trofeu liga 2
Video Corvinul - Csikszereda, Live Video 17:30, Digi Sport 1. Luptă pentru pozițiile de la baraj
fotbal bani
Exclusiv Clubul din SuperLigă care oferă salarii ”la nivelul Turciei, Portugaliei sau Spaniei”
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Exclusiv Ce a spus Mihai Rotaru, după atacul lui Alex Băluță
Farul Farul
3 - 1
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Du 10.12.2023 17:00

Farul - Petrolul 3-1. ”Marinarii” câștigă fără probleme partida contra ”Lupilor Galbeni”

10.12.2023, 18:59

• Liga 2: Corvinul - Csikszereda, miercuri, 17:30, DGS 1

• Champions League: Real Madrid - Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1

Farul Constanța a reușit să o învingă pe Petrolul Ploiești, scor 3-1, în cadrul etapei a 19-a din SuperLiga României

Constantin Budescu a deschis scorul pentru campioana României. În minutul 30, decarul a transformat o lovitură de la 11 metri, după ce Marian Huja a comis un henț în careu.

În cea de-a doua repriză, Louis Munteanu a dublat avantajul Farului, după ce a înscris din pasa lui Rivaldinho, în minutul 52.

”Marinarii” au dus scorul la 3-0 prin Ionuț Larie în minutul 78, iar trei minute mai târziu Paul Papp a stabilit scorul final.

Clasamentul Ligii 1

Screenshot 2023-12-10 191058
Clasamentul Ligii 1 / Foto: Digi Sport

VIDEO cu rezumatul partidei Farul - Petrolul 3-1:

Echipele de start

• Farul Constanța: Aioani, Sîrbu, Larie, Popescu, Dussaut, Artean, Vînă, Grameni, Budescu, Munteanu, Ferreira Mosca.

Rezerve: Buzbuchi, Dănuleasa, Queiros, Grosu, Banu, Grigoryan, Cojocaru, Popescu, Mazilu.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

• Petrolul Ploiești: Zima, Meijers, Papp, Huja, Doua, Țicu, Seto, Silva, Jefferson, Musi, Grozav.

Rezerve: Eșanu, Garutti, Dumitriu, Radu, Vraciu, Mitrov, Rădulescu, Răducan, Roman.

Antrenor: Florin Pîrvu.

Petrolul Ploiești se află pe ultimul loc de play-off, cu 26 de puncte, înainte de deplasarea de la Constanța. ”Lupii galbeni” au șansa să urce pe locul 5 dacă vor câștiga cu formația lui Gică Hagi. Totuși, Petrolul depinde de rezultatul meciului dintre FC Hermannstadt și Universitatea Craiova.

În același timp, Farul Constanța ocupă poziția a 8-a în clasament, cu 25 de puncte acumulate în cele 18 etape jucate. În cazul unei victorii, elevii lui Hagi pot urca trei poziții în SuperLigă.

Cele două echipe și-au împărțit victoriile în ultimele șase partide. Totuși, Petrolul s-a impus în turul campionatului, scor 3-2, printr-un gol marcat în minutul 90+3.

Gică Hagi s-a săturat și vrea să schimbe ”antrenorul” de la Farul: ”Lucrurile nu mai pot merge așa”

Gică Hagi a dezvăluit că e gata să se dea la o parte și să lase un alt antrenor să pregătească prima echipă a Farului.

”Constanța, Dobrogea, trebuie să devină o prioritate importantă. Farul trebuie să devină echipa tuturor, trebuie să fie un exemplu, cum trebuie să fie organizat un club.

Trebuie să aibă un buget foarte mare. Foarte mare! Farul trebuie să aibă un antrenor care e plătit, nu care e patron. De la anul, trebuie să aibă un alt antrenor care va fi plătit și care nu e patron. Lucrurile trebuie să se schimbe.

Drumul ăsta nu cred că e un drum care să fie bun. Cred că rămâneți cu toții surprinși, dar ăsta e adevărul. Cu siguranță că eu, personal, o să reflectez.

Dacă v-am zis-o public, voi face lucrul acesta. Lucrurile nu mai pot merge în continuare așa. Lucrurile trebuie să meargă în progres, în dezvoltare.”, a spus Gică Hagi.

Farul Farul
  • 90+4 final
  • 82 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Jair centrează din corner către Paul Papp, care îl învinge pe Aioani printr-o lovitură de cap!

• 80 s
    Schimbare Farul

Gabriel Dănuleasa intră în locul lui Constantin Budescu!

• 78 g
    Gol Farul

Mihai Popescu recentrează perfect mingea în careu, iar Ionuț Larie îl învinge pe Zima!

• 71 s

Adrian Mazilu intră în locul lui Rivaldinho!

• 68 oc
    Ocazie Farul

Sîrbu centrează periculos în careu, dar Rivaldinho trimite balonul peste poarta lui Zima!