O echipă din play-out, gata să transfere un triplu campion al României!
ianis stoica
Plecat de la FCSB, Ianis Stoica a anunțat echipa la care va juca în sezonul următor
Screenshot 2024-05-15 183919
Video Simona Halep conducea cu 1-0 la seturi și a abandonat! McCartney Kessler e în turul 2 la Trophee Clarins
LIVE Fotbal European
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Sb 06.10.2018 19:00

Craiova - Hermannstadt 1-1. Oltenii au pierdut două puncte, după ce au marcat dintr-un penalty inexistent

06.10.2018, 17:25

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Craiova a pierdut două puncte pe teren propriu în fața celor de la Hermannstadt, scor 1-1. Sibienii au marcat prin Blănaru, în minutul 7, iar golul egalizator i-a aparținut lui Koljic, dintr-un penalty inexistent, în prelungirile primei reprize.

Sibienii au marcat rapid pe Ion Oblemenco. Blănaru a punctat în minutul 7, cu o lovitură cu capul, din plonjon, după o schemă la un corner pe care elevii lui Pelici au mai încercat-o și după aceea. Pe finalul unei reprize în care nu i-a mers mai nimic, Craiova a primit un penalty la o cădere a lui Cicâldău, neatins de vreun adversar. Koljic a egalat din lovitura de la 11 metri și a ajuns la 5 goluri în 5 meciuri pentru clubul oltean.

Craiova s-a zbătut degeaba în repriza secundă. Glavina a amenințat cu un șut pe jos la cea mai periculoasă fază a oltenilor (78), în timp ce Hermannstadt a rămas, pe final, fără Dumitriu, eliminat (88). Oaspeții au rezistat și au scos o remiză în Bănie.

După pauza prilejuită de meciurile echipelor naționale în UEFA Nations League, pentru Craiova urmează meciul cu FCSB, din etapa a 12-a a Ligii 1. Craiova - FCSB se joacă duminică, 21 octombrie, la ora 21:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 și LIVE VIDEO&TEXT pe digisport.ro și m.digisport.ro.

VIDEO Craiova - Hermannstadt 1-1

• 90+4 fr2

Fluier final. Craiova - Hermannstadt 1-1.

• 90+2 cg cg

Donkor încasează un cartonaș galben, după ce a scos de pe teren a doua minge cu un șut cu o destulă intensitate, care nu a fost pe placul arbitrului.

• 90 s s

Schimbare la Craiova: iese Fedele și intră Dimitrov.

• 88 cgr cgr

Eliminare la Hermannstadt! Dumitriu a primit al doilea cartonaș galben, pentru o intrare cu talpa pe glezna unui adversar. Arbitrul a trimis în tribune și o persoană de pe banca sibienilor, pentru proteste.

• 84 cg cg

Cartonaș galben pentru Dumitriu, după o intrare din spate asupra lui Bancu. Fotbalistul Craiovei a scăpat de avertisment, după ce a ripostat și și-a lovit adversarul peste cap, certându-l pentru intrare.

• 83 s s

Ultima schimbare la sibieni: iese Petrescu și intră Tsoumou.

• 81 fm fm

Isaac Donkor a căzut rău și acuză dureri mari la încheietura mâinii drepte. Echipa medicală la scos pe margine.

• 79 fm fm

Mitriță și-a făcut mingea pe șut, la 20 de metri de poarta lui Hermannstadt, dar a trimis cu mult peste.

• 78 oc oc

Ocazie pentru Craiova! Koljic i-a așezat perfect mingea cu pieptul lui Glavina, la 15 metri, în zonă centrală, dar șutul trimis pe jos de noul intrat s-a dus pe direcția portarului, care a prins cu siguranță.

• 76 s s

Modificare și la Craiova: iese Nuno Rocha, înlocuit cu Glavina.

• 74 s s

Schimbare la Hermannstadt: iese Serediuc și intră Dumitriu.

• 68 fm fm

Craiova presează în aceste momente, dar nu reușește să concretizeze perioada de dominare. Bancu a avut o nouă acțiune pe stânga, a pătruns în careu, dar centrarea pe jos, din apropierea liniei de fund, a fost respinsă în corner de apărătorii adverși.

• 63 oc oc

Ocazie pentru Craiova! Bancu a centrat excelent de pe stânga, Koljic a reluat cu capul, iar Nuno Rocha, venit liber în milocul careului, s-a întins pentru a prinde mingea, dar nu a reușit să o și direcționeze și a trimis cu mult peste poartă, cu o execuție chinuită.

• 59 fm fm

Semi-ocazie pentru Craiova! Fedele a șutat periculos, de la distanță, dar mingea a trecut cu puțin alături de stâlpul drept al porții lui Căbuz.

• 57 s s

Prima schimbare la Craiova: iese Bărbuț și intră Mihăilă.

• 50 fm

Start echilibrat de repriză, cu Hermannstadt presând în jumătatea de teren a Craiovei, care are probleme cu jocul avansat al oaspeților.

Începutul reprizei secunde.

• 45+3 fr1

Pauză în Bănie, acolo unde Craiova și Hermannstadt se află la egalitate, scor 1-1.

• 45+2 s s

Schimbare la Hermannstadt, chiar înainte de pauză: iese Rusu și intră Nkololo.

• 45+2 gp gp

GOOOOL Craiova! Elvir Koljic a egalat pentru olteni din penalty, cu un șut în dreapta portarului, care a ghicit colțul, dar nu a putut ajunge mingea.

• 45+2 cg cg

Cartonaș galben pentru Daniel Tătar, pentru faza la care Craiova a primit penalty.

• 45+1 p p

Penalty pentru Craiova! Cicâldău a căzut de lângă Daniel Tătar, după ce a luftat în centrul careului. Arbitrul a arătat imediat punctul cu var, spre nemulțumirea oaspeților, care au reclamat că fundașul sibian nici nu l-a atins pe decarul Craiovei.

• 41 fm fm

Fază periculoasă a Craiovei, dar Mitriță a ratat total șutul din careu. A tras din prima de la circa 12 metri, dar paralel cu poarta, iar mignea nici măcar nu a ieșit din teren.

• 40 cg cg

Cartonaș galben pentru Dandea, pentru un fault comis la mijlocul terenulu, asupra lui Koljic. Apărătorul oaspeților a vrut să lovească o minge înaltă, dar atacantul bosniac i-a luat fața și a fost lovit.

• 35 fm fm

Craiova insistă cu centrări de pe flancuri, dar apărarea oaspeților rezistă foarte bine, cel puțin până în acest moment.

• 27 cg cg

Cartonaș galben pentru Cicâldău, după ce și-a călcat un adversar care îl deposedase, în preajma careului sibian.

• 26 oc oc

Ocazie pentru Hermannstadt! Faza a semnănat izbitor cu cea de la golul sibienilor, cu petrescu executând un corner de pe stânga și Rusu prelungind cu capul, dar portarul Pigliacelli a fost foarte atent și a respins din fața lui Blănaru, care aștepta într-o poziție excelentă.

• 18 fm fm

Oltenii au cerut penalty, după ce Mitriță a căzut în careul sibian după un contact cu Mijuskovic. Arbitrul a lăsat jocul să continue, considerând că atacantul Craiovei s-a împiedicat de adversar și că nu a fost vorba de un fault.

• 12 oc oc

Ocazie pentru Craiova! Mitriță a șutat periculos dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri, iar portarul oaspeților a reușit să respingă.

• 11 fm fm

Craiova încearcă să revină, dar ocaziile întârzie să apară la poarta lui Căbuz.

• 7 g g

GOOOOL Hermannstadt! După un corner executat de Petrescu, Bogdan Rusu a deviat cu capul, iar Blănaru a marcat din plonjon.

• 4 fm fm

Fază periculoasă în careul Craiovei. Mijuskovic a reluat cu capul o centrare trimisă de Tătar de pe dreapta, dar nu a nimerit spațiul porții.

Fluier de start al meciului dintre Craiova și Hermannstadt, din etapa a 11-a a Ligii 1.