O echipă din play-out, gata să transfere un triplu campion al României!
Cupa Romaniei - Romania Cup: FC Universitatea U Cluj vs FC Hermannstadt Romania Cup: FC Universitatea U Cluj vs FC Herma
Exclusiv Ioan Ovidiu Sabău n-a semnat prelungirea contractului cu 'U' Cluj! Precizarea făcută în direct
rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
3 - 2
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Sb 27.04.2024 17:30

FCU Craiova - ”U” Cluj 3-2. Blănuță a marcat golul de trei puncte și oltenii au scăpat de ultimul loc în clasament

27.04.2024, 19:28

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

FCU Craiova a învins-o pe ”U” Cluj, scor 3-2, în etapa cu numărul 7 din play-out-ul SuperLigii României.

În urma acestui rezultat, oltenii au urcat pe locul 13 în clasament, 22 de puncte, poziție care o duce la barajul pentru menținerea/promovarea în SuperLigă. De cealaltă parte, ”U” Cluj se află pe locul 10, cu 29 de puncte.

FCU Craiova - ”U” Cluj 3-2

Oaspeții au deschis scorul, după doar 16 minute în Bănie, prin Robert Silaghi. Oltenii au restabilit egalitatea prin Baeten, la nouă minute distanță. Tot Baeten a fost cel care a dus-o pe FCU Craiova în avantaj, minutul 55.

”Șepcile roșii” au revenit în meci și au restabilit egalitatea grație golului marcat de Anselmo. Blănuță și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, minutul 76, și a stabilit scorul final.

VIDEO Rezumat FCU Craiova - ”U” Cluj 3-2

Gazdele trebuie să ia toate punctele pentru a păstra șanse la salvarea de la retrogradarea directă. Mai sunt 9 puse în joc, așa că orice se poate întâmpla, chiar dacă retrogradarea pare mai aproape decât salvarea.

”U” Cluj are licență UEFA și se luptă să prindă meciul de baraj pentru Conference League, astfel că echipa lui Eugen Trică nu se poate aștepta la un adversar ceva mai moale.

Eugen Trică așteaptă de la jucătorii săi să nu mai rateze atât de mult pentru a câștiga meciul cu ”U” Cluj

Este o partidă foarte grea. Vom întâlni un adversar bun al campionatului, cu un antrenor foarte bun. Îl știu bine pe Neluțu Sabău. ”U” Cluj are jucători interesanți în echipă, iar aici mă refer la un Roguljic, Bic, pe care îl știți că a jucat și la cealaltă echipă, dar și un atacant foarte bun și foarte mobil, Daniel Popa. Consider că acest atacant poate să joace lejer la primle trei echipe de la noi din campionat.

Noi venim după niște meciuri bune, zi eu, dar nu reușim din păcate să înscriem. Însă, sunt convins că sâmbătă băieții mi se vor mobiliza foarte bine și trebuie să intre cu determinare, dar și cu o dorință foarte mare de victorie. Avem mare nevoie de victorie, iar eu cred că această luptă pentru salvarea de la retrogradare se va juca până în ultima etapă.

Avem nevoie și de sprijinul suporterilor. Mă aștept și la un arbitraj corect, așa cum l-am avut la ultimele două meciuri", au fost câteva dintre declarațiile lui Trică la conferința de presă care a precedat jocul.

Oltenii i-au transmis un mesaj de susținere lui Adrian Mititelu jr., salvat de medici dintr-o situație foarte dificilă, după ce a luat medicamente în exces și a fost în comă timp de 10 ore, iar viața sa a fost în cumpănă.

Este foarte bine (n.r. Adrian Mititelu Jr), chiar acum am discutat cu patronul. Este în regulă, îl așteptăm să vină acasă și să își reia activitatea la club”, a mai spus Eugen Trică.

”U” Cluj a câștigat ambele jocuri cu FCU Craiova în actualul sezon

Cele două echipe s-au întâlnit de cinci ori în SuperLigă, iar victoriile au fost împărțite, fiecare câte două, plus un rezultat de egalitate.

Un element importat este însă că victoriile obținute de ardeleni s-au petrecut în acest sezon regulat. Primul joc a fost câștigat pe 28 iulie, 4-3, într-un meci în care Craiova conducea cu 3-2 în minutul 80, dar a pierdut până la urmă pentru că Alex Chipciu a înscris de două ori.

Iar la retur, în etapa a 18-a, clujenii au câștigat cu 2-1 în Ardeal.