FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Dinamo e amenințată cu retrogradarea, iar Zeljko Kopic e resemnat: ”Ar fi un miracol să ne salvăm!”
Ionel Dănciulescu
Exclusiv Ionel Dănciulescu nu a iertat pe nimeni după Dinamo - FC Voluntari 1-1
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.05.2023)
FCSB poate câștiga titlul de campioană, după 9 ani! Câți spectatori sunt așteptați pe Arena Națională

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Sepsi Sf. Gheorghe și CFR Cluj au remizat, scor 1-1, în cadrul etapei a doua din SuperLiga României.

Partida din Covasna a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format Live Video pe digisport.ro, dar și din Aplicația Digi Sport.

Sepsi - CFR Cluj 1-1, în play-off-ul din SuperLiga

A fost o primă repriză ”de foc” la Sfântu Gheorghe. Ardelenii au cerut penalty încă din primele minute, în urma unul duel dintre Birligea și Niczuly. Faza a fost analizată la VAR și nu s-a acordat nimic.

La scurt timp, în minutul 9, Marius Ștefănescu a deschis scorul cu o execuție la care Sava nu a avut replică. Kallaku i-a oferit o pasă decisivă excelentă.

Avantajul covăsnenilor nu a durat mult. Ardelenii au egalat prin Boben Matija, care a marcat cu o lovitură de cap. Este al 17-lea marcator pentru gruparea din Gruia în acest sezon.

În repriza secundă, ambele echipe au avut mari probleme pe plan ofensiv. Până în minutul 75, nicio echipă nu a tras vreun șut pe spațiul porții!

• În urma acestui rezultat, CFR Cluj a făcut un pas greșit în lupta la titlu și rămâne cu 28 de puncte, pe locul 3. De partea cealaltă, Sepsi este pe locul 6, cu 23 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului:

După prima etapă din play-off-ul SuperLigii, CFR Cluj a pierdut cu Universitatea Craiova, scor 1-2, și a ajuns pe locul al patrulea, la opt puncte de liderul FCSB.

Totuși, cu o victorie în această seară, ardelenii ar acumula 30 de puncte și ar urca pe poziția a doua, la două puncte în fața celor de la Universitatea Craiova, care au un meci în minus.

De cealaltă parte, Sepsi este pe ultimul loc în play-off, cu 22 de puncte.

În cele două partide directe din campionatul regulat, CFR Cluj a reușit să câștige duelul din Ardeal, scor 3-0, în timp ce Sepsi s-a impus tot la ea acasă, scor 2-1.

Echipele probabile

Sepsi (4-1-4-1): Niczuly - Oroian, Ninaj, Kecskes, D. Ciobotariu - N. Păun - M. Ștefănescu, Kallaku, K. Varga, A. Dumitrescu - Debeljuh
Rezerve: Gedo, Dinu Moldovan, Popșa, Safranko, Rența, Alimi, Aganovic, Kocsis, R. Varga, Rondon
Antrenor: Bernd Storck
Absent: Cosmin Matei (accidentat + depistat pozitiv)

CFR Cluj (4-3-3): Răzvan Sava - Cr. Manea, Boben, Ajeti, Camora - Muhar, Keita, Tachtsidis - Ciprian Deac, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Kresic, R. Filip, Mamic, Serebe, Avounou Fofana, Fica, Michael, Condiu
Antrenor: Adrian Mutu
Absenți: M. Ilie (suspendat), El Kaddouri (accidentat). Abeid, Mogoș (incerți)

Arbitru: George Găman (Craiova) / A1: Ferencz Tunyogi (Zalău) / A2: Ciprian Danșa (Satu Mare) / Arbitru VAR: Claudiu Marcu (Constanța) / Arbitru AVAR: Andrei Constantinescu (București) / R1: Marius Omuț (Satu Mare) / Observatori arbitri: Irina Mirt (București)

Sepsi Sepsi
  • 90+4 final

Final de meci la Sfântu Gheorghe, scor 1-1.

• 90+3 oc
    Ocazie CFR Cluj

CFR Cluj are o ocazie uriașă, prin ”torpila” lui Avounou, dar Niczuly intervine excelent!

• 90 oc
    Ocazie

Otele intră în careul lui Sepsi și îi pasează lui Peter, însă mingea nu ajunge la atacant.

Ocazie Sepsi

Prima mare ocazie a reprizei aparține celor de la Sepsi. Debeljuh deviază, iar mingea trece pe lângă Ninaj.

• 33 oc

Ocazie CFR Cluj! Keita a încercat o execuție ”a la Roberto Carlos”.

• 32 oc

Sepsi a avut o ocazie mare, în urma unei lovituri libere. Nervii au cedat în tabăra ardelenilor, iar Tachtsidis l-a certat pe Sava.

• 21 g
    Gol CFR Cluj

GOOOL CFR Cluj! Ardelenii au egalat prin Boben Matija, care a marcat cu o lovitură de cap. Este al 17-lea marcator pentru gruparea din Gruia în acest sezon.

• 9 g
    Gol Sepsi

GOOOL! Marius Ștefănescu a deschis scorul cu o execuție la care Sava nu a avut replică.

• 3
    Info

Prima fază ”fierbinte” a meciului a venit în chiar primele minute. Bîrligea a cerut penalty, în urma unul duel cu Niczuly. Faza a fost analizată la VAR.

• 1
    Info

Cu puțin timp înainte de startul partidei, Vasile Mogoș, rezervă inițial, a fost titularizat în defensivă de Adrian Mutu, după ce Anton Kresic s-a accidentat.