fcu craiova
Patronul din SuperLiga care vrea 7 fotbaliști de la FCU Craiova: ”Vai, vai, vai!”
ZWOLLE, 26-01-2024, MAC3PARK stadion, football, Dutch Eredivisie, season 2023 / 2024, Match between PEC Zwolle - Vitesse
Adrian Mazilu, la un pas de revenirea în SuperLiga! Au început negocierile cu Brighton
Ce au scris francezii, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur de la Trophee Clarins
LIVE Stirile Digi Sport
Rapid Rapid
1 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Lu 29.04.2024 20:30

Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au dat lovitura în prelungiri! Giuleștenii, fără victorie în play-off

29.04.2024, 22:28

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Rapid a fost învinsă de Universitatea Craiova, scor 1-2, în cadrul etapei a șaptea a play-off-ului SuperLigii României

Rapid - Universitatea Craiova 1-2

Universitatea Craiova a deschis scorul prin Andrei Ivan, în minutul 30 al partidei, dar oltenii nu au reușit să mențină avantajul decât până în minutul 77 al partidei, când Burmaz a egalat.

În cele din urmă, scorul final a fost stabilit de Alexandru Crețu, în al șaselea minut de prelungire.

În urma acestui rezultat, formația lui Costel Gâlcă a urcat pe locul doi în clasament, cu 37 de puncte, la egalitate cu CFR Cluj. De cealaltă parte, giuleștenii au rămas pe poziția a cincea, cu 29 de puncte.

VIDEO Rezumatul meciului Rapid - Universitatea Craiova 1-2

Clasament Play-Off

clasament-1
Clasament Play-Off / Foto: captură digisport.ro

După 6 etape jucate, ”Leii din Bănie” se află pe locul al patrulea, la doar trei lungimi de CFR Cluj, locul secund care are un meci în plus și 37 de puncte acumulate.

De cealaltă parte, bucureștenii ocupă poziția a cincea, cu 29 de puncte acumulate. În cele șase jocuri din play-off, Rapid a înregistrat nu mai puțin de 5 înfrângeri și un egal.

În turul de pe ”Ion Oblemenco”, Universitatea Craiova s-a impus la limită, scor 2-1. Funsho a deschis scorul pentru giuleșteni, în timp ce oltenii au întors și au câștigat datorită golurilor marcate de Baiaram și Mitriță.

VIDEO cu rezumatul partidei retur:

Rapid - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, de la 20:30 pe Digi Sport 1. Echipele probabile

Rapid (4-3-3): Draghia; Braun, Sapunaru, Iacob, Borza; R. Oaidă, Emmers, Hasani; Krasniqi Rrahmani, Petrila

Universitatea Craiova (4-2-3-1): Popescu Vladoiu, Silva, Zajkov, N. Bancu; A. Cretu, Mekvabishvili; A. Ivan, Houri, Baiaram; Markovic.

Rapid Rapid
  • 90+7 final
  • 90+6 cg
    Cartonaş galben

Crețu a primit cartonașul galben pentru că și-a dat tricoul jos.

• 90+6 g
    Gol Universitatea Craiova

Alexandru Crețu a trimis mingea cu capul în colțul lung și le aduce cele trei puncte oltenilor.

• 88 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Danciu a primit mingea în careu, dar șutul său s-a dus mult peste poartă.

• 87 cg
    Cartonaş galben Rapid

Săpunaru a primit cartonașul galben.

• 77 g
    Gol Rapid

Burmaz a egalat cu un șut la colțul lung din marginea careului.

Ocazie Rapid

Ce ocazie pentru Rapid! Crețu a scos mingea de pe linia porții.

• 71 s
    Schimbare Rapid

Hasani a intrat în locul lui Kait.

• 65 s

Emmers a intrat în locul lui Papeau.

• 62 oc

Krasniqi a primit mingea de la Rrahmani, dar atacantul Rapidului a trimsi doar pe lângă poartă.

• 58 s

Burmaz a intrat în locul lui Oaidă.

• 56 s

Danciu a intrat în locul lui Baiaram.

• 49 oc

Mekvabishvili a primit mingea în marginea careului, dar a trimis balonul în plasa laterală.

Borza l-a înlocuit pe Braun.

A început a doua repriză.

Final de primă repriză!

• 43 oc

Rrahmani a trimis mingea cu capul, dar balonul s-a dus pe lângă poartă.

• 30 g

Andrei Ivan a trimis mingea cu capul în poartă din centrarea lui Alexandru Crețu.

• 26 oc

Onea a șutat puternic din afara careului, dar mingea s-a dus în afara terenului.

• 25 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Zajkov a primit cartonașuș galben pentru un fault asupra lui Rrahmani.

• 20 fm
    Fază meci Rapid

Giuleștenii au cerut o lovitură de la 11 metri pentru un henț la Zajkov, dar mingea l-a lovit în abdomen.

• 19 cg

Rrahmani a primit un cartonaș galben pentru faultul asupra lui Raul Silva.

• 12 oc

Krasniqi a șutat puternic din marginea careului, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.

• 6 oc

Căpățînă a centrat în careu, dar Markovic a centrat cu capul pe lângă poartă.

• 1 oc

Mekvabishvili a avut prima mare ocazie a meciului. Georgianul a șutat puternic din afara careului pe centrul porții, dar Ungureanu a intervenit la timp.