu poate juca. Botoșani a jucat bine în ultima vreme, ne așteaptă o nouă provocare, un nou meci greu”, a mai afirmat Kopic.

clasament play out
Clasament play-out SuperLigă / Foto. Captură digisport.ro
  • 90+4 final
  • 90+1 g
    Gol FC Botosani

După o centrare perfectă în careu, Mailat a înscris cu capul!

• 84 s
    Schimbare Dinamo

Ricardo Grigore a intrat în locul lui Pavicic!

• 80 s
    Schimbare FC Botosani

Mouaddib a intrat în locul lui Eduard Florescu!

• 80 s

Alin Șeroni a intrat în locul lui Ofosu!

• 72 s

Costin a intrat în locul lui Bordușanu!

• 72 s

Bani a intrat în locul lui Selmani!

• 67 oc
    Ocazie FC Botosani

Lopez a reușit o foarfecă de senzație, dar balonul a fost parat de Golubovic!

• 61 s

Mailat a intrat în locul lui David Gabriel!

• 61 s

Dennis Politic a intrat în locul lui Milanov!

• 55 oc
    Ocazie Dinamo

După o respingere greșită a lui Ducan, balonul ajunge la Patriche, dar fundașul a trimis peste poartă!

Zoran Mitrov a intrat în locul lui Romario Benzar!

• 45+8 cr
    Cartonaş roşu Dinamo

Hakim Abdallah este eliminat, după ce l-a faultat pe Romario Benzar!

• 45+2 g
    Gol Dinamo

Astrit Selmani l-a lobat pe Ducan și a egalat!

• 45+16 fr1
  • 34 oc

Astrit Selmani a reușit să îl învingă pe Ducan, dar golul a fost anulat pe motiv de offside!

• 29 rp
    Ratare penalty

Hakim Abdallah ratează lovitura de la 11 metri!

• 28 cg
    Cartonaş galben Dinamo

Georgi Milanov este avertizat!

• 23 p
    Penalty

Patriche a fost faultat în careu, iar centralul a acordat lovitură de la 11 metri!