Brazil v Belgium: Quarter Final - 2018 FIFA World Cup Russia
Eden Hazard, despre meciul carierei: "Am arătat că poţi juca extraordinar fără a marca sau a pasa decisiv"
kolinda deschidere
Gafa anului! Ce a putut să îi spună un fotbalist francez preşedintei Croaţiei
profimedia-0828210622
Video Alex Mățan s-a calificat în finala Ligii Campionilor! A reușit două pase de gol și a fost eroul echipei

Video Croația - Anglia 2-1. Croații, pentru prima dată în finala unui Mondial! Franța - Croația, meciul cel mare!

12.07.2018, 00:40

CM 2018 | Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în a doua semifinală a turneului final din Rusia.

England v Croatia: Semi Final - 2018 FIFA World Cup Russia
FOTO - Getty Images
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Croaţia şi-a depăşit astfel performanţa obţinută în 1998, când a câştigat medaliile de bronz. În finala de duminică, ''Vatreni'' vor înfrunta echipa Franţei, cea care îi învingea în semifinale acum 20 de ani, iar apoi obţinea titlul după o finală cu Brazilia.

Anglia, campioană în 1966, a jucat a treia sa semifinală, dar nu a reuşit să joace cu trofeul pe masă, cum s-a întâmplat şi în 1990.

Croaţii, deşi au jucat al treilea meci consecutiv cu prelungiri, au reuşit să se impună meritat prin golurile înscrise de Ivan Perisic (68) şi Mario Mandzukic (109), după ce englezii marcaseră primii, prin Kieran Trippier (5).

Partida a început practic de la 1-0 pentru englezi, care au marcat prin Trippier, din lovitură liberă de la 22 de metru, după un fault inoportun comis de Modric la Alli.

Selecţionata Albionului a continuat să joace mai bine şi Maguire (14) a trimis periculos după un corner, dar balonul a trecut pe lângă ţintă.

Prima şansă a croaţilor a venit în min. 19, când un şut de la distanţă al lui Perisic s-a dus pe lângă poartă.

Kane a ratat incredibil în două rânduri (30), dar nu ar fi contat, pentru că s-a dat ofsaid.

Rebic a şutat din marginea careului (32), dar Pickford a reţinut. Ultima ocazie din prima repriză a fost un şut al lui Lingard (36), liber la 16 m, imprecis, însă.

Croaţii nu au părut capabili să revină în joc nici după pauză, deşi au avut în continuare o posesie mai bună. Un prim semn de revigorare a fost dat de Perisic (65), care a şutat din marginea careului, dar mingea a fost blocată de Lingard şi Walker.

Peste doar trei minute, acelaşi Perisic a reluat din 7 metri în plasă, la centrarea lui Vrsaljko. Omniprezentul Perisic a fost aproape să îşi aducă echipa în avantaj în min. 72, dar şutul său la colţul lung a izbit bara, după care Rebic a reluat în braţele lui Pickford.

Echipa ''Three Lions'' a avut o situaţie notabilă în min. 77, dar mingea trimisă de Lingard din unghi a trecut prin faţa porţii.

Tot croaţii au fost mai periculoşi, Pickford repingând şutul din unghi al lui Mandzukic (83), pentru ca apoi, la o ieşire hazardată a sa, Perisic să trimită peste poarta goală (84). Ultima ocazie a fost irosită de Kane în minutele adiţionale, golgheterul reluând pe lângă poartă.

Formaţia antrenată de Southgate a fost mai activă în prima repriză de prelungiri, când a fost aproape să ia din nou conducerea, dar Vrsaljko (99) a respins salvator de pe linia porţii mingea trimisă cu capul de Stones. Croaţia a ratat şi ea o mare ocazie de gol (105+2), prin Mandzukic, blocat incredibil de Pickford, la centrarea lui Perisic.

Cu patru schimbări efectuate în prelungiri de selecţionerul Dalic, croaţii au beneficiat în a doua repriză de prelungiri de un plus de viteză, pe lângă determinarea arătată pe tot parcursul meciului. Brozovic (108) a şutat periculos pe lângă poartă, iar un minut după aceea, Mandzukic s-a desprins de apărarea încremenită a englezilor şi a şutat în poartă pe lângă Pickford, la mingea trimisă cu capul de Perisic.

Anglia a căutat egalarea, însă nu a mai avut suflu, iar în ultimele minute a jucat şi fără Trippier, accidentat, astfel că tot croaţii au fost aproape să
înscrie, şutul lui Brozovic (116) fiind prins cu emoţii de Pickford, iar Kramaric (120) a şutat în plasa laterală.

Anglia va juca finala mică, sâmbătă, contra Belgiei şi se poate consola cu medaliile de bronz, având practic asigurat şi titlul de golgheter, prin Harry Kane, care are şase goluri.

Croaţia a ajuns la zece meciuri consecutive cu gol marcat la Cupa Mondială. Anglia a marcat 9 din cele 12 goluri ale sale la CM 2018 din faze fixe. Croaţia e neînvinsă de şase partide la Cupa Mondială (record)

Mijlocaşul Jordan Henderson avea o serie de 30 de meciuri consecutive fără înfrângere la echipa naţională, un record în fotbalul englez.

Croaţia - Anglia 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri
Au marcat: Ivan Perisic (68), Mario Mandzukic (109), respectiv Kieran Trippier (5).
Moscova, Stadion Lujniki: 78.011 spectatori
Cupa Mondial FIFA 2018, semifinală

Au evoluat echipele:

Croaţia: 23. Danijel Subasic - 2. Sime Vrsaljko, 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic (22. Josip Pivaric, 95) - 7. Ivan Rakitic, 11. Marcelo Brozovic - 18. Ante Rebic (9. Andrej Kramaric, 101), 10. Luka Modric (căpitan; 19. Milan Badelj, 119), 4. Ivan Perisic - 17. Mario Mandzukic (5. Vedran Corluka, 115). Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve neutilizate: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic - 13. Tin Jedvaj, 15. Duje Caleta-Car, 8. Mateo Kovacic, 14. Filip Bradaric, 20. Marko Pjaca.

Anglia: 1. Jordan Pickford - 2. Kyle Walker (11. Jamie Vardy, 112), 5. John Stones, 6. Harry Maguire - 12. Kieran Trippier, 20. Dele Alli, 8. Jordan Henderson (4. Eric Dier, 97), 7. Jesse Lingard, 18. Ashley Young (3. Danny Rose, 91) - 10. Raheem Sterling (19. Marcus Rashford, 74), 9. Harry Kane (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate.
Rezerve neutilizate: 13. Jack Butland, 23. Nick Pope - 16. Phil Jones, 15. Gary Cahill, 22. Trent Alexander-Arnold, 17. Fabian Delph, 14. Danny Welbeck, 21. Ruben Loftus-Cheek.

Arbitru: Cuneyt Cakir; arbitri asistenţi: Bahattin Duran, Tarik Ongun (toţi din Turcia); arbitru de rezervă: Bjorn Kuipers (Olanda); arbitru asistent de rezervă: Sander van Roekel (Olanda)
Arbitru video: Danny Makkelie (Olanda); arbitri asistenţi video: Carlos Astroza (Chile), Bastian Dankert (Germania), Felix Zwayer (Germania)
Cartonaşe galbene: Mandzukic (48), Walker (54), Rebic (96)

LIVE TEXT

Min 120+4. FINAL. Croația învinge Anglia, scor 2-1, și va juca în premieră în finala Campionatului Mondial! În ultimul act al turneului final din Rusia, naționala Croației va înfrunta Franța, într-o partidă programată duminică, de la ora 18:00 - ora României.

Min 120. S-a arătat de la margine 4 minute de prelungire.

Min 120. OCAZIE CROAȚIA! Kramaric scapă în dreapta și în loc să paseze la Perisic, care era singur la punctul cu var, trage pe lângă.

Min 118. Modric este înlocuit cu Badelj

Min 114. Perisic reia din interiorul careului, mingea este respinsă.

Min 112. Schimbare la Anglia: Jamie Vardy intră în locul lui Kyle Walker.

Min 109. GOOOL CROAȚIA! Perisic se înalță în careu, trimite în față către Mandzukic, care preia și trage pe lângă Pickford!

Min 108. OCAZIE CROAȚIA! Brozovic vine fără marcaj în careu și reia după un corner puțin pe lângă. Incredibil cu dormeau jucătorii englezi în propriul careu.

Min 106. Start în cea de-a doua repriză de prelungiri.

Min 105+3. Prima repriză suplimentară s-a încheiat.

Min 105+2 OCAZIE CROAȚIA! Mandzukic reia din 3-4 metri, Pickford scoate miraculos în corne!

Min 105. Kramaric apare la marginea careului și șutează în blocaj.

Min 101. Schimbare la Croația: Rebic iese, intră Kramaric.

Min 99. OCAZIE ANGLIA! Stones a reluat cu capul, iar Vrsaljko a scos de pe linia porții!

Min 97. O nouă schimbare în naționala Albionului: iese Henderson, întră Dier.

Min 95. Rebic il oprește pe Walker prin fault și Anglia primește lovitura liberă. Croatul vede galbenul.

Min 94. Schimbare la Croația: Strinic nu mai poate continua și îi lasă locul lui Pivaric.

Min 91. Începutul primei reprize de prelungiri.

INFO: Statistica celor 90 de minute.

Min 90+3. Finalul celor 90 de minute. Scorul este egal, 1-1. Urmeză două reprize de prelungiri a câte 15 minute fiecare.

Min 90+2. Kane reia cu capul, cu pământul, mult pe lângă. Execuția a fost complet ratată.

Min 90+2. Rashford obține o lovitură liberă în marginea careului croat. Suntem în cel de-al doilea minut de prelungire.

Min 84. OCAZIE CROAȚIA! Pickford iese greșit din poartă și Perisic ratează lobul care ar fi putut aduce Croația în avantaj.

Min 83. OCAZIE CROAȚIA! Mandzukic ajunge pentru prima dată cu fața la poartă iar șutul său din unghi este blocat de Pickford.

Min 80. O noua gafă în apărarea engleză și croații sunt aproape de un cadou nesperat. O minge înapoi pentru Pickford care respinge cu dificultate.

Min 77. Lingard încearcă un șut centrare, mingea nu este reluată de nimeni și iese în aut de poartă.

# Ivan Pericic are 4 goluri marcate la Mondiale (două la această ediție și două la ediția din 2014). Doar Davor Suker a marcat mai multe, 6.

Min 74. Schimbare la Anglia: iese Sterling, intră Rashford.

Min 73. Corner pentru croați, mingea e respinsă de englezi și Brozovic șutează peste poartă.

Min 72. BARĂ CROAȚIA! Același Perisic putea înscrie, dar șutul său a lovit bara! Este a doua bara a lui Perisic la acest Mondial, după cea din meciul cu Rusia.

Min 68. GOOOL CROAȚIA! Perisic pune piciorul în fața lui Walker și reia în plasă după o centrare a lui Vrsaljko!

Min 67. Kane preia în careu, intră mult în unghi și trage în plasa laterală.

Min 65. OCAZIE CROAȚIA! Perisic trage tare de pe linia careului de 16 metri, englezii resping eroic. Walker are nevoie de îngrijiri medicale după ce s-a opus la șutul croatului.

Min 61. Rakitic încearcă un șut din afara careului, pe lângă.

Min 59. Walker încearcă o degajare, dar lovește mingea cu tibia și acordă fără să vrea corner.

Min 57. Trippier centrează din prima, Kane se aruncă pentru a relua cu capul, dar mingea este respinsă excelent de Lovren.

Min 56. Lingard trage tare din afara careului, mingea este deviată în corner.

Min 55. Kyle Walker vede galbenul.

INFO: În cele din urmă, Mandzukic a fost cel avertizat de Cakir, nu Rebic.

# Doar una dintre cele 18 echipe care au condus la pauza semifinalelor din CM nu a reușit să câștige marele trofeu. Este vorba despre Argentina, în 1990, care a pierdut finala în fața Germaniei.

INFO: Meciul din această seară este urmărit de 78.011 de spectatori

Min 48. Rebic vede primul cartonaș galben al meciului.

Min 46. S-a reluat repriza secundă.

INFO: Statistica primei reprize

Min 45+1. PAUZĂ. Anglia conduce cu 1-0, gol marcat de Trippier în minutul 5

Min 45. Rakitic pătrunde în careu, dar așteaptă prea mult să fie faultat și pierde balonul în cele din urmă.

Min 36. OCAZIE ANGLIA! Lingard, servit excelent de Delle Alli, trage cu latul, pe langă!

Min.33. Young intervine în extremis prin alunecare și respinge din fața lui Rebic.

Min 32. OCAZIE CRIOAȚIA! Rebic a tras din marginea careului, cu latul, fix pe direcția portarului.

INFO: Mick Jagger (Rolling Stones) asistă și el la acest meci!

Mick Jagger

Min 30. Kane este surpris din nou în offside după ce, de această dată, mingea trimisă din a doua încercare a lovit bara! Subasic s-a opus excelent la primul șut al lui Kane.

Min 23. Perisic trimite din nou pe lângă poarta Angliei.

Min 22. Rakitic a gafat în fața careului, mingea a fost recuperată de Sterling, acesta a pasat la Kane, care a tras puțin pe lângă, dar atacantul lui Spurs se afla într-un offside destul de mare, semnalizat de la margine.

# Trippier este cel de-al doilea jucător al Angliei care a înscris un gol din lovitură liberă la o Cupa Mondială, după David Backham, care a marcat din fază fixă în 1998 și 2006. Totodată, a fost primul gol al lui Trippier la echipa naţională.

Min 19. Perisic trage din afara careului, puțin pe lângă poarta lui Pickford. Pe reluare s-a văzut că mingea a fost deviată, dar turcul Cakir a arătat aut de poartă.

Min 16. Am trecut de primul sfert de oră și croații nu au pus în niciun moment în pericol poarta Angliei.

Min 14. OCAZIE ANGLIA! Maguire reia mai bine cu capul de această dată, mingea se duce la mai puțin de un metru de poarta lui Subasic.

Min 14. Acțiune rapidă a englezilor, mingea ajunge la Trippier, în banda dreaptă, centrează și se acordă corner.

Min 12. Maguire reia cu capul după o lovitură de colt executată de Young, mingea se duce mult peste.

Min 7. Minge în adâncime pentru pătrunderea lui Sterling. Iese Subasic și reține din fața extremei engleze.

Min 5. GOOOL ANGLIA! Trippier deschide scorul din lovitură liberă. Al 9-lea gol al englezilor din fază fixă și al 12-lea din 22 de șuturi la acest turneu final. Echipa reușește să depășească recordul de la Mondialul din 1966.

INFO: E cea de-a 6-a întâlnire dintre Croația și Anglia în meciurile oficiale. Britanicii au 3 victorii, în timp ce croații s-au impus de două ori.

Min 4. Dele Alli este faultat de Modric la 20 de metri de poarta lui Subasic, poziție centrală.

INFO: În sferturile de finală, Croația a trecut la penalty-uri de Rusia, iar Anglia a învins Suedia cu 2-0

Min 1: A început a doua semifinală a Mondialului din Rusia, Croația - Anglia. Franța este prima finalistă. Invinsa din acestă semifinală va juca în finala mică cu Belgia.

UPDATE / Așezarea celor două echipe:

FORMATIONS // #CROENG

?#WorldCup pic.twitter.com/uMi7msByS9

— FIFA World Cup ? (@FIFAWorldCup) July 11, 2018

UPDATE / În garnitura Croaţiei s-a produs o modificare faţă de meciul din sferturi, selecţionerul Zlatko Dalic renunţând de Andrej Kramaric, care a marcat contra Rusiei, şi titularizându-l pe mijlocaşul defensiv Marcelo Brozovic. Această mutare îi va oferi lui Modric mai multă libertate. De asemenea, fundașul dreapta Sime Vrsaljko și-a revenit miraculos din accidentare și va juca din nou titular.

Echipele de start:

Croaţia: 23. Danijel Subasic - 2. Sime Vrsaljko, 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic - 7. Ivan Rakitic, 11. Marcelo Brozovic - 18. Ante Rebic, 10. Luka Modric (căpitan), 4. Ivan Perisic - 17. Mario Mandzukic.
Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic - 13. Tin Jedvaj, 5. Vedran Corluka, 15. Duje Caleta-Car, 22. Josip Pivaric, 8. Mateo Kovacic, 19. Milan Badelj, 14. Filip Bradaric, 9. Andrej Kramaric, 20. Marko Pjaca.

Anglia: 1. Jordan Pickford - 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Harry Maguire - 12. Kieran Trippier, 20. Dele Alli, 8. Jordan Henderson, 7. Jesse Lingard, 18. Ashley Young - 10. Raheem Sterling, 9. Harry Kane (căpitan).
Selecţioner: Gareth Southgate.
Rezerve: 13. Jack Butland, 23. Nick Pope - 16. Phil Jones, 15. Gary Cahill, 22. Trent Alexander-Arnold, 3. Danny Rose, 17. Fabian Delph, 4. Eric Dier, 14. Danny Welbeck, 21. Ruben Loftus-Cheek, 11. Jamie Vardy, 19. Marcus Rashford.

Agerpres

Croaţia - Anglia, a doua semifinală de la Campionatul Mondial, se anunţă o luptă palpitantă. Ambele formaţii sunt faţă în faţă cu istoria.

Spiritul de luptători al croaţilor poate duce în ultimul act marea revelaţie a Cupei Mondiale. Croaţii visează la prima finală din istorie înainte de meciul cu Anglia, din semifinale. De partea cealaltă, 28 de ani a aşteptat Anglia o nouă şansă la finala Mondială; acum, doar Luka Modric şi Croaţia mai stau în calea britanicilor.

Site-ul oficial al FIFA a făcut o analiză a celor două formaţii, iar echilibrul pare a fi cuvântul cel mai potrivit pentru a caracteriza confruntarea de miercuri.

Croaţia: Talentul de la mijlocul terenului

Având în vedere modul în care s-a calificat din una dintre cele mai grele grupe de la CM, şi judecând de modul în care a supravieţuit ulterior, în fazele eliminatorii, Croaţia e fără îndoială una dintre echipele turneului final. Cel mai mare atu al formaţiei lui Zlatko Dalic e însă fără îndoială mijlocul, poate cel mai bun de la Mondial. Jucătorii se simt excelent, joacă împreună de mult timp şi conlucrează perfect, organizând acţiunile de atac excelent.

Luka Modric şi Ivan Rakitic sunt jucătorii cheie în acest mecanism. Iar lucrurile sunt cu atât mai impresionante cu cât nu vezi foarte des jucători de la Real şi Barcelona combinând atât de exact şi de devastator pentru adversari precum cei doi. Modric este inima şi motorul Croaţiei, în timp ce Rakitic face de multe ori munca de jos, recuperând multe baloane şi participând în mod egal la ambele faze ale jocului. Dar ei sunt departe de a fi singuri. Marcelo Brozovic (Inter), Mateo Kovacic (Real Madrid) sau Milan Badelj (Fiorentina) completează un mijloc de vis pentru o generaţie superbă a Croaţiei.

Anglia: Varietatea

Dacă ar fi să definim marele atu al Angliei într-un singur cuvânt ar fi extrem de dificil, echipa lui Southgate continuând să surprindă cu fiecare meci. Anglia găseşte cu uşurinţă calea spre victorie, iar toţi suntem impresionaţi cum o echipă tânără e plină de încredere. Sistemul modern al lui Southgate şi munca în echipă fac din Anglia o formaţie gata să se adapteze în multe situaţii.

Anglia a câştigat la acest turneu final prima dispută la lovituri de departajare din istoria sa la CM (n.r. în optimi, contra Columbiei). Iar asta s-a întâmplat înainte ca specialiştii să înceapă să examineze în detaliu fiecare star al Angliei: de la eroicul portar Jordan Pickford la golgheterul turneului, Harry Kane (ambii având doar 24 de ani).

Aceasta poate fi cea mai completă echipă a Angliei din 1990 până în prezent, de atunci "Three Lions" nemaiajungând până în semifinalele Mondialului. Dar echipa lui Southgate, care propune un joc atât de modern, e prea puţin interesată de ce s-a întâmplat acum 28 de ani: e aici să scrie ea istorie.

Echipele probabile în Croaţia - Anglia

Croaţia

Subasic - Corluka, Lovren, Vida, Strinic - Rakitic, Brozovic - Rebic, Modric, Perisic - Mandzukic

Anglia

Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Henderson, Lingard, Alli, Young - Kane, Sterling

Etichete: anglia , cm 2018 , semifinale cm , croatia anglia , croatia franta cm 2018 , croatia anglia 2-1

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat din Cehia la o terasă din România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

gracie1
Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid
Carlo Ancelotti a spus lucrurilor pe nume, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2
Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Bayern - Real Madrid 2-2. Vinicius a reușit o ”dublă” și finalista Champions League se va decide în Spania!
Bayern Munich - Real Madrid

Cei de la Gazzetta dello Sport, ”vrăjiți” de Dennis Man! Topul în care românul e primul
Parma vs Modena - Serie BKT 2023/2024
Răsturnare de situație! Decizia luată de Real Madrid în cazul lui Luka Modric
Munich, Germany, April 30th 2024: Portrait (headshot/close up) of Luka Modric (10 Real Madrid)during the UEFA Champions
”Amenințarea” lui Kylian Mbappe, după ce PSG a pierdut turul cu Dortmund din semifinalele UCL
FOOTBALL - CHAMPIONS LEAGUE - DORTMUND v PARIS SG, , Dortmund, Allemagne - 01 May 2024
Elizabeth Hurley, irezistibilă într-o rochie minusculă din dantelă și latex. "Nu ieși așa în public pentru că o să provoci accidente"
Ștefan Baiaram, out tot restul sezonului la Craiova! Pierdere mare pentru Costel Gâlcă
Dat afară de Gică Hagi, Constantin Budescu s-a refugiat în vila de peste 500.000 de euro pe care o are la Ploiești
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Oana Radu susține că două luni a dormit pe unde a apucat, după divorț, din cauza fostului soț. "Mi-au dispărut lucruri personale"
Nadal, ultimul meci la Madrid cu lacrimi în tribune: imaginile fac înconjurul lumii Video
Cât de vechi e jocul de table, de fapt? Împăratul roman ce paria echivalentul a 10.000 $ pe partidă
Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc
Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10
”Italia, ce dezamăgire! Nu mai există”. Naționala lui Mancini, criticată după ce a ratat calificarea directă la Mondial