Video Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare
O echipă din play-out, gata să transfere un triplu campion al României!
FOTBAL:SARBATOARE FCSB CASTIGAREA SUPERLIGII (11.05.2024)
Un fotbalist de la FCSB a avut un mesaj pentru Gigi Becali, după ce a câștigat titlul
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
1 - 2
Hermannstadt Hermannstadt
Du 09.04.2023 13:00

Chindia - Hermannstadt 1-2. Trupa lui Toni Petrea a condus, dar a pierdut toate cele trei puncte în minutul 90+2

09.04.2023, 14:53

• Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Hermannstadt a reușit să o învingă pe Chindia, scor 2-1, în cadrul unei partide din cadrul etapei a treia din play-out-ul Ligii 1.

Chindia - Hermannstadt 1-2

Chindia Târgoviște a început mai bine partida, iar Daniel Popa a reușit să marcheze în prima repriză, după o greșeală a lui Biceanu la mijlocul terenului.

Pe finalul partidei, Baba Alhassan a reușit să egaleze, însă doar după ce centralul partidei s-a consultat timp de două minute și jumătate cu arbitrii din camera VAR. Golul victoriei a fost marcat de către Raul Opruț, după ce a reușit să șuteze perfect din colțul careului.

Datorită celor trei puncte obținute, Hermannstadt a urcat până pe locul 10 al clasamentului, în timp ce Chindia a căzut pe loc de baraj.

Video cu rezumatul meciului Chindia - Hermannstadt:

Chindia - Hermannstadt 1-2, în direct pe Digi Sport

După două etape disputate din play-out, Chindia ocupă locul 12, primul care asigură rămânerea în prima divizie și în sezonul viitor.

De cealaltă parte, Hermannstadt se află pe poziție de baraj, la doar un punct de adversara de astăzi.

În meciurile din campionatul regulat, cele două formații și-au împărțit punctele. În tur, Chindia s-a impus, scor 1-0, în timp ce în returul de la Sibiu, Hermannstadt a câștigat, scor 4-1.

Marius Măldărășanu: ”Trebuie să câștigăm la Chindia”

”Este o bătălie, mai sunt șapte meciuri, ne dorim să scoatem maxim în fiecare joc. Am fost întrebat după meciul de cupă dacă îmi doresc să câștigăm play-out-ul, există posibilitatea asta, dar îmi doresc să câștigam după fiecare etapă un loc în clasament. Ca să câștigăm după această etapă un loc, trebuie să câștigăm la Chindia, o echipă care este periculoasă, a avut și ea o serie negativă, dar câștigând la Mioveni, pare că și-a revenit.

Târgoviște este o echipă cu jucători foarte periculoși, luați individuali, este periculoasă când atac, dar și când se apără, pentru că au o tranziție pozitivă foarte bună. Lăsând la o parte meciul de cupă, venim după patru rezultate pozitive, în care am adunat puncte. Va fi o luptă, știm că și starea gazonului de la Ploiești nu este una bună. Sunt meciuri foarte echilibrate în play-out, ne-am dori să fie un meci ușor dar cu siguranță va fi unul greu”, a spus Marius Măldărășanu la conferința de presă premergătoare partidei.

• 90+6 fr2

Final de meci, Hermannstadt câștigă toate cele trei puncte.

• 90+2 g
    Gol Hermannstadt

Butean centrează excelent în careu pentru Opruț. Fundașul lateral șutează din prima și îl învinge pe Căbuz.

• 90 cr
    Cartonaş roşu Hermannstadt Gabi Iancu este eliminat, după ce a înjurat un suporter

Schimbare Chindia Targoviste

Sergiu Buș intră în locul lui Doru Popadiuc.

• 83 s

Oroian intră în locul lui Popescu.

• 79 cg
    Cartonaş galben

Baba Alhassan este avertizat.

• 78 g

Butean centrează perfect în careu, Baba Alhassan reia în poarta lui Căbuz. Centralul Kovacs nu a acordat reușita în primă instanță, însă după două minute și jumătate în care s-a consultat cu arbitrii din camera VAR, acesta a arătat mijlocul terenului.

• 77 cg

Esteban Orozco este avertizat.

• 71 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Neguț preia mingea perfect, dar șutul său este respins excelent de Karlo Letica.

• 69 oc

Târgoviștenii recuperează, mingea ajunge la Daniel Popa, însă șutul său este respins de Karlo Letica.

• 63 s

Cristian Bărbuț intră în locul lui Sliviu Balaure.

• 63 s

Biceanu este înlocuit de Baba Alhassan.

• 60 oc
    Ocazie Hermannstadt

Daniel Paraschiv scapă singur cu Căbuz, dar Orozco vine din spate și respinge mingea în corner.

• 57 s

Atanase intră în locului lui Andrei Șerban.

• 57 s

Marco Dulca este înlocuit cu Modestas Vorobjovas.

• 47 oc

Balaure preia mingea la marginea careului, dar șutul său este respins de Cătălin Căbuz.