CFR Cluj vs. Rapid Bucuresti, Play-off Romania Superliga, Play-Off Round 8: CFR 1907 Cluj v.FC Rapid Bucuresti, disputed
Dan Petrescu, gata de primul transfer al verii! Clubul a anunțat despărțirea, iar fotbalistul e așteptat la CFR
Dan Petrescu a numit jucătorul care poate face diferența la EURO 2024 pentru România
Atletico Madrid v Sevilla FC - Copa del Rey, Spain - 25 Jan 2024
Atletico nu mai așteaptă! Veste proastă din Spania pentru Horațiu Moldovan
Liga Digi Sport

Video CFR Cluj - FC Argeș 1-0. Campioana e în semifinale, după ce a dat primul șut pe poartă în minutul 46 și gol în minutul 89

06.04.2023, 22:45

CFR Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a trecut de FC Argeș fără "strălucire", cu 1-0, prin "rețeta brevetată" de Dan Petrescu: joc economicos și faze puține de poartă.

gool
Krasniqi a înscris pentru CFR Cluj, în meciul cu FC Argeș / Foto: captură Digi Sport
  • Fotbal: FC Bihor - Ghiroda și Giarmata Vii, miercuri, 17:30, DGS 1

• Fotbal: Belgia - Muntenegru, miercuri, 21:30, DGS 1

CFR Cluj - FC Argeș 1-0. Krasniqi a marcat în minutul 89

În prima repriză, CFR nu a avut nicio fază de poartă, în timp ce oaspeții au avut două "jumătăți de ocazii", prin Biai și Celestine. În repriza a doua, jocul s-a schimbat, iar campioana României a dat primul șut pe poartă în minutul 46.

După o oră de joc, Krasniqi l-a pus la încercare pe portar cu un șut din afara careului. Argeșenii au avut apoi trei ocazii, dintre care cea mai mare a fost ultima, când Brendon nu a putut înscrie de la doi metri pentru că a sărit prea devreme.

CFR a avut o ocazie prin Maglica, în minutul 88, iar peste un minut, Krasniqi a marcat. În semifinale, CFR Cluj o va întâlni pe Sepsi.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - FC Argeș 1-0:

LIVE VIDEO CFR Cluj - FC Argeș 1-0

Min. 90+3: Final de meci. CFR Cluj se califică în semifinale, unde o va întâlni pe Sepsi.

Min. 90+3: Betrand (FC Argeș) primește cartonaș galben.

Min. 89: Gol CFR. Bîrligea pasează la Krasniqi, care șutează din careu și înscrie.

Min. 84: Schimbare la CFR: Bîrligea intră în locul lui Maglica.

Min. 82: Ocazie CFR. După o recentrate în fața porții, Maglica reia din foarfecă laterală, dar lovește defectuos și mingea merge exact pe direcția portarului, care reține.

Min. 77: Schimbare la FC Argeș. Rizzi intră în locul lui Brendon.

Min. 77: Ocazie Argeș. După o centrare din corner, Brendon reia cu capul, dar peste poartă.

Min. 76: Ocazie Argeș. Jakolis pătrunde pe stânga și centrează în fața porții, Garita deviază, dar portarul Sava apără.

Min. 72: Ocazie Argeș. Jakolis e lansat perfect printre doi fundași adverși, dar nu poate trece mingea de colegul său, Garita, care era căzut în careu. Pentru că acesta a atins mingea, arbitrul a fluierat offside.

Min. 66: Două schimbări la CFR: Cvek intră în locul lui Muhar și Janga, în locul lui Yeboah.

Min. 62: Schimbare la FC Argeș: Garita intră în locul lui Celestine.

Min. 60: Ocazie CFR. Krasniqi șutează din afara careului, dar portarul boxează.

Min. 56: Peteleu (CFR Cluj) primește cartonaș galben.

Min. 46: Ocazie CFR. Primul șut pe poartă a campioanei vine abia acum, prin Muhar, din exteriorul careului, pe jos, dar portarul reține.

Min. 46: Două schimbări la CFR: Petrila intră în locul lui Fica și Krasniqi, în locul lui Bălan.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, CFR Cluj - FC Argeș 0-0.

Min. 19: Ocazie Argeș. După o centrare din corner, Celestine trimite cu capul, dar îl lovește pe Maglica, care degajează.

Min. 15: Ocazie Argeș. Biai șutează din afara careului, dar pe lângă poartă.

Min. 1: Începe meciul.

CFR Cluj: Sava - Bălan, Țîru, Kolinger, Peteleu - Braun, Muhar, Hoban, Fica - Maglica, Yeboah
Rezerve: Scufet, Manea, Burcă, Filip, Cvek, Petrila, Krasniqi, Bîrligea, Janga
Antrenor: Dan Petrescu

FC Argeș: Micle - Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Da Silva, Vianna - Crețu, Biai Rocha, Mezza Colli, Jakolis - Celestine
Rezerve: Micu, Njike, Oprescu, Ionuț Șerban, Moise, Tîrcoveanu, Bertrand, Rizzi, Garita
Antrenor: Bogdan Vintilă

Știrea inițală:

CFR Cluj - FC Argeș, LIVE VIDEO, 21:00, Digi Sport 1, în sferturile de finală ale Cupei României

CFR Cluj și FC Argeș se înfruntă de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1, în faza sferturilor de finală ale Cupei României.

Meciul CFR Cluj - FC Argeș poate fi urmărit și pe site-ul digisport.ro, cât și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Ambele formații nu au un moral bun înaintea meciului din Gruia. CFR Cluj a început play-off-ul SuperLigii cu două remize, în timp ce FC Argeș nu a mai câștigat un meci în campionat de 16 runde.

Ultima victorie oficială a piteștenilor, în afară de campionat, a fost chiar în Cupa României, în grupe, cu Universitatea Craiova, scor 2-1, în luna decembrie.

În cadrul sezonului regulat din Liga 1, cei de la CFR Cluj s-au impus în ambele dueluri cu piteștenii, scor 1-0 în deplasare și 3-1 pe teren propriu.

Câștigătoarea meciului CFR Cluj - FC Argeș o va întâlni în semifinalele Cupei României pe învingătoarea duelui Sepsi - CS Mioveni.

Dan Petrescu: "Mi-aş dori din tot sufletul să câştig şi eu acest trofeu"

La conferința de presă organizată înaintea partidei din Gruia, Dan Petrescu a spus că își dorește foarte mult să își treacă un nou trofeu în palmaresul personal, însă a recunoscut că nu va fi ușor.

Antrenorul CFR-ului a ținut să le atragă atenția jucătorilor săi asupra întâlnirii cu FC Argeș, pe care a numit-o mai dificilă decât cea cu FCSB, de la sfârșitul acestei săptămâni, din play-off.

Totodată, Petrescu s-a arătat îngrijorat și din cauza numeroaselor absențe de lot cu care se confruntă la această oră.

”Mi-aş dori din tot sufletul să câştig şi eu acest trofeu, mai ales că la CFR am câştigat doar campionatul, fără să câştig Cupa sau Supercupa. Când e un trofeu trebuie să joci mereu sută la sută. Noi am avut mereu prioritate campionatul, chiar dacă și Cupa ne-a interesat.

Mi-aş dori să trec de Argeş, şi apoi vorbim. Meciul acesta este mai greu decât cel cu FCSB, din punct de vedere al antrenorului. Jucătorii la meciul cu FCSB nu au nevoie de prea multă motivaţie.

Sunt mari probleme de lot. Meciul ăsta vine… Mai rău de atât nu se putea. Sunt îngrijorat. Nu poţi să bagi toţi jucătorii joi, pe ninsoare, şi duminică, peste două zile, să joci cu FCSB un meci foarte important. Cei care au jucat mai puţin trebuie să demonstreze şi ei că merită să fie aici, la CFR. Unii jucători care nu au jucat deloc o să joace mâine.

Boateng e accidentat, Camora e accidentat, Bordeianu e suuspendat, Deac e accidentat… Ei nu pot să joace nici măcar cu FCSB. Nu am ajuns în sferturi să jucăm aşa, să treacă timpul. Orice meci e important, dacă ieşim din Cupă rămâne campionatul. Trebuie să tratăm acest meci ca pe o finală”, a declarat Dan Petrescu.

Etichete: dan petrescu , sferturi cupa romaniei , cfr cluj fc arges

Imagini șocante cu un prizonier ucrainean după doi ani de captivitate în Rusia. „Evocă cele mai întunecate pagini ale istoriei umane”

Autoritățile ucrainene au făcut publice fotografii șocante cu un prizonier de război ucrainean...

Screenshot 2024-06-04 at 16.07.45
”Ubioh bih se!”. Ce i-a spus Novak Djokovic soției, cu care s-a certat în timpul meciului de la Roland Garros

Cale liberă pentru transferul lui Horațiu Moldovan
Romania v Northern Ireland - International Friendly
Patru cluburi nu au primit licența UEFA și sunt OUT din cupele europene
A signpost pointing towards the UEFA Headquarters in Nyon, Switzerland. Picture date: Tuesday October 10, 2023.
L'Equipe a descris într-un singur cuvânt răspunsul lui Cristiano Ronaldo pentru Kylian Mbappe
profimedia-0750706673
Scene rar întâlnite: Novak Djokovic și-a ieșit din minți când a auzit ce i-a strigat soția din lojă
ROLAND GARROS 2024 3/06/2024

Florin Niță semnează: până când va fi valabil noul acord dintre român și club
nita
Exclusiv A ”explodat” în direct la TV după ce a văzut ce s-a întâmplat la România - Bulgaria
FOTBAL:ROMANIA-BULGARIA, AMICAL (4.06.2024)
Tragedie! Au murit îmbrățișați după ce au căzut peste 600 de metri
pession
Ludovic Orban, atac dur la adresa lui Gigi Becali, chiar şi după ce FCSB a câștigat titlul: „Nu se pricepe!”
Atac fără precedent asupra lui Gică Popescu! „E un om de nimic. Să-i fie rușine!”
Nicole Kidman și Zac Efron, scene fierbinți în cea mai nouă comedie romantică. Îi despart 20 de ani, dar au chimie pe ecran
Katy Perry, în costum de baie și pantofi cu toc, pe balcon, la Cannes. A continuat show-ul început la petrecerea unor miliardari
Motivul pentru care o femeie nu returnează niciodată căruciorul de cumpărături: „Puteți să mă judecați cât vreți”
Loc de muncă plătit cu 40.000 € pe an. Angajările se fac urgent. Ce trebuie să știe candidații
Fotbalist român mort la doar 19 ani. Mesajul clubului de fotbal după tragica dispariție a lui Flavius Magraon
S-au aflat salariile jucătoarelor de la CSM București: Cristina Neagu încasează o sumă uriașă lună de lună
Oficial Ce mutare! La cererea lui Dan Petrescu, fotbalistul a semnat cu CFR Cluj până în 2026