BASCHET: BC CSU SIBIU - U-BT CLUJ-NAPOCA, LIGA NAȚIONALĂ DE BASCHET MASCULIN GETICA 95 (20.04.2024)
CSO Voluntari - FC Argeș 96-62. A doua victorie în lupta pentru ”bronzul” Ligii Naționale de Baschet
baschet
U-BT Cluj-Napoca - CSM CSU Oradea 95-64, în primul meci al finalei Ligii Naționale de baschet masculin
FOTBAL:OTELUL GALATI-UNIVERSITATEA CLUJ, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (21.04.2024)
Live Video&Text Oțelul - U Cluj 0-0, Digi Sport 1. Atmosferă superbă. Cine câștigă joacă ”baraj” pentru Europa
LIVE Baraj Superliga
Baraj Pentru Conference League

S-au stabilit sferturile în Euroliga masculină! Meciul-vedetă: Olympiacos - Anadolu

04.04.2013, 13:57

Spectacolul din Euroliga masculină de baschet a revenit pe digisport.ro. Site-ul nostru a transmis în joi seară patru meciuri în exclusivitate din TOP 16. Acestea au fost decisive pentru aflarea sfert-finalistelor din actuala ediție a competiției.

real madrid panathinaikos euroliga
  • Premier League: Man. City - West Ham, duminică, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

Zalgiris Kaunas - Brose Baskets 90-81

Calculele hârtiei n-au fost infirmate de întâlnirea care a avut loc la Kaunas, unde lituanienii s-au impus destul de lejer contra celor de la Brose Baskets, scor final 90-81.

În timp ce gazdele au terminat actuala ediție a Euroligii cu șase victorii și opt înfrângeri, ceea ce a reprezentat locul 6 în grupa E, oaspeții au o linie negativă totală, cu nicio victorie și 14 înfrângeri, ocupând, evident, ultimul loc în clasamentul final.

Cel mai bun marcator al gazdelor a fost Ksistof Lavrinovic, care a reușit 20 de puncte, urmat de Mindaugas Kuzminskas (13 puncte), în timp ce nemții s-au bazat cu precădere pe Anton Gavel (20 de puncte), Casey Jacobsen și Bostjan Nachbar, ambii cu câte 14 puncte.

Panathinaikos Atena - ȚSKA Moscova 63-69

ȚSKA Moscova a învins pe terenul lui Panathinaikos, după un meci decis abia în sfertul patru.

Rușii s-au impus în primul sfert cu 14-11, dar l-au cedat pe al doilea cu 19-23. Partea a treia a fost la fel de echilibrată: 16-14 pentru greci. În cele din urmă, rușii au scos la înaintare armele cele mai de preț și au câștigat cu 22-13 sfertul decisiv.

Panathinaikos a punctat masiv prin Michael Bramos (18), foarte bun de la linia de trei puncte, dar în afară de acesta, doar Stephane Lasme (11) și Sofoklis Schortsanitis (8) au mai avut prestații apreciate pentru gazde.

Moscoviții s-au bazat foarte mult pe jocul colectiv prestat de grupul de cinci jucători de bază, iar cele mai multe puncte le-a înregistrat Viktor Khryapa - 13. Doar Sasha Kaun a mai trecut borna de 10 puncte, restul jucătorilor lui ȚSKA oprindu-se la cifre modeste.

Olympiacos Pireu - BC Khimki 79-70

La Atena, Olympiacos a avut o misiune mai grea în fața lui Khimky. După un prim sfert echilibrat, grecii aveau doar două puncte avantaj, 22-20.

Diferența s-a mărit până la jumătatea meciului, când gazdele conduceau cu 43-38. Sfertul trei a fost singurul în care rușii au marcat mai multe puncte decât Olympiacos, 19, față de cele 15 ale grecilor.

Înaintea ultimei părți, scorul era 60-57 în favoarea echipei elene, care a fost de neoprit pe finalul partidei și s-a impus cu 79-70. Olympiacos merge în play-off-ul Euroligii, în timp ce Khimky părăsește competiția.

Cel mai bun marcator al lui Olympiacos a fost Papanikolaou, cu 21 de puncte, în vreme ce Spanoulis a avut 15 puncte și Acie Law a terminat seara cu 10. De la Khimky s-a remarcat James Augustine, cu 19 puncte și 8 recuperări.

Real Madrid - Anadolu Efes 86-66

În ultimul meci din Top 16, Real Madrid a câștigat fără emoții în fața lui Anadolu Efes. După primul sfert, madrilenii aveau un avantaj liniștitor, 25 la 14.

Până la jumătatea partidei, Real s-a distanțat la 17 puncte, iar sfertul trei a fost cel mai echilibrat - ambele echipe ș-au trecut în cont câte 18 puncte. Învinși în ultimele două partide disputate pe teren propriu, ibericii nu au redus ritmul în cea de-a patra parte și s-au impus în final cu 86 la 66.

Cel mai bun marcator al lui Real Madrid a fost Sergio Llull, cu 16 puncte, dar acesta a fost secondat excelent de Rudy Fernandez (15), Jaycee Carroll (14) și Nikola Mirotic (11). Atât Real, cât și Anadolu s-au calificat în playoff-ul Euroligii de baschet.

Ultimele opt echipe rămase în cursa pentru trofeu sunt ȚSKA Moscova, Caja Laboral, Olympiakos Pireu, Anadolu Efes, Barcelona, Panathinaikos, Real Madrid și Maccabi Tel Aviv. Sferturile vor avea loc în perioada 9 - 25 aprilie, ÎN DIRECT pe Digi Sport și www.digisport.ro.

PROGRAMUL SFERTURILOR

ȚSKA Moscova - Caja Laboral
Olympiacos - Anadolu Efes
Barcelona Regal - Panathinaikos
Real Madrid - Maccabi Tel Aviv

CLASAMENTELE DUPĂ 14 ETAPE

Etichete: euroliga digi sport , real madrid anadolu efes , zalgiris brose baskets , panathinaikos tska moscova , olympiacos bc khimki

Și-a cumpărat o dubă și a transformat-o într-o locuință de lux cu 140.000 $. Cum arată în interior și cu cât vinde acum casa pe roți

După ani de zile în care a trăit și a amenajat rulote, o tânără a făcut o pasiune pentru...

amp8
Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia
profimedia-0361486840
"A fost frânt!" Le-a cerut coechipierilor să nu-i paseze în meciul cu Manchester City și englezii au aflat totul
Manchester United v Tottenham Hotspur - Premier League - Old Trafford
Dennis Man, gata să semneze "contractul carierei"! Fotbalistul a sosit în România
Screenshot 2023-12-25 at 20.26.52
S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular
Real Madrid celebration of 36th Title of LaLiga in Cibeles, Nadrid, Spain - 12 May 2024

Scandal în La Liga: suspiciune de blat la un meci decis în minutul 90+6! Ancheta e în plină desfășurare
Real Valladolid CF v Getafe CF - La Liga
Cum a ratat Ovidiu Popescu transferul la Sepsi: Laszlo Dioszegi a spus totul
FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (3.04.2023)
Presa din Italia a făcut anunțul: 3 oferte pe masa lui Cristi Chivu!
Inter Milan U19 v Real Sociedad U19 - UEFA Youth League - Group D - Youth Development Centre
Ce poreclă a primit Meghan Markle după vizita în Nigeria: „A fost greu să nu faci această comparație”
Ovidiu Popescu a refuzat-o pe FCSB și a semnat cu U Cluj. Ce salariu va încasa la noua echipă
Rapid, oferte pentru Juan Bauza şi Karlo Muhar! Dan Şucu e all-in cu transferurile de la Mititelu şi Varga
Tom Cruise a primit cea mai mare lovitură de la fiica sa, Suri. Ce decizie a luat tânăra în vârstă de 18 ani
Inna, în cel mai mic top din garderobă. Artista știe cum să-și pună în evidență silueta
Arbitru suspendat pe viață după ce a ajutat cu nesimțire o echipă să promoveze și a sărbătorit alături de jucători
Amendă de 700 lei dacă nu respecți acest indicator. A fost recent introdus pe drumurile din Europa
Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani
Emma Răducanu, mișcare îndrăzneață. S-a retras de la Roland-Garros și așteaptă o minune
Video U-BT Cluj, pas important către câștigarea Ligii Naționale de baschet! O conduce cu 2-0 în finală pe Oradea