• Liga 1: FCSB - Dinamo (duminică, 20:30, Digi Sport 1)
  • La Liga, Etapa a 6-a: Alaves - Real Madrid (sâmbătă, 17:15, Digi Sport 1) şi Girona - Barcelona (sâmbătă, 21:45, Digi Sport 2)

Dinamo este prima finalistă a Ligii Naţionale! Alb-roşiii au început perfect meciul decisiv cu Dobrogea Sud Constanţa, din Ştefan cel Mare.

Cu Ciprian Şandru în mare formă în prima repriză, echipa pregătită de Eliodor Voica s-a distanţat la cinci goluri după primele 15 minute, însă oaspeţii au revenit puternic.

Constănţenii au avut chiar şansa de a egala înainte de pauză, dar scorul după primele 30 de minute a fost 15-13 pentru dinamovişti. La reluare, Şandru, cel mai bun marcator al partidei, cu nouă reuşite, şi francezul Ragot au continuat să înscrie spectaculos.

Pe final, emoţiile s-au risipit total, iar Dinamo s-a impus cu 30-25.

În finală, Dinamo va întâlni învingătoarea duelului dintre Potaissa Turda şi CSM Bucureşti, aflate la egalitate după primele două jocuri. Partida decisivă va avea loc la Turda, pe 24 mai.