FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
Elias Charalambous are un singur gând înainte de FCSB - Farul: ”Așa vedem situația”
Foto Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Botoşani Botoşani
1 - 3
FCSB FCSB
Du 16.12.2018 20:00

Botoşani - FCSB 1-3! Gnohere, Filip și Rusescu au rezolvat trei puncte mari în Moldova

16.12.2018, 20:00

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FCSB pune presiune pe CFR, înainte de meciul campioanei de la Ovidiu, cu Viitorul, care se va juca luni, 17 decembrie, de la ora 20:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. În startul partidei de la Botoşani, minutul 6, grecul Soiledis le-a pus mingea pe tavă oaspeţilor, dar Florinel Coman a ratat încredibil: a trimis peste transversală. După un sfert de oră, FCSB a deschis scorul prin Eddy Harlem Gnohere, servit de Romario Benzar, în minutul 14.

Golofca a jucat cu ambiţie în faţa fostei echipe şi a egalat în urma unei acţiuni personale (23). Austriacul Fraisl a mai fost învins odată până la pauză, la şutul lui Lucian Filip (38). Cu 20 de minute înainte de final, moldovenii puteau egala dacă Rodriguez nu trimitea în transversală (68)! Și, în loc de 2-2, Raul Rusescu a închis conturile cu un lob de efect.

FCSB FCSB
  • 90+3 fr2 fr2

FINAL! FC Botoșani - FCSB 1-3

• 89 oc oc

GOL ANULAT FC BOTOȘANI! Roman a trimis balonul în plasă, dar se afla în ofsaid atunci cu Burcă a deviat cu capul, după un corner, iar Bălgrădean a respins în lateral

• 88 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Golofca, cel mai bun fotbalist al gazdelor, a șutat năpraznic, dar Bălgrădean a boxat în lateral

• 86 g g

GOOOOOL FCSB: 1-3, RUSESCU! Faza a plecat de la Moruțan, care a intrat în careu, a șutat, Fraisl a respins în față, după care Rusescu, atent, a lobat și a marcat.

• 85 cg cg

CARTONAȘ GALBEN DENNIS MAN! Mijlocașul FCSB a fost snacționat pentru un fault asupra lui Fabbrini

• 81 fm fm

Golofca a pivotat și a reluat cu stângul, de la marginea careului mare, dar peste transversală

• 76 s s

ULTIMA SCHIMBARE FCSB! A ieșit Coman, a intrat MORUȚAN

• 72 s s

A DOUA SCHIMBARE BOTOȘANI! A ieșit Rodriguez, a intrat ONGENDA

• 71 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Bălgrădean a respins foarte bine în corner o lovitură liberă a gazdelor

• 70 cg cg

CARTONAȘ GALBEN ROMAN! Mijlocașul roș-albaștrilor a fost sancționat pentru un fault asupra lui Fabbrini

• 68 oc oc

BARĂ FC BOTOȘANI! Mihai Roman II a avut o acțiune pe dreapta, a intrat în careu, a pasat pe jos spre centru după care Rodriguez a reluat cu latul, dar mingea a atins transversala porții lui Bălgrădean

• 67 s s

PRIMA SCHIMBARE BOTOȘANI! A ieșit Trujic, a intrat MIHAI ROMAN II

• 66 s s

A DOUA SCHIMBARE FCSB! A ieșit Gnohere, a intrat RUSESCU

• 60 cg cg

CARTONAȘ GALBEN ALEXANDRU STAN! Fundașul stânga al FCSB a fost sancționat pentru un fault asupra lui Golofca

• 52 cg cg

CARTONAȘ GALBEN COMAN! Mijlocașul a fost sacționat pentru o intrare asupra lui Rodriguez

• 51 oc oc

OCAZIE FC BOTOȘANI! Fabbrini a șutat, de la marginea careului de 16 metri, pe jos, dar Bălgrădean a reținut.

• 46 sr2 sr2

A început repriza a doua!

PRIMA SCHIMBARE FCSB! A ieșit Benzar, accidentat, a intrat ROMAN

• 45+2 fr1 fr1

PAUZĂ!

• 42 oc oc

Golofca, care face ce vrea în această repriză cu Alexandru Stan, a plecat în viteză pe dreapta, a pasat în careu, spre zona centrală, de unde Fabbrini, venit din spate, a reluat cu latul, dar pe lângă poartă

• 41 cg cg

CARTONAȘ GALBEN MIRON! Fotbalistul gazdelor a fost sancționat pentru un fault asupra lui Gnohere

• 38 g g

GOOOOOL FCSB: 1-2, LUCIAN FILIP! Mijlocașul roș-albaștrilor a marcat cu un șut din interiorul careului, la colțul lung, în stânga lui Fraisl.

Faza a plecat de la Karaboue, care n-a putut face față unui presing al lui Coman și al lui Filip, ultimul a recuperat, a combinat cu Coman, după care a reprimit și a marcat.

• 34 cg cg

CARTONAȘ GALBEN JUNIOR MORAIS! Brazilianul a fost sancționat pentru un fault asupra lui Golofca.

Morais va fi suspendat pentru etapa viitoare cu CFR Cluj, care se va juca sâmbătă, 22 decembrie, de la ora 20:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

• 32 oc oc

Golofca a încercat să facă dubla, cu un șut de la marginea careului, dar nu a putut imprima o viteză prea mare balonului, astfel că Bălgrădean n-a avut emoții

• 29 fm fm

Man a executat o lovitură liberă, de pe dreapta, un corner mai scurt, spre Planic, dar Fraisl a fost mai rapid și a reținut

• 28 cg cg

CARTONAȘ GALBEN FABBRINI! Italianul a fost sancționat pentru o ținere de tricou, din spate, a lui Benzar

• 23 g g

GOOOOOL FC BOTOȘANI: 1-1, GOLOFCA! Mijlocașul botoșănenilor l-a driblat elegant pe Stan, după care a intrat în careu și a finalizat cu un șut la colțul lung, în dreapta lui Bălgrădean.

• 18 fm fm

Fulop a încercat să execute o lovitură liberă, direct pe poartă, la colțul lung, dar mingea s-a dus pe lângă poartă

• 14 g g

GOOOOOL FCSB: 0-1, GNOHERE! Atacantul francez a îndeplinit o simplă formalitate și a trimis balonul în plasă din fața liniei porții.

Faza a plecat de la Tănase, care a dat o pasă foarte bună, de peste 20 de metri, Benzar a preluat, a intrat în careu, după care din fentă l-a culcat pe Fraisl și a trimis mingea pe sub el.

• 10 oc oc

Junior Morais a reluat, cu șiretul, de la marginea careului de 16 metri, pe jos, puțin pe lângă bara din stânga porții lui Fraisl

• 8 oc oc

ROȘ-ALBAȘTRII PUTEAU PRIMI PENALTY! Man a combinat frumos cu Benzar, fundașul dreapta a urcat în viteză, a intrat în careu după care a pasat în fața porții dar Tănase, din doi metri, n-a putut trimite în plasă. Asta și pentru căa fost faultat de Miron.

• 7 fm fm

Trujic a șutat în cros, din interiorul careului, lateral dreapta, dar mingea a trecut pe lângă bara din dreapta porții lui Bălgrădean

• 6 oc oc

OCAZIE MARE FCSB! Soiledis a greșit o pasă, în propria-i jumătate de teren, și practic i-a pasat lui Tănase, acesta a preluat, a plecat spre careul advers, a pasat în centru spre Coman, care din interiorul careului, cu toată poarta în față, a trimis peste

• 1 sr1 sr1

A început partida! Lovitura de start le-a aparținut celor de la FCSB. Ilie Năstase a fost cel care a dat, de fapt, lovitura de start, nu înainte de a-l îmbrățișa pe Harlem Gnohere

• 0

Înainte de startul partidei s-a ținut un moment de reculegere în memoria celui care a fost Ion Bordeianu, fostul jucător al celor de la Botoșani și tatăl lui valeriu Bordeianu, fostul jucător al Stelei.