27.11.2022 BELGIA - MAROKO FIFA WORLD CUP QATAR 2022
Veste bună pentru tricolori! România a scăpat de unul dintre cei mai puternici adversari la EURO 2024
iftime 1
Valeriu Iftime îl ”trage de urechi” pe Ovidiu Sabău după FCU Craiova - ”U” Cluj 3-2: ”Îl știam om serios pe Neluțu!”
CFR Cluj V FCU 1948 Craiova - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 01 Oct 2023
Tachtsidis, ironizat după scandalul provocat la CFR Cluj. ”L-am ofertat! Bea bine, cântă grecește perfect”
Sferturi Handbal: Metz-CSM Bucuresti
EHF Feminin Champions League

Video Club Brugge - Anderlecht 1-1. Rotariu și Chipciu au fost titulari, Stanciu, rezervă neutilizată

14.05.2017, 17:21

Dorin Rotariu și Alexandru Chipciu au fost titulari, iar Nicușor Stanciu doar rezerva în derby-ul dintre Club Brugge și Anderlecht, încheiat 1-1.

brugge anderlecht chipciu
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Echipa din Bruxelles a deschis scorul prin Hanni, în minutul 9. Gazdele au egalat in minutul 36, prin Vormer. Rotariu își putea aduce echipa în avantaj în debutul reprizei secunde, dar șutul său a fost departe de poarta oaspeților.

La un sfert de oră după pauză, Rotariu a fost schimbat, iar cu 25 de minute înainte de final, Anderlecht a beneficiat de un penalty. Horvath a parat însă execuția lui Tielemans.

Imediat după, meciul a fost întrerupt circa trei minute după ce fanii lui Brugge au aruncat obiecte și fumigene în teren.

Chipciu a fost înlocuit în prelungiri, iar partida s-a încheiat 1-1. Cu două etape înainte de final, liderul Anderlecht mai are nevoie de un singur punct pentru a câștiga titlul.

Echipele:

Club Brugge: Horvath - Palacios, Engels, Denswil, Touba (Immers, 88) - Vormer, Claudemir, Vanaken - Rotariu (Limbombe, 60), Vossen (Wesley, 75), Izquierdo.
Antrenor: Michel Preud'homme.

Anderlecht: Boeckx - D. Appiah, Spajic, Kara, Obardovic - Dendoncker, Tielemans, Hanni - Chipciu (Bruno, 90+4), Kiese Thelin (Teodorczyk, 54), Acheampong (Nuytinck, 90+1).
Antrenor: Rene Weiler.

UPDATE - min 90+7: Final de meci la Brugge. 1-1, iar Anderlecht păstrează un avans de patru puncte cu două etape înainte de final.

UPDATE - min 90+4: Alexandru Chipciu a fost înlocuit cu Bruno, în prelungirile partidei. A fost ultima schimbare făcută de Rene Weiler.

UPDATE - min 74: Continuă momentele tensionate. Chipciu și Limbombe au ceva de împărțit, iar belgianul de origine congoleză i-a pus mâna în gât românului.

UPDATE - min 69: Partida s-a reluat.

UPDATE - min 67: Meciul este înrerupt după ce suporterii lui Brugge au aruncat din tribune cu fumigenie și alte obiecte, iar arbitrul adițional de lângă poarta lui Boecks a fost lovit.

UPDATE - min 65: Penalty ratat de Anderlecht! Horvath a respins cu picioarele șutul lui Youri Tielemans de pe punctul cu var. Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un fault al lui Engels asupra lui Acheampong.

UPDATE - min 60: Dorin Rotariu a fost înlocuit cu Limbombe.

UPDATE - min 47: Dorin Rotariu ratează o ocazie uriașă. Fostul dinamovist a trimis cu stângul, din interiorul careului, peste poartă.

UPDATE - min 46: A început repriza secundă.

UPDATE - min 45+2: Pauză pe Jan Breydelstadion. 1-1.

UPDATE - min 36: Brugge egalează prin Vormer, care a punctat tot după o lovitură liberă.

UPDATE - min 9: Sofiane Hanni deschide scorul din lovitură liberă! Algerianul l-a învins pe americanul Horvath cu un șut pe jos, la colțul lung.

UPDATE - min 1: A început meciul!

UPDATE - Echipele de start:

Club Brugge: Horvath - Palacios, Engels, Denswil, Touba - Vormer, Claudemir, Vanaken - Rotariu, Vossen, Izquierdo.
Rezerve: Butelle, Van Rhijn, Cools, Simons, Immers, Limbombe, Wesley.
Antrenor: Michel Preud'homme.

Anderlecht: Boeckx - D. Appiah, Spajic, Kara, Obardovic - Dendoncker, Tielemans, Hanni - Chipciu, Kiese Thelin, Acheampong.
Rezerve: Ruben, Deschacht, Bruno, Nuytinck, Capel, Stanciu, Teodorczyk.

Un nou duel al românilor din Belgia va avea loc duminică, de la ora 19:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 2. În urma acestui meci, Anderlecht ar putea deveni campioană. Pentru asta, echipa lui Chipciu și Stanciu trebuie să se impună pe terenul lui Club Brugge.

De la venirea lui Dorin Rotariu la clubul flamand, cele două rivale s-au întâlnit o singură dată, în prima parte a play-off-ului, pe 23 aprilie. Atunci, Anderlecht s-a impus cu 2-0 pe Constant Vanden Stock, datorită golurilor lui Dendoncker și Mbodji.

În sezonul regulat, Brugge a reușit însă să obțină patru puncte din meciurile directe, după 2-1 pe Jan Breydelstadion și 0-0 la Bruxelles.

În acest moment, cu trei etape rămase până la final, Anderlecht are un avans de patru puncte în fața lui Club Brugge.

PROGRAMUL TRANSMISIUNILOR DIGI SPORT

Etichete: alexandru chipciu , anderlecht , belgia , club brugge , nicolae stanciu , dorin rotariu

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită...

wanda nara
După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

Femeia care l-a refuzat pe ”Dumnezeu” e cu 11 ani mai în vârstă decât iubitul ei: ”A renunțat la tot pentru mine”
*EXCLUSIVE* Former Swedish footballing Maverick Zlatan Ibrahimovic wearing a Ferrari cap spotted with his wife Helena Seger as they enjoyed a spot of lunch at Palazzo Parigi Hotel in Milan.
”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină
8
”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte
sucu 4
După ce Drăgușin a fost ”uitat” pe bancă 5 meciuri la rând, englezii au răbufnit
dragusin

Live Video&Score Metz - CSM București, ACUM, DGS 1. Meci dificil pentru ”Tigroaice” în Franța
Laszlo Dioszegi a reacționat! Ce a spus despre trecerea lui Pavol Safranko de la Sepsi la CFR Cluj
”Penibil”. Eduard Florescu a rupt tăcerea, după acuzațiile de blat din Petrolul - FC Botoșani: ”Oameni de nimic!”
hanca
(SP)CHINA HANGZHOU FOOTBALL CFA SUPER CUP WUHAN VS SHANDONG (CN)
Aston Villa - Olympiakos 2-4. Grecii, aproape de finală. Fiorentina - Club Brugge 3-2. Avantaj pentru italieni la retur
profimedia-0857099144
Cum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat
Motivul pentru care nu s-a întors Ianis Hagi la Farul ca să joace înainte de Euro 2024!
Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane”
Mike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul
Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”
Radu Drăgușin s-a săturat să fie rezervă. Își pregătește plecarea de la Tottenham, după doar 6 luni
3.300 lei amendă pentru foliile de pe geamurile mașinii. RAR explică ce tipuri își pot pune șoferii
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța
Echipa lui Nicolae Stanciu și Cosmin Contra, umilită în Arabia Saudită: în minutul 25 era 4-0 pentru Al-Ahli
profimedia-0025520559

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”