Steaua a pierdut, la limită, derby-ul cu HC Odorhei din etapa a 12-a a Ligii Naţionale.

În prima repriză, oaspeții au controlat jocul și conduceau cu 13-7 după primele 20 de minute.

Formația bucureșteană a reușit să revină însă în meci. Conduşi cu 16-15 la pauză, roş-albaştrii au egalat la 29 în ultimele momente ale întâlnirii de la Chiajna, prin Grasu. Oaspeţii s-au impus însă în ultimele secunde, după reuşita de la 7 metri a lui Mitar Markez (foto).

A fost al 11-lea gol al sârbului, care a fost şi cel mai bun marcator al întâlnirii câștigate de HC Odorhei cu 30-29. Ardelenii au rămas astfel neînvinși de cinci ani în meciurile cu Steaua și au urcat pe locul al treilea în clasament.

Ionuț Georgescu și Gabriel Florea au fost cei mai buni marcatori ai Stelei, cu câte 8 goluri fiecare, în timp ce portarul Florin Dragomir a adunat 12 parade.