Mircea Rednic a ”tunat” la conferința de presă! Ce a spus despre Șumudică și Gâlcă
Exclusiv Antrenorul care l-a impresionat pe Ilie Dumitrescu. ”Copilu' e tare. L-am avut elev”

FC Argeș - UTA Arad 0-1. A doua înfrângere consecutivă pentru piteșteni

23.07.2021, 20:00

• SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

UTA Arad s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la FC Argeș, în a doua etapă din Liga 1.

Golul victoriei a venit foarte devreme. În minutul 4, Dangubic a marcat spectaculos cu călcâiul, după o acțiune superbă a arădenilor.

Câteva minute mai târziu, Șerban a avut șansa să restabilească egalitatea, dar a avut o execuție slabă după ce a primit balonul într-o poziție foarte favorabilă. În minutul 13, Ișfan a avut și el șansa să înscrie cu un șut puternic, de la distanță, dar portarul Iacob a intervenit perfect.

Una dintre cele mai mari ocazii ale partidei i-a aparținut celor de la UTA Arad, în minutul 16, când Miculescu a șutat, dar balonul a trecut foare aproape de poartă.

Cea mai mare ocazie a piteștenilor a fost la finalul primei reprize, când Ișfan preia prea lung de la Lupeta, iar execuția sa este imprecisă.

FC Argeș a avut o ocazie bună și la începutul celei de-a doua reprize. Ișfan i-a trimis în interiorul careului lui Dumitrașcu care și-a încercat norocul cu un șut, dar portarul arădenilor a reușit o paradă superbă, iar scorul a rămas intact.

Ultima ocazie majoră i-a aparținut celor de la UTA Arad. Miculescu a șutat, Greab a respins balonul la Dangubic care a ratat cu poarta goală.

Cele două echipe au promovat în Liga 1 la finele sezonului 2019-2020 și au reușit, fără emoții, să se mențină în primul eșalon și în anul următor. Acum, formațiile pregătite de Andrei Prepeliță și Laszlo Balint speră la mai mult.

În prima etapă, piteștenii au pierdut la limită meciul cu Universitatea Craiova, scor 1-0, iar UTA a remizat pe teren propriu cu Farul Constanța, scor 0-0, în primul meci cu spectatori pe noua arenă din Arad.

VIDEO Rezumatul partidei FC Argeș - UTA Arad 0-1

FC Argeș - UTA Arad 0-1

La conferința de presă premergătoare meciului, Laszlo Balint, antrenorul UTA-ei, a dezvăluit că nu se va putea baza pe Ioan Hora pentru această partidă. Și Roger este incert.

„Ne deplasăm la o echipă dificilă, e o deplasare dificilă, complicată. Mergem la o echipă foarte bine organizată, cel puțin din punct de vedere defensiv, care se bazează pe un nucleu de jucători destul de omogen.

Au apărut în compartimentul ofensiv ceva jucători noi. Important este cum o să abordăm noi această întâlnire. Mergem cu curaj, cu încredere, chiar dacă știm că nici ei nu au început campionatul așa cum ar fi dorit.

Hora, din păcate, nu va putea fi în lot pentru această deplasare. Are un hematom foarte mare pe coapsa piciorului stâng, în urma acelei ciocniri cu Tordai. Din păcate, semne mari de întrebare sunt și în dreptul lui Roger. El va face deplasare, sperăm să cedeze acea lovitură, să vedem dacă putem să-l folosim”, a spus Balint.

Argeș Argeș
  • 90+3 final

Arbitrul a fluierat finalul partidei!

• 86 s s

Schimbare la UTA! Passaglia este înlocuit cu Benga.

• 78 s s

Schimbare la FC Argeș! Tofan este înlocuit cu Viana.

• 78 s s

Schimbare la FC Argeș! Mușat este înlocuit cu De Jonghe.

• 76 s s

Schimbare la UTA Arad! Ubbink este înlocuit cu Tomozei.

• 76 s s

Schimbare la UTA Arad! Filip Dangubic este înlocuit cu Vorobjovas.

• 75 oc oc

Ocazie uriașă pentru UTA! Miculescu șutează, dar balonul este respins de portarul Greab la Dangubic, care trimite peste poartă.

• 73 s s

Schimbare la UTA! Liviu Antal este înlocuit cu Roger.

• 64 s s

Schimbare la FC Argeș! Cristian Tănase este înlocuit cu Ribeiro Teles Ruan.

• 63 s s

Schimbare la FC Argeș! Boldor este înlocuit cu Pițian.

• 57 oc oc

Ocazie uriașă pentru FC Argeș! Dumitrașcu are șansa să marcheze după ce Iștfan ajunge la o centrare și îi trimite în interiorul careului. Dumitrașcu șutează, dar goalkeeper-ul arădenilor reușește o paradă superbă, iar scorul rămâne intact.

Schimbare la FC Argeș! Șerban este înlocuit cu Honciu.

A început repriza a doua!

Finalul primei reprize!

• 45 oc oc

Lupeta ajunge la o centrare în careu, prelungește lui Alexandru Istfan, dar preluarea sa este prea lungă, iar șutul său nu este precis. Mingea trece peste bara transversală.

• 39

Arbitrul întrerupe jocul după accidentarea lui Vukcevic.

• 38 cg cg
    Passaglia vede cartonașul galben după o intervenție asupra lui Meza.
  • 29 cg cg

Cristian Tănase primește și el un cartonaș galben după schimbul de replici cu Batha.

• 29 cg cg

Idriz Batha vede cartonașul galben pentru comportament nesportiv.

• 16 oc oc

Miculescu are șansa de a marca, dar șutul său trimis de pe flancul stâng trece foarte aproape de poartă.

• 13 oc oc

Ișfan îl testează pe Iacob cu un șut puternic, de la distanță, dar portarul de la UTA are o intervenție foarte bună.

• 12 oc oc

Șerban are șansa să restabilească egalitatea, ajunge la balon într-o poziție foarte bună, dar execuția sa este slabă.