Cristina Neagu la un meci CSM Rapid
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița
Jude Bellingham and Harry Kane file photo
Harry Kane ”îl amenință” pe Jude Bellingham, chiar înainte de Bayern - Real Madrid
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

Video Rostov Don - CSM Bucuresti 28-29. Calificare spectaculoasă în Final Four-ul Ligii Campionilor

09.04.2016, 13:28

CSM Bucureşti a reuşit o performanţă de răsunet pentru handbalul românesc. Campioana României s-a calificat în Final Four-ul Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Rostov Don şi în returul din Rusia, scor 29-28.

csm bucurie
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Aflată la debutul în Liga Campionilor, CSM Bucureşti face istorie. Campioana României s-a calificat în Final Four-ul competiţiei, după a învins-o de două ori pe Rostov Don.

În tur, elevele lui Kim Rasmussen au învins cu 26-25, rezultat care le oferea rusoaicelor prima şansă la calificare.

Cu toate acestea, CSM a dat recital în Rusia, unde a condus pe toată durata partidei. Startul a fost de vis, iar bucureştencele s-au desprins rapid la 5 goluri, scor 8-3.

Managarova le-a apropiat pe gazde la 10-12, dar repriza s-a terminat cu un forcing al echipei din capitala României, care a marcat de trei ori consecutiv, prin Fisker, Martin şi Torstennson, şi a intrat la cabine cu 16-11.

În partea a doua, CSM a început la fel de tare, iar Manea a dus scorul la 19-12 în minutul 35. Rostov a jucat şi fără portar pe atacuri şi a forţat cu o jucătoare suplimentară, dar nu a putut reveni în faţa unei echipe care a avut doi portari în zi excelentă - Pessoa, cu 10 parade, şi Grubisic, cu 6.

Rostov s-a apropiat pe final, dar CSM s-a impus cu 29-28, iar bucureştencele merg în premieră în Final Four-ul Ligii Campionilor, care se va disputa la Budapesta, pe 7 şi 8 mai.

LIVE TEXT&VIDEO

FINAL, 28-29! - CSM Bucureşti câştigă şi returul cu Rostov şi obţine o calificare spectaculoasă în Final Four-ul Ligii Campionilor. În ciuda unor mici emoţii pe final, victoria campioanei României nu a fost în pericol în niciun moment. Ana Rodrigues, cu 7 goluri, a fost cea mai bună jucătoare a echipei lui Kim Rasmussen. De cealaltă parte, Ekaterina Ilina a înscris de opt ori.

Min. 57, 27-29 - Lucrurile se complică pe final. Rostov s-a apropiat la doar două goluri. Time-out cerut de Rasmussen.

Min. 55, 25-29 - Cu cinci minute înainte de final, avansul lui CSM continuă să fie de 4 goluri.

Min. 50, 22-26 - Rusoaicele nu renunţă şi au redus din diferenţă, însă campioana României continuă să aibă meciul sub control.

Min. 45, 19-25 - Elevele lui Kim Rasmussen nu le-au permis adversarelor să reintre în meci şi păstrează un avantaj important la jumătatea primei reprize.

Min. 40, 16-21 - Câteva decizii discutabile ale arbitrilor şi o uşoare relaxare în tabăra campioanei României au permis gazdelor să reducă din diferenţă.

Min. 34, 12-19 - Început perfect de repriză pentru CSM, care conduce deja la 7 goluri, ceea ce l-a determinat pe antrenorul lui Rostov să solicite un nou time-out.

Min. 31 - A început repriza a doua.

PAUZĂ, 11-16 - Final de repriză foarte bun pentru CSM, care s-a desprins la cinci goluri şi se află într-o poziţie foarte bună pentru calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor.  Cu patru goluri înscrise, Isabelle Gullden este cea mai bună marcatoare a bucureştencelor şi a meciului.

Min. 25, 9-12 - Campioana României continuă să aibă meciul sub control şi conduce la trei goluri cu puţin timp înainte de pauză.

Min. 20, 7-9 - Gazdele au reuşit să echilibreze meciul în ultimele cinci minute şi s-au apropiat la doar două lungimi.

Min.15, 4-8 - Fetele lui Kim Rasmussen continuă să facă legea şi, la jumătatea primei reprize, conduc la o diferenţă de patru goluri.

#Time-out solicitat de antrenorul rusoaicelor

Min. 10, 3-6 - perioadă excelentă pentru CSM Bucureşti, care a reuşit să se desprindă la trei goluri.

Min. 5, 2-2 - Început bun al fetelor noastre, care au deschis scorul şi au reuşit să revină după ce Rostov a preluat conducerea cu 2-1.

UPDATE 17:04 - A început meciul.

Etichete: liga campionilor , liga campionilor handbal , csm bucuresti , liga campionilor digi sport , liga campionilor handbal digi sport , csm - rostov , liga campionilor handbal feminin digi sport , video rostov don - csm bucuresti , video rostov don - csm bucuresti digi sport , video rostov don - csm bucuresti liga campionilor , video rostov don - csm bucuresti handbal , video rostov don - csm bucuresti handbal feminin , video rostov don - csm bucuresti handbal feminin digi sport , video rostov don - csm bucuresti handbal feminin liga campionilor

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
adrian mutu

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Foto Olimpiu Moruțan a rupt tăcerea chiar de ziua lui, după accidentarea horror care îl lasă acasă la EURO
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
”17.000.000€”. Marius Șumudică a vorbit despre lovitura reușită într-un an și jumătate
marius
Gigi Becali și-a făcut calculele pentru sezonul următor: ”Iau 20-30 de milioane!”
gigi becali
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Un fotbalist de la Barcelona a fost amenințat cu moartea, după eliminarea din UCL: ”Lumea e crudă”
Paris: UEFA Champions League Football Match PSG-FC Barcelona, 2-3.

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”