• Fotbal, Liga 1, etapa a 18-a: Dinamo - CFR Cluj (azi, 21:45, Digi Sport 1)
  • Handbal, Liga Campionilor: CSM Bucureşti - Vistal Gdynia (azi, 16:00, Digi Sport 1)

Partidă spectaculoasă și echilibrată în debutul ligii feminine de handbal, între Corona Brașov și HCM Râmnicu Vâlcea, câștigată la limită de ardelence, scor 23-22.

Handbalistele din Brașov s-au distanțat la două goluri în prima repriză, 7-5, numai că până la pauză vâlcencele au egalat, scor 11-11. În repriza a doua, fetele de la HCM au dat senzația că se pot impune, au condus cu 14-13, dar Brașovul a revenit și s-a distanțat din nou la două goluri, 17-15.

Finalul partidei a fost unul palpitant. Sportivele din Vâlcea au ratat un 7 metri, astfel că handbalistele de la Corona s-au impus cu 23-22.

”A fost foarte greu cu această echipă a HCM-ului, mult schimbată în bine. Ne dorim ca și noi să creștem în valoare de la joc la joc”, a spus Costică Buceschi, antrenorul Coronei.

Și Bianca Tiron a recunoscut că startul de sezon nu prinde Corona în cea mai bună formă.

”Este un început foarte greu, am avut mari emoții, dar am reușit să ne mobilizăm și a ieșit totul bine”, a spus Tiron, pentru Digi Sport.