Video Surpriză! Gigi Becali a venit la sărbătoarea de titlu a FCSB-ului ”M-a rugat toată familia!”
Video Familia lui Elias Charalambous, prezentă la sărbătoarea de titlu a FCSB-ului: ”Sunt foarte mândru de el”
Exclusiv FRF pregătește o schimbare radicală: ce se întâmplă cu regula U21! Anunț în direct: ”Am curaj să pun pariu”
Otelul Galati Otelul Galati
0 - 2
FC Botosani FC Botosani
Vi 22.12.2023 17:30

Oțelul - Botoșani 0-2. Eduard Florescu a adus prima victorie pentru echipa sa în acest sezon

22.12.2023, 19:31

• Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

FC Botoșani s-a impus pe terenul celor de la Oțelul Galați, scor 0-2.

Oțelul - Botoșani 0-2

FC Botoșani a obținut prima victorie din acest campionat. Elevii lui Ciobanu au câștigat împotriva Oțelului Galați, în deplasare. În ciuda faptului că gălățenii au avut cele mai mari ocazii de a marca în prima repriză a meciului, echipele au intrat la egalitate la pauză.

Oțelul a rămas în 10 oameni, după ce Andrei Rus a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault comis în postură de ultim apărător, în minutul 64. Ulterior, Eduard Florescu a deschis scorul, după ce a executat perfect o lovitură liberă de la marginea careului. Florescu a reușit dubla pentru echipa sa în minutul 90+1.

În urma acestui rezultat, Botoșani a acumulat 12 puncte, cu unul mai puțin față de Dinamo, care are un meci mai puțin disputat. Totuși, moldovenii rămân tot pe ultimul loc din SuperLigă. Oțelul se află pe poziția a 11-a, cu 26 de puncte.

VIDEO Rezumat Oțelul - Botoșani 0-2

Oțelul are parte de un sezon bun, după promovarea în SuperLiga. Trupa lui Dorinel Munteanu se află la doar 4 puncte de poziția cu numărul 6, ocupată de Farul, care asigură prezența în play-off.

FC Botoșani, în schimb, pare că este condamnată la retrogradare în acest sezon, în ciuda dorinței patronului Valeriu Iftime de a găsi o soluție în scurt timp. Moldovenii nu au niciun succes în actualul sezon, însă speră să arată o altă față după pauza de iarnă.

Ladislau Boloni a propus un antrenor la FC Botoșani

FC Botoșani traversează o situație critică, iar finanțatorul Valeriu Iftime se află în căutarea unui antrenor. Conducătorul formației moldovene a anunțat că este ajutat de Ladislau Boloni, iar tehnicianul celor de la Metz i-a recomandat deja un nume pentru banca tehnică.

"Cu puțin timp înainte să mă suni am vorbit cu Ladislau Bölöni și mi-a propus un antrenor. E vorba despre un antrenor străin, nu român. Dar te rog să mă crezi că nu îi pot da încă numele", a spus Valeriu Iftime, potrivit Iamsport.