Verdictul a venit rapid, după ce Neymar a ieșit accidentat și a început să plângă pe bancă
”Italia, ce dezamăgire! Nu mai există”. Naționala lui Mancini, criticată după ce a ratat calificarea directă la Mondial
dinamo
Exclusiv Surpriză! Echipa din SuperLigă care a cheltuit cei mai mulți bani: ”O sumă incredibilă”
LIVE Liga Digi Sport

Spania - Maroc 2-2. Ibericii merg în optimi după ce au egalat în prelungiri, cu ajutorul VAR, și au evitat rușinea

25.06.2018, 22:50

Spania va juca în optimile Cupei Mondiale cu Rusia, după ce a câştigat dramatic grupa B, cu un egal in extremis obținut cu Maroc, 2-2.

Spain v Morocco: Group B - 2018 FIFA World Cup Russia
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Marocul i-a pus pe jar pe iberici după un sfert de oră de joc, când a deschis scorul prin Boutaib, care a profitat de neînţelegerea dintre Ramos și Iniesta. După doar 5 minute a venit egalarea, în urma fazei construite de Iniesta şi Costa şi finalizată de Isco.

Boutaib a ratat apoi o şansă uriaşă de 2-1, singur cu De Gea. Până la pauză, pe stadionul din Kaliningrad s-a petrecut şi o fază comică, în care a fost implicat centralul partidei. Marocanii au jucat la victorie în repriza secundă iar Amrabat a fost aproape de golul turneului, cu un șut la încheietura barelor în minutul 55. La poarta cealaltă, Saiss a scos de pe linie, dupa care a avut şansă la execuţia lui Pique.

Marocul a trecut în avantaj cu 10 minute înainte de final, prin golul lui En Nesyri. În prelungiri, Spania a marcat spectaculos prin Iago Aspas, cu călcâiul, la o fază în care a intervenit tehnologia VAR. Golul de 2-2 le-a adus ibericilor primul loc în grupă, după ce în cealaltă partidă, Portugalia a fost egalată de Iran, tot în prelungiri. Ibericii aşteaptă meciul din optimi împotriva gazdei Cupei Mondiale, Rusia.

FINAL DE MECI. Spania - Maroc se termină 2-2, iar trupa lui Fernando Hierro încheie grupa pe primul loc, la egalitate cu Portugalia, care a fost egalată la rându-i, în prelungiri. Spaniolii termină grupa pe primul loc, la egalitate cu Portugalia, ambele cu câte 4 puncte, și se califică împreună în optimi.

Min. 90+1 - GOOOOOL SPANIA. Iago Aspas marchează cu călcâiul din centrarea lui Carvajal. Arbitrul a fost nevoit să consulte proba video, pentru a vedea dacă a fost offside. În cele din urmă, golul a fost validat, în ciuda protestelor marocanilor, care au fost la un pas de bătaie.

Min. 81 - GOOOOOL MAROC! Lovitură de teatru la Kaliningrad. Atacantul de la Malaga, Youssef En Nesyri, marchează în poarta lui De Gea, după un corner executat tot de un jucător care evoluează în campionatul Spaniei, Faycal Fajr. Spania a primit astfel 12 goluri în ultimele 6 meciuri la Cupa Mondială, la fel de multe câte au primit în precedentele 18.

Min. 63 - Ocazie Spania. Pique trimite cu capul, iar mingea aproape că șterge bara

Min. 62 - Marocanii scapă de gol, după ce Saiss scoate de pe linia porții mingea trimisă cu capul de Isco

Min. 55 - Super execuție a lui Amrabat, care trage de la aproximativ 30 de metri, lateral dreapta, însă mingea lovește încheietura barelor. De Gea nu a schițat niciun gest.

Min. 50 - Boussoufa scapă singur cu De Gea, care iese și boxează, dar îl și lovește pe căpitanul marocanilor

Min. 46 - Începutul reprizei secunde

Min. 45 - Final de primă repriză. Spania și Marocul intră la egalitate la cabine, după ce africanii au deschis scorul. Spaniolii au o posesie zdrobitoare în prima repriză, de 70 la sută. După primele 45 de minute, marocanii au încasat 4 cartonașe gelbene, cele mai multe din ultimii 52 de ani la o Cupă Mondială. Ultima echipă care a primit mai mult de 4 avertismente în prima repriză a unui Mondial a fost tot Maroc, în 1966, la meciul cu Olanda, când a fost avertizată de 5 ori.

Min. 35 - Moment comic pe stadionul din Kaliningrad. Arbitrul  Irmatov se izbește de marcatorul golului marocanilor, Boutaib, împiedicându-l să ajungă la o centrare. Uzbekul își cere apoi scuze

Min. 31 - Jocul e presărat de durități. Marocanii au două intrări tari la Isco și la Iniesta în interval de câteva secunde. Da Costa și Boussoufa primesc cartonașe galbene

Min. 29 - Sergio Ramos își pierde o gheată într-un duel cu Amrabat

Min. 25 - Ocazie rarisimă a Marocului. Marcatorul golului, Boutaib, profită de o gafă în apărarea spaniolilor și scapă singur cu De Gea, dar trage în el

Min. 19 - GOOOOOOL SPANIA! Fază superbă a spaniolilor. Un "un-doi" între Diego Costa și Iniesta, care intră în careu și întoarce pentru Isco. Jucătorul lui Real Madrid trimite în plasă, fără nicio șansă pentru Munir. În ultimele 15 selecții, Isco a fost implicat în 12 goluri: a marcat de 10 ori și a dat două pase de gol

Min. 14 - GOOOOOOL MAROC! Boutaib profită de o neînțelegere dintre Sergio Ramos și Iniesta, recuperează mingea și o trimite printre picioarele lui De Gea. Esta al optulea gol la națională pentru atacantul lui Malatyaspor

Min. 8 - Intrare dură a lui Pique asupra lui Boutaib, cu ambele picioare înainte. Spaniolul scapă fără cartonaș

Min. 7 - Amrabat și Sergio Ramos sunt aproape de bătaie. Marocanul a avut o intervenție periculoasă la Isco, iar apoi la Sergio Ramos, care a ripostat

Min. 4 - Ocazie Spania. Isco pătrunde pe partea stângă și încearcă un șut centrare spectaculos cu dreptul, dar mingea se duce direct în brațele portarului

Min. 1 - Începe meciul. Spaniolii au mingea

ECHIPELE DE START

Spania: 1. De Gea - 2. Carvajal, 3. Pique, 15. S. Ramos, 18. Alba - 5. Busquets, 10. T. Alcantara - 21. D. Silva, 6. Iniesta, 22. Isco - 19. D. Costa. Rezerve: 13. Kepa, 23. Reina - 4. Nacho, 7. Saul, 8. Koke, 9. Rodrigo, 11. Lucas Vazquez, 12. Odriozola, 14. Azpilicueta, 16. Monreal, 17. Aspas, 20. Asensio. Selecţioner: Fernando Hierro.

Maroc: 12. Munir - 17. Dirar, 4. Da Costa, 6. Saiss, 2. Hakimi - 8. El Ahmadi, 14. Boussoufa - 16. Amrabat, 10. Belhanda, 7. Ziyech - 13. Boutaib. Rezerve: 1. Bounou, 22. Tagnaouti - 3. Mendyl, 5. Benatia, 9. El Kaabi, 11. Fajr, 18. Harit, 19. En-Nesyri, 20. Bouhaddouz, 21. S. Amrabat, 23. Carcela, 15. Benasser. Selecţioner: Herve Renard.

Spania, campioana mondială din 2010, va juca meciul cu Marocul, de luni, de la ora 21:00, la Kaliningrad, în Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, cu atenţia îndreptată şi către confruntarea dintre Portugalia şi Iran.

Pentru ca spaniolii să câştige grupa au nevoie de o victorie la un scor mai mare ca Portugalia, dar dacă ambele formaţii vor reuşi aceleaşi rezultate, atunci departajarea se va face la capitolul disciplinar, care în prezent arată un cartonaş galben pentru spanioli şi două pentru lusitani.

''La Roja'' poate fi favorizată de faptul că adversara sa, Marocul, este deja eliminată din competiţie, în timp ce Iranul mai are şanse de calificare în optimi.

Atacantul de origine braziliană Diego Costa nu a tras niciun şut pe poartă la ediţia de acum patru ani, din Brazilia, dar a marcat de trei ori pentru Spania în Rusia. El nu a făcut parte din lot la EURO 2016.

În optimi, Spania poate înfrunta Rusia sau Uruguayul, ambele echipe fiind calificate în această fază, meciul de luni urmând să decidă cine va câştiga grupa.

Spania e neînvinsă de 22 de partide, ultimul eşec fiind în faţa Italiei, în optimi la EURO 2016. Diego Costa a marcat nouă goluri în ultimele nouă partide ca titular în echipa Spaniei.

Spania şi Marocul nu s-au mai înfruntat de la un baraj intercontinental pentru CM 1962, ibericii câştigând cu 1-0 şi 3-2.

Marocanii au câştigat doar două din ultimele lor 15 partide la Cupa Mondială, ambele venind în ultimele meciuri din grupe: 3-1 cu Portugalia în 1986 şi 3-0 cu Scoţia în 1998.

Echipele probabile pentru meciul de pe Rostov Arena (capacitate 45.000 locuri):

Spania: De Gea - Dani Carvajal, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba - David Silva, Koke, Thiago Alcantara, Isco - Diego Costa, Iago Aspas. Selecţioner: Fernando Hierro.

Maroc: Monir El Kajoui - Hakimi, Saiss, Benatia, Mendyl - Noureddine Amrabat,  El Ahmadi, Ziyach, Boussoufa, Belhanda - Boutaib. Selecţioner: Herve Renard.

Arbitru: Ravşan Irmatov (Uzbekistan).

AGERPRES

Etichete: spania , cm 2018 , maroc , diego costa , live text spania maroc

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

gracie1
Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid
Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21
Semnează cu Real Madrid până în 2028! Spaniolii anunță inevitabilul
dinamo

Oficial ”Pintilii din Franța” a fost dat afară. Echipa plătea 25.000€ amendă la fiecare meci
FOOTBALL - FRENCH CHAMP - REIMS v NICE, , Reims, France - 07 Apr 2024
Pițurcă, tranșant după ce Gigi Becali a spus că i-a făcut un ”cadou” de 1.500.000 €: ”Nu mai vorbesc în viața mea cu el”
piturca becali
Dan Șucu l-a ofertat pe Mircea Lucescu! Ce răspuns i-a dat marele antrenor
suc
Jucătorul crescut de Dinamo, out din vară! În trecut a fost dorit de AS Roma
Dat afară de Gică Hagi, Constantin Budescu s-a refugiat în vila de peste 500.000 de euro pe care o are la Ploiești
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place
„Săptămâna Patimilor" se încheie incendiar: fotbalul nostru oferă trei meciuri tari, cu mize uriașe
Cât de vechi e jocul de table, de fapt? Împăratul roman ce paria echivalentul a 10.000 $ pe partidă
S-a schimbat legea RCA pentru toți șoferii din România, o lovitură fără precedent pentru români
Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10
Gareth Bale, înlocuit la pauză în duelul dintre Anglia și Țara Galilor. Explicația selecționerului
Wales v England, FIFA World Cup 2022, Group B, Football, Ahmad Bin Ali Stadium, Ar-Rayyan, Qatar - 29 Nov 2022

Cum să fierbi ouăle de Paște fără să le spargi. Metoda simplă pe care trebuie să o încerci
Momentul când un polițist prinde un porc care alerga prin oraș. Imaginile sunt virale: „Trebuia să joci rugby”