Cupa României, ediția 2024/2025: noul regulament și calendarul complet
Screenshot 2024-04-23 232543
Exclusiv Corvinul se pregătește de finala Cupei României! Echipament special pentru meciul istoric cu Oțelul
gigi-becali1
Exclusiv Gigi Becali nu s-a mai abținut după FCSB - CFR: ”Spune, bă, adevărul! Nota 2 pentru obrăznicie”

Video Cupa României, sferturi | Victorie dramatică pentru FC Argeș, la loviturile de departajare, cu Poli Timișoara

01.12.2021, 21:31

FC Argeș s-a calificat în semifinalele Cupei României, după victoria din deplasare cu Poli Timișoara, după executarea loviturilor de departajare, în direct pe Digi Sport 1.

poli-arges
Poli Timișoara și FC Argeș se înfruntă în sferturile de finală ale Cupei / Foto: Facebook Politehnica Timișoara
  • Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Sepsi și FC Voluntari sunt primele echipe care au reușit calificarea în "careul de ași" al Cupei României. Ultima semifinalistă va fi stabilită joi, cu meciul ACSO Filiași - Universitatea Craiova, transmis în direct pe Digi Sport 1, de la ora 20:30.

O singură ratare a făcut diferența

Scorul după 120 de minute a fost egal, 0-0. La loviturile de departajare, singurul care a ratat a fost Pamfile pentru Poli Timișoara, după ce șutul său a nimerit bara.

Poli Timișoara a jucat în inferioritate numerică din minutul 90, după eliminarea lui Ursu.

FC Argeș a fost echipa care a controlat jocul și a ratat mai multe ocazii importante.

VIDEO Rezumatul meciului Poli Timișoara - FC Argeș

Poli Timișoara - FC Argeș 0-0 după 120 de minute, 4-5 după loviturile de la 11 metri

Loviturile de departajare

4-5: Înscrie Fatai, iar FC Argeș merge în semifinalele Cupei!

4-4: Înscrie Bîrnoi (Poli)!

3-4: Înscrie Viana (FC Argeș)!

3-3: Înscrie Mera (Poli Timișoara)!

2-3: Înscrie Arias (FC Argeș)!

2-2: Înscrie Lazăr (Poli)!

1-2: Înscrie Ișfan (FC Argeș)!

1-1: Panfile (Poli Timișoara) trimite mingea în bară!

1-1: Înscrie Latovlevici pentru FC Argeș!

1-0: Înscrie Zaluschi pentru Poli Timișoara!

Min. 120: Urmează loviturile de departajare!

Min. 106: Începe repriza a doua de prelungiri! Schimbare la Poli Timișoara: iese Ignea, accidentat, și intră Radu.

Min. 105: Se încheie prima repriză de prelungiri!

Min. 104: Ocazie pentru FC Argeș! În careul de 6 metri, Bocșan respinge o minge in extremis din fața lui Arias, care era sigur că va înscrie.

Min. 94: Schimbare la FC Argeș! A ieșit Pițian, a intrat Joao Miguel.

Min. 91: Începe prima repriză de prelungiri! Gazdele sunt în inferioritate numerică.

Min. 90: Eliminare la Poli Timișoara! Octavian Ursu primește cartonașul roșu (al doilea galben), pentru un atac cu talpa asupra lui Tofan.

Min. 84: Ocazie pentru FC Argeș! Ișfan șutează puternic din afara careului, iar portarul Păduraru respinge mingea.

Min. 68: Ocazie mare pentru FC Argeș! În urma unei lovituri libere, portarul Păduraru scapă mingea în poartă, apoi este faultat de către Said, care trimite mingea în poartă. Golul este anulat de către arbitru. Fază controversată!

Min. 59: Schimbare la Poli Timișoara: iese Andrei, intră Bîrnoi.

Min. 53: Schimbare la Poli Timișoara: iese Scutaru, accidentat, și intră Bocșan.

Min. 52: Ocazie pentru FC Argeș! Ișfan șutează din stânga careului, către colțul scurt, dar portarul intervine și parează mingea.

Min. 46: Începe repriza a doua! Trei schimbări la FC Argeș: ies Teles, Telcean și Palic, intră Arias, Ișfan și Tofan.

Min. 45: S-a încheiat prima repriză!

Min. 30: Ocazie pentru Poli Timișoara! Pe contraatac, Ursu scapă spre poartă, intră în careu, dar șutează foarte slab.

Min. 29: Ocazie mare pentru FC Argeș! Telcean centrează pentru Said, care trimite o lovitură de cap către colțul scurt, dar portarul Păduraru respinge mingea.

Min. 22: Prima ocazie mare pentru Poli Timișoara! Oanea șutează din voleu de la marginea careului, dar portarul Croitoru respinge mingea.

Min. 14: Ocazie pentru FC Argeș! Latovlevici trimite un șut-centrare din stânga, mingea trece prin careu fără să fie atinsă de nimeni și se duce pe lângă bară.

Min. 5: Ocazie pentru FC Argeș! În urma unui corner, Raynov șutează din voleu, din centrul careului, peste poartă.

UPDATE 18:30 Începe meciul de la Timișoara! Sunt puțini spectatori în tribunele arenei "Dan Păltinișanu".

Echipele de start

• Poli Timișoara: Păduraru – Șofran, Mera (cpt), Scutaru, Pamfile – D. Andrei, Ignea, Lazăr, Oanea – Gerbi, Ursu.
  • FC Argeș: Croitoru – Telcean, Pițian, Boldor, Latovlevici – D. Viana, Meza Colli (cpt) - Raynov, Ruan Teles, Palic – Said.

Rezervele

Poli Timișoara: Murariu - Bocșan, Bîrnoi, D. Radu, Zaluschi, Hațegan, Olariu.

FC Argeș: Greab – Tofan, Joao Miguel, Mușat, I. Șerban, Honciu, Jafar Arias, Ișfan, Fatai.

Poli Timișoara - FC Argeș, 18:30, pe Digi Sport 1 | Piteștenii, favoriți pe terenul divizionarei secunde

Al doilea sfert de finală al Cupei României le aduce față în față pe Poli Timișoara, divizionară secundă, și pe FC Argeș, una dintre echipele care speră să prindă playoff-ul în Liga 1.

La prima vedere duelul pare unul dezechilibrat, dar bănțenii au reușit să învingă în turul precedent tot o prim-divizionară, Rapid, de asemenea echipă care speră să fie în primele 6 la finalul sezonului regulat de Liga 1.

FC Argeș a reușit să se califice în sferturi după o victorie obținută la ultima fază cu Dinamo, chiar în Ștefan cel Mare, datorită unui gol marcat de Cristi Dumitru, tânărul fotbalist împrumutat de piteșteni de la FCSB.

Poli Timișoara - FC Argeș, 18:30, pe Digi Sport 1 | Gazdele s-au impus la ultima întâlnire directă

La ultimul sezon jucat în liga secundă, FC Argeș a fost învinsă la scor de neprezentare de Poli Timișoara, 3-0, însă de atunci drumul celor două formații a fost unul diferit.

Piteștenii au o nouă față după ce au fost preluați de Andrei Prepeliță, iar o calificare în semifinalele Cupei României ar confirma trendul ascendent pe care merge formația la care a scris istorie în urmă cu mulți ani Nicolae Dobrin.

Etichete: poli timisoara , cupa , fc arges , sferturi

Mihai Leu, internat de urgenţă din cauza unor complicaţii după o operaţie

Campionul la box şi raliu Mihai Leu a fost internat de urgenţă, vineri seară, la spitalul din...

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Ianis Hagi a jucat cu locul 2 din Spania, după 5 meciuri la rând pe bancă, și a fost decisiv! Nota primită
ianis
OUT de la Bayern! Vândut la doar două zile după eliminarea din Champions League
firo: Fuvuball: Soccer: April 23, 2022 1st Bundesliga, season 2021/2022 31st matchday FC Bayern Mvnchen - Borussia Dortmund 3:1, Leroy Sane, Malik Tillman, FC Bayern Mvnchen, FCB, Bayern, FC Bayern, half figure,
Pică recordul! Nebunie pe piața transferurilor: clauza de 127.000.000€, gata să fie achitată!
Chelsea v Norwich City - Premier League
Antrenor pentru FCSB! Urmează întâlnirea decisivă pentru semnarea contractului

Video Faza serii! Gestul lui Joyskim Dawa, după ce un copil a izbucnit în plâns și i-a spus de unde a venit special pentru meci
copil-dawa
Exclusiv Gigi Becali a făcut anunțul la finalul meciului FCSB - CFR: 500.000 € pentru Florinel Coman
INSTANT_FCSB_CAMPIONAT_08_INQUAM_Photos_George_Calin
Ange Postecoglou a dat verdictul, după cele 20 de minute jucate de Radu Drăgușin
Tottenham Hotspur Men's Team Press Conference, Hotspur Way Training Centre, Enfield, UK - 12 Apr 2024
Dani Coman este așteptat să semneze: ”Va veni la noi!”
dani coman
Fiica lui Ion Țiriac, vacanță în Namibia cu nepotul cel mare, Alexander. Distracție la proprietatea de milioane a fostului tenismen
De ce nu s-a operat Tavi Popescu înainte de finalul sezonului: "Nu facem vrăjeală, ca în urmă cu 4-5 ani"
Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut
Elizabeth Hurley, fabuloasă în prag de 59 de ani, într-o rochie decupată în zona bustului. Și crăpătura de pe picior a fost de mare efect
Are 53 de ani, dar ar putea fi confundată cu o tânără de 30. Loredana Groza, zeiță într-o fustă scurtă și corset: „Cea mai frumoasă!”
Adio, Edi Iordănescu. Salariu de nerefuzat propus de arabi celui mai prost plătit selecționer de la Euro
Prima mașină a fost produsă pe teritoriul României de azi în 1910. Era sub licență din SUA Foto
Până la 10 ani fără permis și, în situații extreme, închisoare pe viață. Singurele măsuri care ar putea face ordine printre șoferii români
Fabulos: cum s-a prezentat Djokovic la antrenament după incidentul de ieri VIDEO
Corvinul ar putea juca pe un stadion de 25.000.000€, dacă va câștiga Cupa României și va evolua în Europa League