Northern Ireland v Italy - 2022 FIFA World Cup Qualifier
”Italia, ce dezamăgire! Nu mai există”. Naționala lui Mancini, criticată după ce a ratat calificarea directă la Mondial
Brazil v Belgium: Quarter Final - 2018 FIFA World Cup Russia
Eden Hazard, despre meciul carierei: "Am arătat că poţi juca extraordinar fără a marca sau a pasa decisiv"
Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League

Maroc - Iran 0-1. Asiaticii au dat lovitura în minutul 90+5

15.06.2018, 17:20

Neînvinsă în preliminariile Cupei Mondiale, Iran a debutat cu o victorie in grupa B: 1-0 cu Maroc, după un final dramatic: autogolul lui Aziz Bouhaddouz, din minutul 95, a decis partida de la Sankt Petersburg.

Morocco v Iran: Group B - 2018 FIFA World Cup Russia
SANKT PETERSBURG: Aziz Bouhaddouz, autogol în finalul partidei Iran - Maroc (Photo by Francois Nel/Getty Images)
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

La prima prezenţă la un Mondial după 20 de ani, marocanii au dominat prima reprizã, în care au avut patru ocazii. Iranul a dat replica în minutul 43, însă Munir a apărat senzaţional, în două rânduri.

Marocanii au mai fost o dată aproape de gol în minutul 80, însă mijlocaşul lui Ajax, Hakim Ziyech, a fost blocat de Beiranvand.

Iranul a dat însă lovitura pe final şi a devenit prima echipă din istorie care câştigă un meci de CM în prelungiri datorită unui autogol.

Final de meci - Iranul a învins cu 1-0 Marocul. Este a doua victorie din istorie a asiaticilor la Cupa Mondială, după cea din 1998, contra SUA.

# Iran a marcat la finalul unei reprize în care n-a avut nici măcar un şut spre poartă.

# Aziz Bouhaddouz este prima rezervă care a înscris în propria poartă la Cupa Mondială din ultimii 12 ani, de la portughezul Petit, în 2006, contra Germaniei, şi al treilea din istorie, după maghiarul Djaka (1986) şi Petit.

Min.90+5 - GOOOOOL IRAN! Maroc - Iran 0-1. Iranienii au înscris în al cincilea minut de prelungire după un autogol de generic al lui Bouhaddouz, care a reluat cu capul în propria poartă, nemarcat, după o lovitură liberă a marocanilor.

Maroc vs Iran
Getty Images

Min.90 - Partida va fi prelungită cu şase minute.

Min.84 - Schimbare a iranienilor. Jahanbakhsh, accidentat, a fost înlocuit de Ghoddos.

Min.82 - Ultima schimbare la marocani. Da Costa a intrat în locul lui Harit.

Min.80 - Ocazie Maroc! Hakim Ziyech a fost din nou aproape de gol. Mijlocaşul lui Ajax a fost însă blocat de Beiranvand, care a respins în corner şutul de la 18 metri al marocanului.

Min.77 - A doua schimbare a Marocului. El Kaabi i-a lăsat locul lui Bouhaddouz.

Min.76 - Prima schimbare a marocanilor. Sofyan Amrabat l-a înlocuit pe Nordine Amrabat, accidentat.

Min.67 - Schimbare la naţionala Iranului. Căpitanul Shojaei a fost înlocuit de Taremi.

Min.47 - Jahanbakhsh a primit cartonaşul galben.

Min.46 - A început repriza a doua a partidei.

# Hakim Ziyech a reuşit 75 % din cele 20 de pase încercate în prima repriză.

# Marocul a avut de peste trei ori mai mult pase reuşite în prima repriză decât adversara sa.

Pauză la Sankt Petersburg. Maroc şi Iran se află la egalitate după prima repriză, scor 0-0.

Min.45 - Două minute de prelungire în prima repriză.

Min.43 - Dublă ocazie Iran! Şansă imensă de gol a iranienilor. Portarul Marocului, Munir, s-a opus însă senzaţional, în două rânduri, la şuturile lui Sardar Azmoun şi Alireza Jahanbakhsh.

Min.34: El Ahmadi a primit şi el cartonaşul galben.

Min.30: Şutul lui Harit, pe direcţia lui Beiranvand, a fost reţinut de portarul iranian.

Min.19 - Ocazie mare Maroc! Panică în careul iranienilor. Ziyech, Belhanda şi Benatia au ratat rând pe rând ocazia de a deschide scorul în aceeaşi fază.

Min.10 - Cartonaş galben primit de Shojaei.

Min.8 - Ocazie Maroc! Voleul lui El Kaabi, din marginea careului mare, a trecut puţin pe lângă poarta lui Beiranvand.

Min.4 - Ocazie Maroc! Younes Belhanda a reluat pe lângă poartă cu capul, din careul mic, după centrarea lui Nordin Amrabat.

Min.2 - Ocazie Maroc! Harit a avut prima şansă de gol a partidei. Voleul marocanului de la 20 de metri a trecut însă pe lângă poarta iranienilor.

Min.1 - A început partida de la Sankt Petersburg. Marocanii au avut lovitura de start.

ECHIPELE DE START

Maroc: Munir - Hakimi, Benatia, Saiss - Boussoufa, Ziyech, El Ahmadi, Harit - Amrabat, El Kaabi, Belhanda. Rezerve: Bounou, Tagnaouti - Mendyl, Da Costa, Fajr, Boutaib, Ait Bennasser, Dirar, En-Nesyri, Bouhaddouz, S. Amrabat, Carcela.

Iran: Beiranvand - Ramin, Cheshmi, Pouraliganji - Karim, Omid, Haji Safi, Shojaei - Jahanbakhsh, Sardar, Amiri. Rezerve: Rashid, Abedzadeh - M. Torabi, Mohammadi, Khanzadeh, Ghoddos, Montazeri, Reza, Mehdi, Hosseini, Dejagah, Ezatolahi.

Maroc şi Iran vor debuta la Cupa Mondială din Rusia, vineri, la Sankt Petersburg, ora 18:00, într-un meci direct din cadrul grupei B, două naționale care, dacă fotbalul își respectă calculul hârtiei, nu ar trebui să emită pretenții la calificare. Favoritele incontestabile ale grupei sunt Portugalia, campioana europeană en titre, şi Spania, campioana din 2010.

Maroc este echipa care are numeroşi jucători în campionate de top din Europa și este pregătită de francezul Herve Renard. Benatia conduce apărarea, veteranii Boussoufa şi El Ahmadi formează un cuplu solid la centrul terenului, în timp ce ofensiva este condusă de Hakim Ziyech, jucător la Ajax.

Pentru a ajunge la Mondialul din Rusia, pentru a 5-a oară în istoria competiției, Marocul a câștigat o grupă preliminară cu puternica națională din Coasta de Fildeș. Ultima prezență a marocanilor la Cupa Mondială s-a petrecut la ediția din 1998.

Touși, Marocul rămâne prima echipă africană care a trecut de faza grupelor, la ediţia din 1986, câştigând o grupă cu Anglia, Polonia şi Portugalia.

Iranul, care se află la a patra participare într-un astfel de turneu final, este cea mai bună echipă a momentului în Asia. Este pregatită de portughezul Carlos Queiroz, care a condus-o şi la turneul final de acum patru ani, din Brazilia.

Echipa Iranului, care în preliminarii a avut 12 meciuri fără gol primit, este a doua echipă calificată la CM 2018, după Brazilia.

Cele două echipe nu s-au întâlnit până acum într-un meci oficial.

Echipele probabile:

Maroc: Monir El Kajoui - Dirar, Saiss, Benatia, Mendyl - Boufal, El Ahmadi, Belhanda - N. Amrabat, Ziyach - Boutaib.
Selecţioner: Herve Renard.

Iran: Beiranvand - Rezaeian, Cheshmi, Pouraliganji, Mohammadi - Shojaei, Montazeri - Haji Safi, Azmoun, Taremi - Jahanbakhsh.
Selecţioner: Carlos Queiroz.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia).

Maroc - Iran va începe la ora 18.00 şi va fi în format LIVE-TEXT pe digisport.ro şi m.digisport.ro.

Etichete: cupa mondiala , debut , cm 2018 , maroc , iran , grupa b , rusia 2018

Doi soți români au fost arestați pentru viol în grup în Italia. Ce au descoperit polițiștii în telefonul femeii

Doi soți români au fost arestați în Catania, Italia, fiind acuzați de viol în grup și vătămare...

gracie1
Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

”A semnat”. Dan Șucu și Victor Angelescu au rezolvat prima ”mutare” pentru sezonul următor
FOTBAL:ROMANIA-MUNTENEGRU, LIGA NATIUNILOR (14.06.2022)
Carlo Ancelotti a spus lucrurilor pe nume, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2
Lovitura primită de Petrolul Ploiești
petrolul
Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21
Video Cristiano Ronaldo, reușită candidată la golul anului. Comentatorii au fost în delir. ”Dublă” a lui CR7
Al Hilal v Al Nassr - Saudi Super Cup
Video A îmbrățișat o femeie pe teren, dar nici nu-i trecea prin cap ce va păți! ”Sancțiune rușinoasă”
hosseini
Gareth Bale, înlocuit la pauză în duelul dintre Anglia și Țara Galilor. Explicația selecționerului
Wales v England, FIFA World Cup 2022, Group B, Football, Ahmad Bin Ali Stadium, Ar-Rayyan, Qatar - 29 Nov 2022
Elizabeth Hurley, irezistibilă într-o rochie minusculă din dantelă și latex. "Nu ieși așa în public pentru că o să provoci accidente"
Ștefan Baiaram, out tot restul sezonului la Craiova! Pierdere mare pentru Costel Gâlcă
Ultrașii lui Dinamo, mesaj la ceas de seară, în fața stadionului, pentru Andrei Nicolescu: „Cu torțe ne mobilizează...”
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Oana Radu susține că două luni a dormit pe unde a apucat, după divorț, din cauza fostului soț. "Mi-au dispărut lucruri personale"
Nadal, ultimul meci la Madrid cu lacrimi în tribune: imaginile fac înconjurul lumii Video
Povestea singurei echipe românești de fotbal care a câștigat titlul în Ungaria. Campioană și în țară
Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc
Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10
Verdictul a venit rapid, după ce Neymar a ieșit accidentat și a început să plângă pe bancă