PEREZ BUN
Florentino Perez a luat decizia, imediat după ce Real Madrid s-a calificat în finala UEFA Champions League
UEFA Champions League semifinal second leg match Real Madrid vs Bayern Munich at Santiago Bernabeu stadium in Madrid, 08
Greșești și plătești! Ce riscă tușierul care a arătat ofsaid la golul marcat de Bayern în minutul 90+13
rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"

Real Madrid - Barcelona 0-3 (în tur, 1-1). Catalanii s-au calificat în finala Cupei Regelui pentru a şasea oară la rând

27.02.2019, 23:50

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

FC Barcelona va juca pentru câştigarea celui de-al cincilea trofeu consecutiv în Cupa Regelui, după ce a spulberat-o pe Real Madrid chiar pe Santiago Bernabeu. Campioana Spaniei a făcut diferenţa în repriza a doua şi s-a impus cu 3-0, după 1-1 în tur.

Vinicius a fost protagonistul primei reprize, în care catalanii n-au avut nicio ocazie. Brazilianul de 18 ani a cerut penalty în minutul 14, apoi şi-a trecut în cont două ratări mari. Nici Benzema n-a reuşit să-l învingă pe ter Stegen, din poziţie ideală. La cinci minute după pauză, Luis Suarez a deschis scorul la primul şut pe poartă al Barcelonei. Deşi ambele echipe au cerut penalty la interval de 40 de secunde, s-a marcat tot din acţiune. Varane a fost ghinionistul serii şi şi-a trimis mingea în propria poartă, la centrarea lui Dembele. Aproape imediat, Suarez a obţinut un penalty, din care tot el a stabilit scorul final, printr-o scăriţă de efect.

S-a terminat 3-0, iar echipa lui Ernesto Valverde va juca, pe 25 mai, a şasea finală la rând în Cupa Regelui. Până atunci mai e programat încă un El Clasico. Cele două rivale se întâlnesc din nou în campionat, tot pe Santiago Bernabeu, sâmbătă, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 şi Digi 4K, de la ora 21:45.

ECHIPELE DE START
Real Madrid: Navas - Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Reguilon - Modric, Casemiro, Kroos - Lucas Vazquez, Benzema, Vinicius
Antrenor: S. Solari

FC Barcelona: ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Sergi Roberto, Busquets, Rakitic - Messi, Suarez, Dembele
Antrenor: E. Valverde

• min. 90 Video

FINAL DE MECI! Barcelona a câştigat cu 3-0 pe Santiago Bernabeu şi s-a calificat în finala Cupei Regelui. Luis Suarez a fost protagonistul partidei, cu o dublă.

• min. 86

Schimbare la Barcelona. Arthur a intrat în locul lui Busquets.

• min. 81

Ultima modificare la Real. Asensio a intrat în locul lui Vinicius.

• min. 81

Cartonaş galben şi pentru Semedo.

• min. 79

O nouă modificare la catalani. Vidal a intrat în locul lui Luis Suarez.

• min. 75

Câte o schimbare la fiecare echipă. La Real Madrid, Valverde a intrat în locul lui Casemiro. La oaspeţi, Coutinho i-a luat locul lui Dembele.

• min. 73 Video

GOOOOOL, 3-0 Barcelona! Luis Suarez a transformat fără emoţii lovitura de la 11 metri. Uruguayanul a înscris printr-o "scăriţă" de efect.

• min. 72 Video

Penalty Barcelona! Casemiro l-a faultat pe Luis Suarez în propriul careu şi a primit cartonaşul galben.

• min. 69 Video

GOOOOOL, 2-0 Barcelona! Catalanii se deprind graţie autogolului lui Varane. Francezul a încercat să respingă din faţa lui Suarez, dar şi-a trimis mingea în propria poartă. Dembele a fost din nou decisiv pentru formaţia blaugrana.

• min. 68

Schimbare la gazde. Bale a intrat în locul lui Lucas Vazquez.

• min. 67 Video

Ocazie Real Madrid! Acţiune personală vijelioasă a lui Vinicius, care s-a distrat cu Pique, înainte de a fi blocat în ultimul moment de Semedo. Doar corner pentru gazde.

• min. 65

Busquets a primit la rândul lui cartonaşul galben, pentru un fault din spate asupra lui Modric.

• min. 62 Video

Ocazie Real Madrid! Ter Stegen, providenţial. Portarul Barcelonei a intervenit extraordinar la mingea trimisă cu capul de Reguilon, după centrarea foarte bună a lui Vinicius.

• min. 60 Video

Două faze controverstae, în ambele careuri. Un duel Ramos-Rakitic în suprafaţa de pedeapsă a gazdelor şi o intervenţie imprudentă a lui Lenglet asupra lui Lucas Vazquez, la câţiva metri de poarta lui ter Stegen. În niciun caz nu s-a acordat penalty, deşi existau condiţii.

• min. 58

Cartonaş galben primit de Lucas Vazquez, după o intrare tare asupra lui Lenglet, la mijlocul terenului.

• min. 50 Video

GOOOOOL, 1-0 Barcelona! La prima ocazie pe care au avut-o, catalanii au deschis scorul. Jordi Alba şi Dembele au combinat superb pe stânga, iar pasa francezului a ajuns la Luis Suarez, care a marcat cu o execuţie simplă, cu latul. Nu foarte convingător Sergio Ramos.

• min. 46

• min. 45+1

PAUZĂ PE BERNABEU! S-a terminat prima repriză la Madrid. Real a avut marile ocazii, dar este 0-0 în returul cu Barcelona, din semifinalele Cupei Regelui.

• min. 38 Video

Ocazie Real Madrid! Vinicius a trecut din nou pe lângă gol. A primit o minge uşor în spate şi nu a putut trimite foarte bine. A tras cu stângul peste poartă, din apropiere.

• min. 37 Video

Ocazie Real Madrid! Dublă şansă irosită de formaţia "blanco". După o mingea pierdută de Pique, Vinicius a amânat prea mult momentul şutului, fiind blocat de Lenglet. Balonul a rămas în careul catalanilor, a ajuns la Benzema, dar ter Stegen a avut o intervenţie incredibilă.

• min. 23 Video

Ocazie Real Madrid! O nouă oportunitate uriaşă irosită de gazdă. Tot Vinicius a fost cel care nu a reuşit să marcheze. După o respingere greşită a lui Jordi Alba, brazilianul nu a putut să-l învingă pe ter Stegen, din apropiere.

• min. 19 Video

Ocazie Real Madrid! Vinicius a primit o pasă foarte bună în careul Barcelonei, s-a întors foarte bine, dar a tras peste poartă, din poziţie ideală.

• min. 14 Video

Fază controversată în careul catalanilor. S-a cerut penalty pentru Real Madrid, după un duel între Semedo şi Vinicius. Deşi faza a fost revăzută cu VAR, "centralul" a lăsat jocul să continue.